W tym tygodniu przygotowaliśmy dla Was zestawienie wydarzeń literackich, spotkań promujących kulturę Palestyny i Japonii, a także mniejszych i większych festiwali muzycznych. Pojawia się tu też trochę teatru oraz kina.
Zapraszamy do Warszawy, Gdyni, Krakowa, Lublina, Poznania, Bydgoszczy i na ziemię kłodzką.
Sprawdźcie też, jakie festiwale polecamy w kolejnych dniach lipca oraz które książki warto, naszym zdaniem, zabrać do wakacyjnej torby.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Warszawie?
W warszawskim Placu Zabaw nad Wisłą (ale również w Faktycznym Domu Kultury) od czwartku do niedzieli (30 czerwca) trwają Palestine Solidarity Days, podczas których odbędą się spotkania, występy palestyńskich artystów i artystek, warsztaty oraz pokazy filmów palestyńskich reżyserów. Czeka nas również aukcja charytatywna. Szczegóły znajdziecie w opisie wydarzenia na Facebooku.
Najbliższa sobota (29 czerwca) to również coroczna impreza, literacki piknik Biblioteki Narodowej, czyli Imieniny Jana Kochanowskiego. My szczególnie polecamy rozmowę o wodzie i rzekach, którą poprowadzi Magdalena Kicińska – jej gośćmi będą Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek.
5 lipca w Teatrze Dramatycznym czeka nas premiera spektaklu Skok wzwyż w reżyserii Wojtka Rodaka na podstawie książki Macieja Jakubowiaka Hanka. Opowieść o awansie.
Nie zapomnijcie też o wydarzeniach, o których pisaliśmy w naszym festiwalowym zestawieniu: Jazz Around Festival (28–29 czerwca), AżTak Festiwal (4–6 lipca) oraz Warsaw Summer Jazz Days (4–7 lipca).
Co robić w Gdyni?
Ten weekend w Gdyni warto spędzić na końcówce Gdynia Design Days, ale również wziąć udział w rozpoczynającym się dziś Festiwalu Reportażu NON-FICTION (28–30 czerwca). My szczególnie polecamy spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni z autorkami piątego sezonu Śledztwa Pisma – Katarzyną Błaszczyk i Hanną Bogoryją-Zakrzewską: Reniferki są wśród nas. Śledztwo Pisma: Stalking może przytrafić się każdemu oraz rozmowę z goszczącym często na łamach „Pisma” Adamem Robińskim – Bobry, Kampinos, Bałtyk.
Pamiętajcie również, że od środy do soboty na Open’erze (3–6 lipca) będziecie mogli zobaczyć spektakl The Employees w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, wyprodukowany przez STUDIO teatrgalerię w Warszawie (ważne: niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja biletu).
Co robić w Krakowie?
A już w przyszły piątek zapraszamy do Muzeum Manggha na Weekend z Japonią pełną smaku (5–7 lipca), który zainauguruje wystawę I love Sushi (5 lipca – 18 sierpnia). Dzięki samej ekspozycji dowiemy się, w jaki sposób ta potrawa stała się symbolem japońskiej kuchni, będziemy mieli też okazję doświadczyć wizyty niczym w oryginalnym barze sushi w Japonii. Jak zapewniają organizatorzy: „wystawa spodoba się zarówno osobom w niewielkim stopniu zaznajomionym z sushi, jak i zagorzałym miłośnikom tej potrawy”.
Wieczorami warto wybrać się do ogrodu przy Muzeum – dwa razy w tygodniu będą się tam odbywały plenerowe pokazy filmów: 2 lipca zobaczymy W trójkącie, a 4 lipca Kawę i papierosy.
Od 28 czerwca do 31 sierpnia odwiedźcie Teatr Słowackiego: przestrzeń wystawienniczą MOS na ulicy Rajskiej oraz ogród Teatru przy placu Świętego Ducha. W obu tych miejscach zobaczymy interdyscyplinarny projekt SEN MASZYNY, czyli esej filmowy w formie specjalnie opracowanej przez NOVIKI multimedialnej wystawy, oraz specjalnie przygotowaną przez artystów zieleń wraz z aranżacją dźwiękową. To kolejna odsłona projektu BMW Art Club, którego kuratorem jest Stach Szabłowski.
Pamiętajcie również o ważnych festiwalach, które trwają obecnie w mieście: Festiwalu Kultury Żydowskiej (23–30 czerwca), Miesiącu Fotografii (27 czerwca – 21 lipca) oraz Festiwalu Miłosza (30 czerwca – 7 lipca).
Bydgoszcz, Poznań, Lublin, Zakopane oraz Nowa Ruda i okolice
Ten weekend możecie spędzić w Poznaniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator (25–30 czerwca) albo w Bydgoszczy na nowym wydarzeniu na festiwalowej mapie: Początek sezonu (27–30 czerwca).
Możecie wybrać się również do Lublina na interdyscyplinarny festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (27–30 czerwca). W piątek nasza redaktorka naczelna poprowadzi tam spotkanie autorskie z Ołehem Kocarewem na temat jego książki Zawartość męskiej kieszeni.
W przyszłym tygodniu rozpoczyna się również jedenastodniowy festiwal Góry Literatury (4–14 lipca) oraz towarzyszący mu Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk.
A kolejny weekend zarezerwowany jest na Zakopiański Festiwal Literacki (5–7 lipca).
A co w kinach i z dziećmi?
Od 28 czerwca do chłodnych sal kinowych można wybrać się z dziećmi (powyżej 6. roku życia) na film Wielka przygoda Niny. Jego reżyserzy Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli w 2021 roku byli nominowani do Oscara za film Kot w Paryżu.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?