Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Studium

Rosja. Era manipulacji

Marek Skupiński
Od niemal dekady trwa cicha wojna na dezinformację między Rosją a Zachodem. Na razie ją przegrywamy.
POSŁUCHAJ

Nie tak dawno spędziłem trzy tygodnie w Stanach Zjednoczonych. Przyglądając się mojej ojczyźnie z dystansem osoby, która od wielu lat mieszka i pracuje w Europie Środkowej, zdałem sobie sprawę, na jak nielicznych problemach są skoncentrowane media amerykańskie.

Obecnie jednym z nich jest kwestia rosyjskiego wpływu na wybory prezydenckie w 2016 roku. Wszystkie stacje telewizyjne, w tym wspierająca Donalda Trumpa Fox News, prześcigają się w rozpowszechnianiu informacji (potwierdzonych lub nie) na temat kontaktów, jakie miały miejsce między obecnym prezydentem USA a Władimirem Putinem, i śledztwa, które w tej sprawie prowadzi Departament Sprawiedliwości pod kierownictwem byłego szefa FBI Roberta Muellera. W wyniku prac zespołu Muellera już dwie blisko związane z Trumpem osoby – Paul Manafort i Rick Gates – usłyszały zarzuty, między innymi o spiskowanie przeciwko Stanom Zjednoczonym i działanie w charakterze niezarejestrowanego agenta obcego wywiadu. W połowie lutego 2018 roku Departament Sprawiedliwości ujawnił kolejne spektakularne fakty dotyczące Russiangate: świat obiegły sensacyjne informacje wynikające z trzydziestosiedmiostronicowego aktu oskarżenia wobec trzynastu Rosjan i trzech firm (Internet Research Agency, Concord Management i Concord Catering) wydanego przez specjalną ławę przysięgłych powołaną przez Muellera.

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

Oskarżonym osobom zarzuca się uczestnictwo w spisku mającym na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, części z nich postawiono także zarzut kradzieży tożsamości oraz oszustwa telekomunikacyjnego (w tym rozpowszechnianiefake newsówmających osłabić pozycję Hilary Clinton) i finansowego na szeroką skalę. Spekulacje na temat roli, jaką Rosja odegrała w amerykańskich wyborach, zwiększyło dodatkowo niedawne przyznanie się Michaela Flynna, byłego doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa, do składania fałszywych zeznań przed FBI. Amerykanom wydaje się więc nieustannie towarzyszyć atmosfera skandalu, lecz również pewnej bezsilności wobec zjawisk dezinformacji i postprawdy. Jak komentują eksperci, mimo skali oskarżeń najprawdopodobniej nie dojdzie do procesu w sprawie trzynastu Rosjan.

Lucas jako jeden z niewielu ostrzegał Zachód w 2008 roku, aby nie wierzył bezkrytycznie w przekaz rosyjskiej narracji.

Przybyszom z tak zwanej Nowej Europy, do których po wielu latach mieszkania w Polsce i ja się zaliczam, zdawać by się mogło, że społeczeństwo amerykańskie, które dotąd szczyciło się swoim demokratycznym ustrojem i odpornością na zmanipulowane przekazy obcych państw, poradzi sobie bez problemu z rozeznaniem, co jest prawdą, a co fałszem. Zwłaszcza w zeznaniach polityków dotyczących przebiegu kampanii prezydenckiej. Niestety, nic bardziej mylnego. Podobnie jak inne społeczeństwa zachodnie, Amerykanie nie radzą sobie z manipulacją. Są nie tylko podatni na obce wpływy, lecz również niemal całkowicie nie zdają sobie sprawy ze skali i głębi problemu. Nawet wtedy, gdy monotonna amerykańska telewizja powtarza jak mantrę, że Rosja ingerowała w wybory.

Co więcej, w szeregach amerykańskich elit politycznych i intelektualnych nie brakuje osób, które odrzucają założenie, że za polityką zagraniczną Rosji mogą stać złe intencje. Osoby te, popularnie określane mianem użytecznych idiotów, nie przyjmują również do wiadomości informacji o zmanipulowanym przekazie, jaki włodarze Kremla wysyłają szeroko w świat. Są zwolennikami tezy, że Rosja prowadzi politykę niczym nieróżniącą się od polityki państw zachodnich, co z kolei sugeruje, że odmienne postrzeganie jej działań jest wynikiem rusofobii.

Problem rosyjskiego wpływu na życie i procesy polityczne państw w Europie jest jeszcze bardziej widoczny niż w USA. …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00