Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie pełne festiwalowych propozycji (kino, architektura, dizajn i nauka). Zabieramy Was nad rzekę, zachęcamy do czytania książek w tradycyjnej, papierowej formie, ale też do spędzania czasu z sąsiadami i sąsiadkami.
Nie zapominamy również o dzieciach, które już niedługo będą miały swoje święto. Pojawią się i elementy sentymentalne, dzięki którym wiele osób przypomni sobie swoje dzieciństwo.
Jeśli jednak wolicie zostać w domu, mamy dla Was prawdziwy musicalowy hit.
Sprawdźcie też, jakie sztuki teatralne końca sezonu warto zobaczyć, jakie wystawy odwiedzić i które książki przeczytać.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Krakowie?
W ten weekend rozpoczyna się również wielkie święto kina: Krakowski Festiwal Filmowy (26 maja – 2 czerwca edycja kinowa oraz edycja online 31 maja – 16 czerwca) na KFF VOD.
Prawie dwieście filmów, cztery konkursy, w tym konkurs polskich filmów z czterdziestoma dokumentami oraz filmami krótkometrażowymi walczącymi o nagrodę Złotego Lajkonika. Ich tematyka jest różnorodna: od filmów pokazujących świat z perspektywy dziecka, przez szalone miłości, po życie na obczyźnie i obrazy pokazujące różne oblicza samotności. Polecamy również retrospektywę filmów Godreya Reggio, autora kultowej trylogii Qatsi (Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi z muzyką Philipa Glassa) – w cyklu Apteczka opowiadał o swoim wyjątkowym sposobie pracy.
Festiwal to nie tylko filmy, zachęcamy Was również do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących, wśród nich cykl dyskusji KFF Talks, w tym niedzielna (26 maja): „AI. Odrażająca, brudna, zła” i „Nowe narracje. To nie dezinformacja jest (największym) problemem”.
Uwaga: dla naszych stałych czytelników czekają karnety festiwalowe – śledźcie naszą grupę Czytamy Pismo.
Koniecznie wybierzcie się też na festiwal popularnonaukowy Copernicus Festival, który trwa tylko do 26 maja w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki. Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne i z wyjątkiem warsztatów – otwarte. Nie wymagają zapisów.
Co robić w Warszawie?
Czy byliście już na najnowszej wystawie w warszawskim Muzeum Narodowym pod tytułem Surrealizm. Inne mity (do 11 sierpnia)? To jedna z ekspozycji, których nie można przegapić tej wiosny i lata. Wystawa skupia się na twórczości polskich artystów i artystek tworzących w XX wieku, a osią łączącą uczyniono surrealizm. Zobaczymy tu obrazy Erny Rosenstein, Teofila Ociepki, Kazimierza Mikulskiego, ale też liczne fotografie, w tym zdjęcia Zdzisława Beksińskiego.
W sobotę 25 maja po raz szesnasty odbędzie się Święto Saskiej Kępy – Wiosna, ach to Ty!,
a w niedzielę 26 maja Muzeum Warszawy zaprasza na inaugurację nowego programu „Muzyka w mieście, piosenka w Warszawie”. Pierwszym z pięciu spotkań będzie tadżyckie rozśpiewanie ze śniadaniowym poczęstunkiem w tę niedzielę o godzinie 11.00.
W weekend 24–26 maja czeka nas też kilka wydarzeń, które dają przedsmak Dnia Dziecka. Muzeum Narodowe zaprasza na Dzień Dziecka z Basią – pokazy filmów na podstawie serii książek o Basi autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.
Muzeum Karykatury otwiera wystawę Gapiszon w Lengrenówce (będzie ją można oglądać 25–26 maja, 1–2 czerwca oraz 8–9 czerwca), skierowaną przede wszystkim do tych, których nie zetknęli się dotychczas z twórczością Bohdana Butenki. 1 czerwca można wziąć udział w warsztatach komiksowych, które poprowadzi Piotr Nowacki.
Nie zapomnijcie też o Międzynarodowych Targach Książki, które trwają obecnie w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad. Gościem honorowym są tym razem Włochy. My zapraszamy szczególnie do odwiedzenia dwóch miejsc. Pierwsze z nich to Pawilon Warszawy, który tworzą miasto Warszawa i Staromiejski Dom Kultury, a w nim: wybór książek, spotkania, warsztaty, spacery i rozmowy wokół przyrody i miasta. Drugie miejsce to namiot J, w którym znajdziecie stoiska niezależnych zaprzyjaźnionych z „Pismem” wydawnictw: Karakter, Filtry, Pauza, Marpress, Tajfuny, Art Rage, MSN i Dowody.
Co robić w Łodzi?
Na Łódź Design Festival zapraszaliśmy Was już w zeszłym tygodniu, ale pamiętajcie, że najbliższe dni to kilka ciekawych wydarzeń, wśród nich panel dyskusyjny: Dlaczego komfort jest niebezpieczny? (25 maja) i oczywiście sekcja Archiblok (26 maja); nie zapomnijcie też o wizycie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i wystawie Fenomen polskiego kilimu (23 maja –18 sierpnia).
Co robić w Trójmieście?
W Gdańsku trwa wiosenna edycja filozoficznego Festiwalu Schopenhauera – „Rozkosz i udręka. O byciu wśród ludzi”. Za program, jak przy poprzedniej edycji, odpowiadają Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak. Bilety na pierwszy dzień zostały już wyprzedane, zapraszamy więc na spotkania sobotnie, a wśród nich wykład mistrzowski Relacja romantyczna, jej autentyczność i fikcja. Popkulturowe mity vs. schopenhauerowski sceptycyzm Kazimiery Szczuki, panel ekspercki, seksuologiczno-psychoanalityczny: Alicja Długołęcka i Bartosz Puk i filozoficzne afterparty.
W Gdyni natomiast warto wziąć udział w dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Architektury Open House (do 26 maja). Wszystkie bilety na odwiedzanie poszczególnych, prywatnych lokalizacji rozeszły się bardzo szybko (została możliwość niebiletowanego odwiedzenia kilku budynków użyteczności publicznej w tym gdyńskich budynków szkolnych i komendy miejskiej straży pożarnej). Jest też cała lista wydarzeń otwartych, które odbędą się w ramach tej jubileuszowej edycji festiwalu, w tym wystawa no i miłość w galerii Wylew, wernisaż wystawy fotografii Menno van der Meera The beautiful and the damned / Piękne i przeklęte w Muzeum Miasta Gdynia, spacery tematyczne, spotkanie z prowadzącymi podcast Podcastex o trójmiejskich latach 90. i 00. oraz z Olgą Drendą wokół jej książki Słowo humoru.
Pamiętajcie, że tylko do 2 czerwca można oglądać wystawę w Muzeum Miasta Gdyni poświęconą twórczości Jakuba Szczęsnego z cyklu „Polskie projekty, polscy projektanci”.
Co robić w Bydgoszczy?
29 maja warto wybrać się do Młynów Rothera, by świętować Ogólnopolski Dzień Wolnych Książek i wziąć udział w akcji bookcrossingowej.
Dzień Sąsiadki i Sąsiada w Młynach Rothera w Bydgoszczy to inicjatywa nawiązująca do Europejskiego Dnia Sąsiadów, który obchodzony jest 31 maja. Wydarzenia w Młynach potrwają aż trzy dni (31 maja – 2 czerwca). Organizatorzy zapraszają między innymi na spektakl improwizowany A słyszała Pani?, czyli osiedlowy monitoring okienny, warsztaty przyrodnicze i językowe Jak zrozumieć sąsiada?, a także do strefy relaksu oraz gry i zabawy.
Co robić w Katowicach?
W Katowicach w sobotę 25 maja zapraszamy na całodniowe święto rzeki Rawy – Chcemy rzeki. Celebracja będzie trwała przez cały dzień, od godziny 8:00 (wtedy rozpocznie się spacer Biodróż z Rawą z Michałem Książkiem) do 21:00, a może i dłużej, bo święto zakończy Michał Zygmunt koncertem Odra Sound Design. Warto wybrać się na happening Jestem rzeką zorganizowany przez kolektyw Siostry Rzeki; oprócz tego czekają nas warsztaty, wspólny nordic walking, rozmowy i spacery dźwiękowe.
Co robić we Wrocławiu?
W Klubie PROZA w sobotę 25 maja odbędzie się wrocławska odsłona międzynarodowej akcji #PageAgainstTheMachine, która ma zachęcać do rezygnowania z urządzeń elektronicznych na rzecz papierowych książek. Plan jest następujący: przychodzicie z własną książką do Klubu, zamawiacie coś do picia (czeka zniżka za okazaniem książki), odłóżcie telefony, tablety i inne rozpraszacze i przynajmniej przez godzinę zapomnijcie o świecie, relaksując się przy lekturze.
Co robić w Bielsku-Białej?
Najbliższa sobota i niedziela (25 i 26 maja) to weekend otwarcia wyczekiwanej wystawy stałej Nie ma jak w bajce w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych. Jak zapewniają organizatorzy, „całość ekspozycji została zaprojektowana tak, by przeprowadzić zwiedzających przez najważniejsze zagadnienia związane z historią Studia Filmów Rysunkowych, ale przede wszystkim z procesem tworzenia klasycznej animacji rysunkowej”. Czeka na nas wiele atrakcji, od spotkania z Agatą Romaniuk, autorką serii książek Kocia szajka i nawiązującej do nich gry terenowej, przez pokazy kultowych bajek w Kinie Kreska, aż po wieczorne Dobranockowe Kino Plenerowe. Nie zabraknie też oprowadzania po samej wystawie i edukacyjnych spotkań, w tym Jak to się dzieje, że mamy dźwięk w filmie? czy Jak wprawić w ruch (ożywić) rysunkową postać?.
W Bielsku-Białej zachęcamy oczywiście do odwiedzenia Galerii Bielskiej BWA. Do 2 czerwca można tam oglądać dwie wystawy. Pierwszą z nich jest Wiesz, co cię boli, na której zobaczymy obrazy Adama Kozickiego oraz obiekty i fotografie Kaspra Lecnima i Irminy Rusickiej. A druga to Pokój, która łączy komiks Festiwal Jacka Świdzińskiego i grę Państwo Michała Slezkina.
Co robić w domu?
Trwa edycja online festiwalu Millennium Docs Against Gravity. My zachęcamy Was przede wszystkim do odkrywania filmów, które umieściliśmy w naszej kolekcji. Wróćcie również do tekstów, które doskonale nawiązują do tematów poruszanych w tych obrazach.
27 maja warto włączyć telewizję, a konkretnie kanał TVP1. O godzinie 20 rozpocznie się transmisja musicalu 1989 koprodukowanego przez Teatr Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski. Spokojnie, nawet jeśli nie macie telewizora, będziecie mogli i mogły zobaczyć ten spektakl również na kanale live w TVP VOD. Przypominamy tekst, który powstał przy okazji tworzenia scenariusza.
Pamiętajcie również, że współtwórcy tego musicalu, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, przygotowują właśnie w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl Metoda na serce. Śledztwo, który bazuje na motywach znanych z pierwszego sezonu naszego serialu podcastowego, Śledztwo Pisma.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?