Wielkie, kultowe wręcz festiwale muzyczne i filmowe, ale również wydarzenia związane z literaturą, teatrem i dizajnem. Takie, na których wypoczniecie, ale też takie, które sprawią, że zarwiecie niejedną noc.
Wybraliśmy dla Was ponad trzydzieści festiwali, które odbędą się w różnych częściach Polski pod koniec czerwca i w lipcu. Za miesiąc przygotujemy zestawienie obejmujące wydarzenia sierpniowe.
Jak co roku zapraszamy Was na turystykę festiwalową, oczywiście odpowiedzialną – do większości z tych miejsc na pewno dotrzecie komunikacją zbiorową. W podróż koniecznie zabierzcie ze sobą nasze wydanie specjalne „Wokół Podróży” – na pewno umili Wam czas spędzony w trasie (możecie czytać teksty lub słuchać ich w wersji audio).
Do zobaczenia podczas festiwalowego lata!
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Festiwale w Trójmieście
Festiwalowe lato rozpoczynają dwa mocno zakorzenione w Trójmieście wydarzenia, choć zupełnie różne od siebie: w Sopocie – Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry (22–24 czerwca), a w Gdyni – Gdynia Design Days, który potrwa aż do końca czerwca i tym razem odbędzie się pod hasłem ZDRÓJ.
Do Gdyni zawita w kolejnych dniach (28–30 czerwca) znane wydarzenie, do tej pory odbywające się w Krakowie: czyli Festiwal Reportażu NON-FICTION. Z racji przeprowadzki jego tegorocznym tematem będzie MORZE.
Początek lipca (3–6 lipca) to oczywiście wielkie wydarzenie muzyczne, czyli Open’er Festival na lotnisku Gdynia-Kosakowo. My szczególnie zapraszamy Was na scenę teatralną, gdzie codziennie będzie można zobaczyć spektakl The Employees w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, wyprodukowany przez STUDIO teatrgalerię w Warszawie (ważne: niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja biletu).
W połowie lipca, a konkretnie 11–14 lipca, odbędą się dwa bardzo ważne gdańskie festiwale: XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (tematem przewodnim tegorocznych widowisk jest fantazja) oraz 37. edycja Festiwalu Dźwięki Północy – w programie oczywiście muzyka, ale również warsztaty śpiewu, pokaz filmowy, a także potańcówka i spotkania o mitach nordyckich i bajkach rybaków.
W dniach 20–25 lipca odbędzie się natomiast Baltic Opera Festival – jedno z największych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Koncerty zaplanowano zarówno w Operze Leśnej w Sopocie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku, jak i w gdyńskiej stoczni CRIST.
Letnia edycja gdańskiego festiwalu Jazz Jantar (19–22 lipca) to koncerty w Klubie Żak – usłyszymy brytyjskich i niemieckich muzyków, a także gości z Serbii i młodych artystów z Polski.
Przełom lipca i sierpnia (25 lipca – 4 sierpnia) warto zarezerwować sobie na wielką teatralną ucztę, czyli 28. edycję Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, którego tegoroczne motto brzmi „A niech się głowy toczą!”.
Festiwale w Warszawie
Stołeczne lato festiwalowe rozpoczyna literacki festiwal Big Book Festival (21–23 czerwca). My szczególnie zapraszamy na wydarzenia z udziałem przyjaciół i przyjaciółek „Pisma” oraz naszych autorów: śniadanie z filozofem, czyli spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim, dyskusję o iluzjach naszych czasów z udziałem Krystyny Dąbrowskiej i Andrzeja Ledera, kalambury literackie „Fikcja kontra Fakty” (z udziałem między innymi Agaty Romaniuk, Adama Robińskiego i Grzegorza Uzdańskiego), performatywno-literackie widowisko Sabiny Drąg i Karoliny Sulej, dyskusję o Artemisii Gentileschi przeprowadzoną przez Sylwię Zientek i Sylwię Chutnik, rozmowę z autorami książki 1989. Pozytywny mit (Katarzyną Szyngierą, Mirosławem Wlekłym i Marcinem Napiórkowskim).
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w dniach 28–29 czerwca odbędzie się Jazz Around Festival, którego poprzednie edycje organizowano w Zamku w Mosznej, a także w katowickim NOSPR i MCK. Teraz przyszedł czas na przestrzeń CSW oraz okalające je ogrody. Koniecznie sprawdźcie program wydarzenia!
W dniach 4–6 lipca odbędzie się AżTak Festiwal – trzecia edycja letniego festiwalu, który łączy koncerty muzyki współczesnej z warsztatami i spotkaniami w nieoczywistych przestrzeniach Warszawy (tym razem będzie to przedwojenna willa na Żoliborzu, ukryty w zieleni pawilon międzypokoleniowy na Sadybie oraz podwórka studnie na Starej Ochocie).
A w podobnym czasie (4–7 lipca) w Klubie Stodoła odbędą się koncerty w ramach jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych: Warsaw Summer Jazz Days. W tym roku na koniec festiwalu zagra Marcus Miller.
Podobnie jak w zeszłych latach, polecamy wybrać się na koncerty w ramach letniego inkluzywnego stołecznego anty-festynu Lado w mieście. W każdy czwartek od 4 lipca do 5 września w nadwiślańskich klubach Plac Zabaw i BarKa będą odbywały się koncerty muzyki alternatywnej.
A jeśli wolicie zaszyć się na małym osiedlu wśród zieleni, to koniecznie korzystajcie z wydarzeń organizowanych od 1 lipca do 4 sierpnia w ramach piątej edycji festiwalu Otwarty Jazdów. Sprawdzajcie regularnie ich fanpage, na którym będą pojawiały się informacje o konkretnych atrakcjach, wśród nich wycieczki rowerowe, spotkania, warsztaty i kameralne koncerty.
Festiwale w Krakowie
Koniec czerwca (23–30 czerwca) zarezerwujcie sobie na 33. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej. Szczególnie polecamy spotkanie „Pokolenie zimy ’23. Wojna, która zmieniła Izrael”, w którym weźmie udział Karolina Przewrocka-Aderet, autorka tekstu opublikowanego w „Piśmie”.
Niedługo rozpoczyna się również wielki Miesiąc Fotografii (27 czerwca – 21 lipca) z Wystawą Centralną AFROTOPIE, nad którą czuwa zespół kuratorski w składzie Amy Muhoro, Malaika Nabilla, Witek Orski.
Jeśli na przełomie czerwca i lipca (30.06-7.07) będziecie w Krakowie, nie może Was zabraknąć na Festiwalu Miłosza. Wydarzenie rozpocznie się w rocznicę urodzin swojego patrona, jest to też swoista kulminacja obchodów Roku Miłosza. W programie znalazły się premiery książkowe, spotkania z zagranicznymi oraz polskimi poetami i poetkami, spacery tematyczne, warsztaty krytyki oraz slam poetycki. Na koniec czeka nas gala, podczas której poznamy laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Festiwale w Poznaniu
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (25–30 czerwca) w tym roku odbędzie się pod hasłem przewodnim sztuczna intuicja (artificial empathy). Wśród gości wydarzenia znajdzie się Masaaki Yuasa, jeden z najwybitniejszych twórców anime. W programie znalazły się filmy skierowane do dzieci, a także projekcje filmów dostępne dla osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.
A może rodzinny weekendowy wypoczynek za miastem? Polecamy Wam Enea Edison Festival, które odbędzie się w dniach 5–6 lipca w podpoznańskim Baranowie, nad Jeziorem Kierskim. Usłyszymy tu hity Edyty Bartosiewicz, Natalii Przybysz, Majki Jeżowskiej, ale też utwory mniej znanych artystów, w tym między innymi Dawida Tyszkowskiego czy Jacko Brango.
A jeśli czekacie na coroczny Malta Festival – musicie uzbroić się w cierpliwość, tegoroczna edycja odbędzie się dopiero pod koniec lata. Damy Wam znać, jak tylko pojawią się szczegóły wydarzenia.
Nowy festiwal w Bydgoszczy
Początek sezonu to nowe wydarzenie na festiwalowej mapie. Odbędzie się ono w dniach 27–30 czerwca w kilku bydgoskich lokalizacjach: nad Brdą, w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej, w Miejskim Centrum Kultury, odrestaurowanej Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku. Będziemy mieli okazję wziąć udział w spacerach tematycznych, warsztatach, koncertach, spektaklach i licznych spotkaniach (łącznie ponad 40 wydarzeń), których tematami będzą miasto, przyroda, literatura i kwestie społeczne. Pojawi się też sporo atrakcji dla najmłodszych. Koniecznie wybierzcie się w tym czasie do Bydgoszczy!
Festiwale w Lublinie
Początek lata to już tradycyjnie czas, gdy odbywa się interdyscyplinarny festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (27–30 czerwca), którego organizatorem są zaprzyjaźnione z nami Warsztaty Kultury. Będziemy mieli okazję posłuchać koncertów światowych gwiazd (ukraińskiego wirtuoza fortepianu Lubomyra Melnyka) i muzycznych odkryć (trójmiejski alternatywny zespół Mùlk). Weźmiemy również udział w wydarzeniach literackich (w tym roku będzie to między innymi spotkanie z Kateryną Babkiną) i wystawach sztuki (np. wystawa portretów autorów i okładek książek wydawnictwa Wschodni Express) czy spotkaniach literacko-dźwiękowych dla dzieci.
Miesiąc później, 25–28 lipca, warto odwiedzić inny lubelski klasyk – Carnaval Sztukmistrzów, na którym jak co roku zobaczymy popisy gwiazd cyrku światowej sławy.
Festiwale we Wrocławiu
18 lipca rusza przez niektórych najbardziej wyczekiwany festiwal filmowy w Polsce, czyli Nowe Horyzonty. W tym roku razem z edycją kinową, wrocławską, rozpocznie się również odsłona online, która potrwa aż do 4 sierpnia. We Wrocławiu wydarzenia zakończą się natomiast 28 lipca. Jak zawsze zobaczymy na ekranie premierowe hity z międzynarodowych festiwali filmowych (w tym Rodzaje życzliwości w reżyserii Yorgosa Lanthimosa), ale również retrospektywy (w tym na przykład filmy afrykańskiej Nowej Fali). Ciekawym wątkiem spinającym kilka tegorocznych obrazów będzie chodzenie, o którym my też w „Piśmie” piszemy często.
W tym czasie (19–20 lipca) odbędzie się inne ciekawe, tym razem muzyczne wydarzenie: WroSound Urban Jungle. Usłyszymy tu lokalnych artystów, którzy pojawią się w paśmie „Tak Brzmi Wrocław”, ale również muzyków takich jak BISZ. Jak piszą organizatorzy: „jest tu miejsce zarówno na rap, jazzowe eksperymenty, intrygujący trip-hop, wysmakowaną elektronikę, jak i różne odmiany alternatywy i songwriterów z unikalnym przekazem”.
Festiwal w Katowicach
Początek lata (20–23 czerwca) to festiwalowy rytm w Katowicach na festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Jeszcze dziś (21 czerwca) zagrają Róisín Murphy i trio Marcina Maseckiego. Festiwal to nie tylko muzyka – w tym czasie przygotowano dla uczestników wydarzenia specjalne wystawy, ale też wydłużono godziny otwarcia czasowej wystawy W ramach miasta Urban Art Katowice 2024 – koniecznie ją zobaczcie!
Festiwale poza dużymi miastami
Paczyn w gminie Lubawka w województwie dolnośląskim to miejsce, w którym odbędzie się LAS Festival (w dniach 26 czerwca – 1 lipca).
Fundacja Olgi Tokarczuk po raz kolejny organizuje festiwal Góry Literatury. Spotkania na temat literatury odbędą się w Nowej Rudzie, Kłodzku, Opolnicy i kilku innych miejscowościach w dniach 4–14 lipca. 11 dni, 23 lokalizacje, ponad 230 gości, 11 koncertów, 9 filmów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty oraz seminaria. Po raz pierwszy wydarzeniu będzie towarzyszył Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, który odwiedzi 35 tłumaczek i tłumaczy z całego świata.
Zakopiański Festiwal Literacki odbędzie się w tym roku w dniach 5–7 lipca. Hasłem przewodnim będzie „nasz alfabet”, a wśród gości pojawi się wiele osób znanych Wam z „Pisma” – poetka Małgorzata Lebda, Andrzej Franaszek oraz ilustratorka Kasia Mochi (wystawę jej ilustracji do książki Matsuri będzie można oglądać w dniach 5–31 lipca).
Kolonie dla dzieci i dorosłych
Czy zdarzyło Wam się kiedyś zrezygnować z udziału w festiwalu, bo nie mogliście w tym czasie zorganizować opieki swojemu dziecku? Tym razem możecie wybrać się na festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą całą rodziną (27 lipca – 4 sierpnia) – Wy oglądacie filmy, a Wasze dzieci uczestniczą w półkoloniach.
A jeśli w Warszawie szukacie nietypowych zajęć dla dzieci – polecamy Wam półkolonie teatralne w Teatrze Polskim – zapisy trwają tylko do 25 czerwca!
Ale czy na kolonie mogą jeździć tylko dzieci? Centrum Kultury Filmowej zaprasza na kolonie dla nauczycieli – można zgłaszać się na nie do 30 czerwca
Pamiętacie też o corocznym Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, czyli Koloniach dla dorosłych, które w tym roku odbędą się w dniach 4–7 lipca w Stanicy Palewicz.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?