Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

7 pomysłów: co robić w majówkę?

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na majówkę (27.04–3.05).

Nieważne, czy masz ponad tydzień urlopu, czy uda Ci się wyrwać tylko kilka godzin spokoju podczas tej majówki, skorzystaj z naszych propozycji na spędzenie tego czasu z kulturą w tle. Podpowiadamy, jak spędzić majówkę w mieście, blisko natury lub w domowym zaciszu. 


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Przeczytaj książkę

Sprawdź nasze czytelnicze polecajki, które przygotowaliśmy z okazji Dnia Książki – znajdziesz tu dziesięć propozycji lektur – od klasyki po nowości. Poszukaj również wydarzeń literackich w swojej okolicy. W Olsztynie w ten weekend (27 i 28 kwietnia) MOK, czyli Miejski Ośrodek Kultury, i Miejska Biblioteka Publiczna organizują Maraton Czytelniczy w Zajezdni trolejbusowej. 1 maja w Sopocie w Goyki 3 Art Inkubatorze (w ramach Sopockiej Majówki) odbędzie się  czytanie wierszy Antoniego Pawlaka A to Polska właśnie w formule jeden na jeden przez aktorów i aktorki trójmiejskich teatrów. A tego samego dnia w Warszawie można się wybrać na literacki spacer po Saskiej Kępie.


Odwiedź muzeum, na które nigdy nie było czasu

To kilka naszych muzealnych propozycji: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Młyny Rothera w Bydgoszczy, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Hydropolis we Wrocławiu, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W wielu muzeach w tym czasie czekają na was dodatkowe atrakcje: oprowadzanie z przewodnikami, warsztaty lub po prostu darmowe wejścia. Fanom Gwiezdnych wojen polecamy majówkę w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi – od 30 kwietnia do 5 maja miejsce zostanie opanowane przez Star Wars (to nawiązanie do hasła i majowego święta: MAY THE 4TH BE WITH YOU).Skorzystaj też z naszych wiosennych wystawowych rekomendacji. Przed wyjściem jednak sprawdź dokładnie, czy galeria lub muzeum na pewno są tego dnia otwarte!

Idź do teatru

Na koniec sezonu teatry przygotowały sporo premier (szerzej napiszemy o nich za tydzień); część z nich będzie można zobaczyć na przełomie kwietnia i maja. Warto też poszukać gościnnych spektakli, zainteresowanie biletami może być podczas majówki dużo mniejsze. W poznańskim CK Zamek 30 kwietnia warto zobaczyć przedstawienie Lista uchybień, czyli opowieść o pracy w instytucjach kultury przygotowaną przez zespół artystów i artystek społecznych. My polecamy również spektakl Cząstki kobiety (reż. Kornél Mundruczó) zrealizowany przez TR Warszawa, a gościnnie grany w dniach 2–5 maja na scenie Nowego Teatru.  27, 28 kwietnia i 1 maja w gdańskim Teatrze Wybrzeże zobaczymy Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty, a Szczeliny istnienia (reż. Iwona Kempa) w Teatrze w Krakowie grane będą 3, 4 i 5 maja.

Zrób sobie jednodniową wycieczkę

Pojedź za miasto, odwiedź sąsiednią miejscowość, wybierz się na wycieczkę rowerową lub kup bilet na pociąg regionalny. Może na trasie pojawi się ciekawe wydarzenia kulturalne. My rekomendujemy odwiedzić wieś Orońsko w dniach 1, 2 i 3 maja, a w niej Centrum Rzeźby Polskiej, które jak co roku przygotowało mnóstwo majówkowych atrakcji, wśród nich warsztaty i gry terenowe.

Weź udział w dużej imprezie kulturalnej

Polecamy szczególnie Kraków – to tam od 26 kwietnia do 5 maja odbędzie się wielkie święto kina niezależnego, czyli 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Spędź czas z dziećmi

Do Galerii BWA w Olsztynie w sobotę 27 kwietnia warto wybrać się na warsztaty MALI ODKRYWCY SZTUKI: Stwórzmy razem arcydziełko!, a łódzkie Muzeum Kinematografii tego dnia zaprasza na familijne zwiedzanie wystawy Pałac pełen bajek. W Gdańsku, jak prawie w każdą niedzielę, 28 kwietnia Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na warsztaty rodzinne – tym razem będą to zajęcia muzyczne. Natomiast Warszawski Teatr Lalka od 1 do 5 maja organizuje Majówkę z Lalką, czyli spacery po teatrze. 

Możesz też wybrać się na wycieczkę rowerową – na przykład w stylu tej, o której pisał kiedyś Filip Springer w swoim tekście Synu, jak mam Ci o tym wszystkim opowiedzieć.

Nadrób „Pismowe” zaległości

Ściągnij najnowsze lub archiwalne wydania „Pisma” na czytnik, tablet lub telefon i czytaj nasze teksty, gdziekolwiek chcesz (szczególnie polecamy oczywiście łono natury i spokojny relaks na hamaku). Pamiętaj, że naszych reportaży, esejów, rozmów i wierszy możesz również słuchać – czytelnicy i czytelniczki „Pisma” polecają wersję audio na długie spacery, biegi po lesie czy też podczas domowych porządków.

A jeśli potrzebujesz konkretnych pomysłów na to, co czytać i czego słuchać, skorzystaj z naszych majówkowych rekomendacji:

Wyrusz w Polskę, poza centrum – także to symboliczne, w podróż szlakiem wsi i miasteczek, żeby spotkać ich mieszkańców i mieszkanki, zobaczyć, czym i jak żyją – Polska pozamiejska.

Na hamaku, w pociągu, nad wodą, w lesie. Gdziekolwiek będziesz w majówkę, możesz zastanowić się nad sensem życia razem z Jackiem Hołówką i Karoliną Lewestam – Sens życia według Jacka Hołówki.

Przeczytaj jeden z najdłuższych tekstów dotychczas opublikowanych w „Piśmie”. Ponad 15 tysięcy słów biegnących wzdłuż Wisły – od źródeł do ujścia. Na wspólne przygody zaprasza Małgorzata Lebda – Czytanie Wody: Wisła.

Nie zapomnij też o najnowszym sezonie reporterskiego serialu podcastowego, czyli Śledztwie Pisma – pierwszy odcinek Córka i matka.

Albo zrób cokolwiek innego, co po prostu sprawi Ci przyjemność.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00