Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Jak spędzić czas blisko natury?

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu. Edycja poświęcona naturze.

Co tydzień zachęcamy Was do odwiedzania galerii i muzeów, chodzenia do kin, teatrów, uczestniczenia w festiwalach kulturalnych i koncertach. Tym razem chcemy Was zainspirować do kontaktów z przyrodą. Zebraliśmy kilka pomysłów na spędzenie czasu blisko natury. 


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

fot. Tomasz Kaczor

Idź do lasu

Michał Książek w swoim wierszu Drzewa pisze: „Klon jawor, lipa, olsza. Jodła, świerk i sosna / są jak nasze emocje. Są jak radość, zachwyt, a nawet spokój. / Radość ptaków, schronienie ssaków, ukojenie owadów. / Niczym cierpliwi rodzice, drzewa tłumaczą nam, co i jak czujemy”. Wybierzcie się na samotny spacer lub skorzystajcie ze zorganizowanej kąpieli leśnej, czyli japońskiej praktyki kontaktu z naturą zwanej shinrin-yoku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na Facebooku hasło „kąpiel leśna” i na pewno znajdziecie w swojej okolicy takie wydarzenia. My polecamy na przykład spotkania organizowane na polanie Opaleń na skraju Puszczy Kampinoskiej czy w łódzkim Lesie Łagiewnickim (wydarzenie 13 kwietnia połączone ze slow joggingiem). A osoby, które po prostu chcą chodzić po lesie, ale obawiają się samotnych wędrówek, zachęcamy do dołączenia do akcji podobnych do tych, które organizowane są co wtorek pod Krakowem; najbliższa 2 kwietnia: „Chodź do lasu po Woli”.

Natomiast o lesie, ludziach związanych z lasem, wpływie ludzkiej aktywności na las i o tym, jak chronić zielone enklawy, przeczytacie lub posłuchacie w naszych materiałach, które zebraliśmy pod hasłem „Wokół lasu”.

Wybierz się nad rzekę

A gdyby tak zwykły spacer nad rzekę lub spływ kajakowy zmienić w wyprawę, która ma ekologiczny sens? Znaleźliśmy dla Was trzy takie wydarzenia. Pierwsze to coroczna akcja sprzątania rzeki Raduni z kajaków – rozpocznie się w sobotę 13 kwietnia o godzinie 8:30. Organizatorzy udostępniają sprzęt bezpłatnie pod jednym warunkiem: trzeba zbierać śmieci. Drugie to szeroko zakrojona Akcja Czyste Rzeki Mazowsza, która odbędzie się 20 kwietnia w okolicach rzeki Wkry. 29 marca została uruchomiona rejestracja. Istnieje też możliwość zgłoszenia się w większych grupach i wybrania konkretnego odcinka jednej z sąsiadujących rzek. Organizatorzy zapewnią odpowiednie wsparcie. 

A już po raz kolejny odbędzie się organizowane przez naszego dobrego znajomego Daniela Petryczkiewicza Święto Wody koło Kontancina-Jeziorny. Tym razem to edycja wędrowna, która potrwa trzy dni: od 19 do 21 kwietnia. Będziemy mieli okazję wędrować między innymi z autorami książek (i tekstów dla „Pisma”), którym woda jest niezwykle bliska – Janem Mencwelem, Maciejem Robertem, Adamem Robińskim (oczywiście nie może zabraknąć rozmowy o bobrach!) oraz Szymonem Opryszkiem. Do zobaczenia!

rys. Justyna Frąckiewicz

Wędruj i odkrywaj

Spacer do lasu, nad rzekę, ale może to być też spacer po mieście w poszukiwaniu zielonej enklawy. My namawiamy Was na przykład na niedzielny spacer po warszawskim osiedlu Jazdów (31 marca), albo łódzki spacer ziołowy (13 kwietnia), połączony z solidną dawką wiedzy o dzikich roślinach jadalnych, leczniczych, kosmetycznych i rękodzielniczych. A jeśli macie psy, skorzystajcie z licznie organizowanych ostatnio spacerów socjalizacyjnych, dzięki którym Wasze czworonogi nauczą się funkcjonować w grupie, Wy zaś lepiej zrozumiecie ich emocje i będziecie umieli kształtować pożądane zachowania.

Pamiętacie esej Zofii Król Wklejeni w widok? Autorka pisała w nim, że „chodzi się ze względów zdrowotnych, politycznych, towarzyskich albo intelektualnych. Współczesne wędrówki jednak coraz częściej bywają formami sprzeciwu wobec odrealnionego świata”. Analizowała przy okazji kilka książek, w których wędrowanie jest istotnym elementem. Zachęcamy Was również do przeczytania takich tytułów jak Zew włóczęgi Rebekki Solnit czy Droga 816 Michała Książka.

rys. Jagna Wróblewska

Wsiądź na rower

Rower to chyba najbardziej ekologiczny pojazd, prawda? Na rowerową wycieczkę zabierzcie dzieci, bo to świetny sposób na zacieśnianie więzów rodzinnych. Oby jednak ta wyprawa nie okazała się tak smutna jak początek tej, którą wyobrażał sobie Filip Springer. W jednym ze swoich tekstów pisał: „Pomyślałem sobie, że mógłbym Cię któregoś dnia zabrać w to miejsce nad Notecią, w którym byłem w 2019 roku. Wybralibyśmy się rowerami. […]  Pokazałbym Ci młyn, w którym stary młynarz opowiadał mi, jak mu rzeka znikała”. 

Żeby wybrać się na rowerową wycieczkę, nie musicie mieć własnego roweru, można go przecież wypożyczyć (niektóre systemy miejskich rowerów przystosowane są do takich wypraw – rowery mają odpowiednią konstrukcję, a stacje obejmują duże obszary – na przykład system MEVO, zlokalizowany na terenie metropolii trójmiejskiej – tu rowery można wypożyczać i oddawać na Półwyspie Helskim czy na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego).

rys. Jagna Wróblewska

Zregeneruj się w mieście

Kiedy już doświadczymy natury na własnej skórze, możemy odwiedzić miejsca, które pomogą nam dowiedzieć się o niej trochę więcej. Jedną z takich instytucji jest wrocławskie Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie. Znajdziemy tu między innymi strefę relaksu, gdzie możemy odprężyć się na leżankach i poczuć jak w lasach deszczowych rzeki Amazonki. 

W zaprzyjaźnionych z nami bydgoskich Młynach Rothera również dowiecie się sporo o relacji człowieka z wodą. A przy okazji doświadczycie sztuki, która czerpie z natury. 6 kwietnia odbędzie się tam koncert duetu ZEMITER, tworzonego przez Marcina Dymitra i Huberta Zemlera. Będzie to swoisty dialog muzyczny z instalacją dźwiękową Meandry, która stanowi zapis nagrań terenowych z okolic rzeki Brdy, a dostępna jest do 26 kwietnia w Młynach.

Tego samego dnia, w sobotę 6 kwietnia, warszawski Hashtag Lab zaprasza wszystkich, którzy potrzebują zadbać o swój dobrostan sensoryczny, na Nocny Krąg Głosowy.

Zdjęcia: materiały prasowe oraz zdjęcia i ilustracje do tekstów z „Pisma

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00