W tym wydaniu „Rzeczy gustu” proponujemy Wam spotkania z mistrzami – pokazy filmowej klasyki polskiego kina powojennego oraz monumentalne koncerty. Chcemy Was zabrać w podróż po świecie i zainspirować pięknem przedmiotów, takich jak kimona, stroje estradowe, a także… stalówki, obsadki i kałamarze. Nie zapomnimy również o święcie zakochanych, ale zdecydowanie w opcji dla walentynkowych sceptyków, czyli w makabrycznej, gotyckiej odsłonie.
Kimono. Nieprzebrane inspiracje
wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, do 10.04
Najlepsze ubranie na plażę, do spa, na pracę z domu i uroczystą galę? Kimono. A ile wspólnego mają współczesne kimona ze swoimi pierwowzorami? Dlaczego to akurat kimono stało się tradycyjnym japońskim strojem? Odpowiedzi na pytania o to, czy kimono (着物 ki-mono) to sztuka, moda czy po prostu dizajn i jak tradycja związana z projektowaniem kimon przeplata się z historią Japonii, można poszukać na krakowskiej wystawie.
Bogata kolekcja obejmuje ponad trzysta wyrobów tekstylnych związanych z kimonem i akcesoriami do niego z XX i XXI wieku. Nie tylko z Japonii, bo znajdziemy tu również kimona zaprojektowane przez polskich twórców. Wystawie towarzyszą warsztaty dla dorosłych, dla młodzieży i dzieci. Nie możemy obiecać, że w najbliższy weekend będą jeszcze wolne miejsca, ale zaglądajcie na stronie muzeum – tam na pewno pojawią się …