Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Wystawy, które trzeba zobaczyć tej wiosny

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wystaw, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na wiosnę 2024.

Wystawy zbiorowe, ekspozycje monograficzne, sztuka zaangażowana i odpowiedzialna, fotografie, malarstwo, architektura i dizajn. Sprawdźcie, jakie wystawy polecamy w polskich muzeach i galeriach w najbliższych, wiosennych miesiącach. Znajdziecie tu ekspozycje, które właśnie się otworzyły, takie, które zakończą się w kwietniu, ale też takie, na które musimy jeszcze trochę poczekać. Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Bielsko-Biała, Lublin, Poznań, Katowice, Gliwice, Szczecin i Warszawa – to miasta, w których odkryjecie nasze propozycje. 

To oczywiście tylko kilka przykładów interesujących wystaw. Gwarantujemy, że jeszcze nieraz w naszym cyklu Rzecz gustu znajdziecie muzealne i galeryjne rekomendacje.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Wystawy zbiorowe

Kiedy odwiedzicie Teatr Studio w Warszawie podczas Premiery Pisma lub wybierzecie się na spektakle teatralne, koniecznie zajdźcie również do Galerii Studio. Tam do 5 maja można oglądać wystawę Widzenie ciałem, poświęconą temu, co krytyczne wobec epoki człowieka. Znajdziemy tu prace klasyków polskiej sztuki nowoczesnej, takich jak Józef Hałas, Teresa Pągowska czy Magdalena Abakanowicz, ale również Natalii LL, Andy’ego Warhola i Keitha Haringa. Nie zabrakło tu również głosu współczesnych artystek, między innymi Agaty Bogackiej i Zuzanny Hertzberg.

Wiosną stołeczne Muzeum Narodowe szykuje kolejną wystawę, która zapewne zgromadzi rzesze odwiedzających. Nie będzie tu jednak wielkich nazwisk, ekspozycja skupi się wokół twórczości polskich artystów i artystek tworzących w XX wieku, a osią łączącą uczyniono surrealizm. Zobaczymy tu obrazy Erny Rosenstein,Teofila Ociepki, Kazimierza Mikulskiego, ale też liczne fotografie, w tym zdjęcia Zbigniewa Beksińskiego. Ekspozycja Surrealizm. Inne mity otworzy się 10 maja i potrwa do 11 sierpnia. 

Wszystko wisi na włosku Tadeusza Kantora, Gry wojenne Magdaleny Abakanowicz i projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego to tylko niektóre z dzieł, które można zobaczyć na wystawie Daj mi wszystko (do 1 września). Zgromadzone eksponaty to dar przekazany jesienią 2023 roku przez Teresę i Andrzeja Starmachów dla muzeów krakowskich (MOCAK-u i MuFo), a ich prezentacja nie bez przyczyny odbywa się w odnowionej siedzibie krakowskiego Bunkra Sztuki. Tytuł wystawy nawiązuje do pracy Jadwigi Sawickiej (czy pamiętacie okładkę „Pisma” z jej innym obrazem?).

W Krakowie (do 14 kwietnia) warto wybrać się do Muzeum Narodowego, by zobaczyć przedostatnią odsłonę cyklu 4 × nowoczesność, tym razem zatytułowaną Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL. Na wystawie zobaczymy zarówno obrazy Andrzeja Wróblewskiego, jak i najbardziej ikoniczne dzieła polskiego dizajnu XX wieku. Pod koniec roku czeka nas natomiast ostatnia część cyklu, która skupiona będzie na tym, co działo się po roku 1989, jak wyglądało w sztuce nasze spotkanie z nowoczesnością w okresie transformacji.

Sztuka kobiet

Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści, 8 marca – 18 sierpnia 2024, Muzeum w Gliwicach

Julia Keilowa. Projektantka, 21 marca – 1 września 2024, Muzeum Warszawy

Bożenna Biskupska. Artystka i budowla możliwa, 10 marca – 9 czerwca 2024, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł

Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko, 5 kwietnia – 30 czerwca 2024, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Zwykłe życie

Co łączy się nierozerwalnie ze zdjęciami rodzinnymi? Przede wszystkim albumy fotograficzne. Centrum Fotografii przy Muzeum Warszawy zgromadziło na swojej najnowszej wystawie Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950 (czynna do 26 maja) różnorodne eksponaty, choć nie tylko związane z osobistymi wspomnieniami – wśród nich album (z kolekcji Jacka Dehnela) ze zdjęciami przestępców przedwojennej Warszawy, którego karty pokazywaliśmy w jesiennym wydaniu specjalnym Wokół Zbrodni i Kary. Oprócz starych, często zabytkowych już obiektów możemy zobaczyć na wystawie prace artystów i artystek XXI wieku – na przykład niewielkie notatniki z polaroidami Rafała Milacha.

Stołeczny Dom Spotkań z Historią zaprasza na kolejną ekspozycję poświęconą twórczości wielkiego fotografa – tym razem są to zdjęcia Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60. XX wieku. Dzięki niej przeniesiemy się w klimat odbudowującej się Warszawy, poznamy jej mieszkańców i ich życie codzienne (na nowych osiedlach, w centrum miasta i nad Wisłą). Wystawa Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy trwa do 8 września.

Zwykłe, codzienne życie to również temat bliski malarstwu Patryka Różyckiego, mimo że jego wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej nosi tytuł Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together (do 28 kwietnia). Różycki opowiada o tym, co przewija się przez jego twórczość przez ostatnie lata, czyli o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i awansie społecznym. Jak pisze kuratorka Katie Zazenski: „wystawa jest hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu”.

Do wspomnień zachęca nas również warszawskie Muzeum Karykatury. Wolne żarty. Humor lat 90.” to okazja do przypomnienia, z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku w prasie, radiu i telewizji. Za wybór eksponatów odpowiadają osoby, które od kilku lat opowiadają o tym czasie w swojej twórczości: Olga Drenda (przy okazji przeczytajcie fragment jej książki Słowo humoru) i twórcy Podcastexu: Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski, wsparli ich rysownik Michał Rzecznik i Zuzanna Berus z Muzeum Karykatury. Wystawa trwać będzie do 18 sierpnia.

Sztuka mężczyzn

Bereś, 21 marca – 8 grudnia 2024, Cricoteka w Krakowie

Nagrobki, Maciej Salamon i Adam Witkowski, Chciałbym nie wierzyć w nic, 4 kwietnia – 26 maja 2024, TRAFOstacja w Szczecinie

Polana, Lech Majewski, 22 marca – 6 października, Muzeum Śląskie w Katowicach, Galeria Jednego Obrazu

 Władysław Hasior – Daniel Rycharski„mogę wam opowiedzieć o sobie o was”, 27 stycznia – 19 maja 2024, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Sztuka komentująca i odpowiedzialna

Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań, 13 kwietnia – 28 lipca 2024, Mediateka, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Datament, 16 marca – 19 maja 2024, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Wiesz co cię boli, 19 kwietnia – 2 czerwca, Galeria Bielska BWA w Bielsko-Białej

Jakub Szczęsny. Polskie projekty, polscy projektanci, do 2 czerwca 2024, Muzeum Gdyni

Dla dzieci

Golasy w sztuce. Zamiast wstydu – zachwyt i spokojna refleksja graficzna nad ciałem, którego w historii sztuki nie brakuje. Ekspozycja w lubelskich Warsztatach Kultury trwa tylko do 30 kwietnia. Warto się pospieszyć! Jest to jednak odsłona nowego projektu w tej instytucji „Kropka, kreska – jak to widzisz?”, który ma na celu uwrażliwianie najmłodszych na sztukę – czekamy więc na kolejne wystawy z tego cyklu. 

Muzeum Etnograficzne w Warszawie po raz kolejny nie zawodzi i w ramach swojej oferty familijnej przygotowało przekrojową wystawę Kwiaty polskie (otwarta do 15 listopada 2025). Dzięki niej wspólnie z dziećmi poznamy właściwości lecznicze polnych roślin, pobujamy się na linach z konopi, odkryjemy legendę o kwiecie paproci, ale też przymierzymy suknię ślubną. Gwarantujemy, że to świetna wystawa dla wszystkich naszych zmysłów.

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00