Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Filmy, które musisz zobaczyć na MDAG 2024

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór filmów podczas Millennium Docs Against Gravity 2024, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom.

Zaczyna się właśnie jeden z naszych ulubionych festiwali filmowych: Millennium Docs Against Gravity (10–19 maja). Podobnie jak rok temu, dokumenty zobaczymy zarówno w kinach warszawskich (Kinoteka, Luna, Muranów, Iluzjon, Atlantic, Multikino Złote Tarasy), jak i w sześciu innych miastach (we Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi), a w dniach 21 maja – 3 czerwca potrwa edycja dostępna całkowicie online (pamiętajcie, że w internecie będziemy mieli okazję oglądać tylko niektóre z filmów).

My wybraliśmy dla Was te, które nawiązują do tematów poruszanych przez nas na łamach „Pisma”. Zachęcamy do przeczytania (czasem ponownie) tekstów przed projekcją lub już po niej – dzięki lekturze Wasza perspektywa dotycząca konkretnych zagadnień, osób lub miejsc będzie jeszcze pełniejsza. A przecież o to tu chodzi, by poprzez dokumenty i reportaże lepiej poznawać świat – ten blisko nas i ten po drugiej stronie globu.

Poniższy wybór podzieliliśmy według najciekawszych – naszym zdaniem – sekcji tegorocznej edycji festiwalu.

A jeśli już wyjdziecie z kin, a nadal będziecie spragnieni kultury, sprawdźcie, jakie wystawy warto odwiedzić tej wiosny, które książki przeczytać i na jakie spektakle teatralne się wybrać.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Bohaterowie_ki są wśród nas

Po pierwsze zwróćcie uwagę na filmy opowiadające o zwykłych-niezwykłych ludziach i ich heroicznej walce. Tu polecamy szczególnie dwie polskie produkcje. Las (reż. Lidia Duda) to film, dzięki któremu poznajemy Asię i Marka mieszkających z trójką dzieci w Puszczy Białowieskiej. Decydują się oni na pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. O migracjach, problemie uchodźczym i dramatycznych sytuacjach na granicy przeczytacie teksty, zobaczycie fotoreportaże, a także wysłuchacie naszych podcastów. 

Drugi film to Nie jesteś sama (reż. Karolina Domagalska), który opowiada o codziennej pracy aktywistek działających w Aborcyjnym Dream Teamie.

Zobaczcie komiks Przyjaciółki w aborcji, przeczytajcie studium o polskim prawie do aborcji (dowiecie się z niego, dlaczego nawet dopuszczalna przepisami jest tak trudno dostępna), poznajcie drogę Irlandek, Hiszpanek i Argentynek do legalnego przerywania ciąży.

Warto również zobaczyć australijskich Zielonych gigantów (reż. Laurence Billiet, Rachael Antony) o działalności aktywisty i ekologa, Boba Browna, który walczył o ocalenie lasu pierwotnego w latach 70. i 80. XX wieku.

My zachęcamy Was do przeczytania tekstów opowiadających o lasach podmiejskich, polskich puszczach i parkach narodowych, ochronie przyrody i wielkiej potrzebie zbliżenia się człowieka do natury.

Klimat na zmiany

W tej sekcji szczególnie bliski jest nam film Przynoszę ci dzikość (reż. Dyba Lach), którego głównym bohaterem jest Michał Zygmunt (sam siebie nazywa twórcą muzyki i łowcą dźwięków). Dzięki dokumentowi możemy towarzyszyć mu w czterdziestodniowej podróży (nie tylko) po najbliższej mu Odrze tradycyjną, drewnianą łodzią.

Tekst o Michale znajdziecie w wydaniu specjalnym „Pisma” – „Wokół Wody”, a jego samego (oraz jego muzyki) wysłuchacie w podcaście Jak naprawić przyszłość?. O katastrofie na Odrze w 2022 roku przeczytacie w rozbudowanym studium Pic na wodę.

Zobaczcie również Czarny śnieg (reż. Alina Simone), opowiadający o walce lokalnej społeczności na Syberii (a szczególnie gospodyni domowej, która zostaje dziennikarką) z wielkim przemysłem, który doprowadza do katastrofy ekologicznej. Ta historia bardzo przypomina nam jedną z Soczewek Pisma, którą poświęciliśmy sytuacji Mirocina Dolnego i „rekultywacji”, która doprowadziła do skażenia sporego obszaru.

Z kolei Architekton (reż. Viktor Kossakovsky) to refleksja nad architekturą, ale też historia materiałów budowlanych – kamieni i betonu. Reżyser pyta: jak wrócić do złotych, antycznych zasad architektury, zanim będzie za późno? A my zachęcamy Was do podążania za pytaniami, które wspólnie z Filipem Springerem zadajemy w cyklu Architektura 2.0.

Japan Story

Wśród dokumentów, które chcemy Wam szczególnie polecić w tej sekcji, znalazły się dwa. Dzienniki Black Box (reż. Shiori Ito) to autobiograficzna historia dziennikarki, która doświadczyła przemocy seksualnej, a w filmie opowiada o pięcioletniej walce o ukaranie wysoko postawionego sprawcy tego przestępstwa. 

Przeczytajcie nasze teksty (zobaczcie również komiks) o #metoo w Polsce i za granicą, a także o cyberprzemocy wobec dziennikarek i aktywistek.

Dzięki drugiemu z filmów, Jak zostać Japończykiem (reż. Ema Ryan Yamazaki), możemy zobaczyć, jak wygląda życie w jednej z publicznych szkół podstawowych w Tokio – poznajemy uczniów szóstej klasy, ich nauczycieli, ale też system edukacji, a dzięki nim japońską kulturę.

Przed projekcją lub już po obejrzeniu filmu koniecznie przeczytajcie tekst Japońska szkoła zaciskania zębów Karoliny Bednarz. O Azji piszemy od pierwszego numeru „Pisma”. O samej Japonii znajdziecie kilka materiałów (w tym prozę japońską oraz tekst o świętej górze tego kraju).

Niezapomniane historie kobiet

Zniknięcie Shere Hite (reż. Nicole Newnham) to opowieść o edukatorce i badaczce życia seksualnego. Jej pierwsza książka o seksualności kobiet stała się bestsellerem, jednak jej kolejne badania, poświęcone mężczyznom, nie spotkały się z tak dobrym przyjęciem, a wręcz sprawiły, że Hite musiała zniknąć.

O seksualności i edukacji seksualnej przeczytacie reportaże, rozmowy i eseje, posłuchacie także podcastów (w tym szczególnie polecamy trzeci sezon Śledztwa Pisma, poświęcony seksuologowi i jego terapiom).

W tej sekcji zobaczcie również film Copa 71 (reż. James Erskine, Rachel Ramsey) – opowieść o pierwszym turnieju w piłce nożnej zespołów kobiecych, który odbył się w 1971 roku w Meksyku, a został zapomniany i wymazany z kart historii. My zachęcamy Was ponadto do obejrzenia fotoreportażu Grzegorza Pressa Po uszy w błocie, który pokazuje turniej piłki błotnej kobiet.

Skoro zaś mówimy o historiach kobiet, o których nie powinniśmy zapomnieć, polecamy teksty o kobietach-naukowczyniach – to dzięki ich badaniom, doświadczeniu i determinacji nasza rzeczywistość zmienia się na lepsze. 

Pierwsze narody

W filmie Powrót do domu (reż. Suvi West, Anssi Kõmi) poznamy historię plemienia Saamów (najstarszego ludu Skandynawii), które odzyskuje swoje dziedzictwo narodowe: dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku, zaginione podczas wojen, kradzieży i prześladowań, a będące obecnie w posiadaniu muzeów na całym świecie. 

O Saamach więcej usłyszycie w sierpniu tego roku, dzięki nowemu projektowi, nad którym obecnie pracujemy w „Piśmie”. Śledźcie nasze media społecznościowe – już niedługo pojawią się tam pierwsze informacje o tym szczególnym dla nas materiale. 

Dokument Między deszczami (reż. Moses Thuranira Thiane, Andrew H. Brown) to opowieść o koczowniczo-pasterskim plemieniu Turkana-Ngaremara zamieszkującym na terenie Kenii. Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że niezbędna im do życia ziemia wysycha.

O wodzie i jej braku na terenie Afryki, a szczególnie o panafrykańskim projekcie powstrzymania pustynnienia Sahelu opowiada Bartek Sabela w Soczewce Mur nadziei.

Przeczytajcie również tekst Beaty Szady o ludzie Wayuu, który żyje na terenie Kolumbii. W tej społeczności konflikty i decyzje o ukaraniu przestępców rozstrzygane są w bardzo specyficzny sposób – tu niepotrzebne są sądy.

Nie tylko filmy

Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy, ale również dyskusje, wystawy, koncerty i imprezy. Polecamy koncert Bartek Wąsik gra Sakamoto (15 maja, klub Pardon, To Tu w Warszawie). 

Koniecznie wybierzcie się na spotkanie 14 maja w warszawskiej Kinotece, które poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka Zuzanna Kowalczyk. Będzie to dyskusja zatytułowana Czy przyszłość można przewidzieć?, która nawiązuje do filmu I w Gullspång zdarzają się cuda (reż. Maria Fredriksson), a także do książki Sama Knighta Biuro przeczuć (przeł. A. Wilga), której fragment możecie przeczytać na naszych łamach. 

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00