Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Od Redakcji

Redakcja „Pisma” poleca książki pod choinkę

Zastanawiacie się, co podarować swoim bliskim pod choinkę? W „Piśmie” jesteśmy pewni – książki to najlepszy prezent! Wybraliśmy dziesięć tytułów, od których w mijającym roku nie mogliśmy się oderwać. Mamy nadzieję, że również was zachwycą.

Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat, Ed Yong, tłum. Magdalena Rabsztyn-Anioł

wydawnictwo bo.wiem 2024

Urszula Kifer: Jeden z najlepszych współczesnych autorów popularnonaukowych, były dziennikarz amerykańskiego miesięcznika „The Atlantic” i laureat Nagrody Pulitzera zabiera nas w fascynującą podróż po krainie zwierzęcych zmysłów.

Wychodząc od słynnego filozoficznego pytania „Jak to jest być nietoperzem?” (o którym zresztą pisała na naszych łamach Zuzanna Kowalczyk), pokazuje, że natura jest o wiele bogatsza i bardziej niezwykła, niż sądzimy. Piękna, ciepła, świetnie napisana książka, przynosząca tak potrzebny dziś nam wszystkim zachwyt otaczającym światem.

Masło, Asako Yuzuki, tłum. Anna Wołcyrz

Wydawnictwo Literackie 2024

Katarzyna Kazimierowska: Jako że idą święta, czas, w którym – z założenia – można odpocząć, odespać, nacieszyć podniebienie smakołykami i choć na chwilę zapomnieć o troskach i niepokojach, to polecam te przyjemności spotęgować lekturą Masła. Rika, bohaterka powieści cenionej japońskiej pisarki, pragnie przeprowadzić wywiad z seryjną morderczynią i byłą królową kulinarnych blogów.

Dziennikarka, żeby zdobyć zaufanie rozmówczyni, godzi się na pewną (kulinarną) grę, w której stawką co prawda jest jej przyszła kariera, jednak kolejne wyzwania smakowe, jakie czekają Rikę, sprawiają, że nie cel staje się ważny, ale droga do niego. Asako Yuzuki w swojej książce łączy wątki kryminalne i kulinarne, tworzy opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości i pewności siebie – w dodatku w patriarchalnym świecie mediów zdominowanym przez mężczyzn – a to wszystko okraszone jest zmysłowymi opisami kolejnych wymyślnych potraw i suto podlane tytułowym masłem. Bardzo smakowita proza.

Historia sztuki bez mężczyzn, Katy Hessel, tłum. Małgorzata Glasenapp

wydawnictwo Marginesy 2024

Zuzanna Kowalczyk: Najlepsze prezenty książkowe kojarzą mi się z czymś, co można później godzinami przeglądać na kanapie, a czego nierzadko nie kupilibyśmy sobie ot tak sami. Taką książką jest Historia sztuki bez mężczyzn brytyjskiej historyczki i kuratorki sztuki, Katy Hessel, która odkrywa dzieła, głosy, wypowiedzi i gesty artystek nieobecnych w najbardziej mainstreamowej wersji historii.

To jednocześnie pięknie wydany album, rzetelny suplement do takich tytułów jak O sztuce E.H. Gombricha czy słynnej serii Historia sztuki Michaiła Ałpatowa, kontynuacja eseju Lindy Nochlin Dlaczego nie było wielkich artystek? i rzeczowy, choć niepozbawiony emocji wyraz sprzeciwu wobec dopiero stopniowo zwalczanej w artystycznym świecie marginalizacji sztuki kobiet. Gwarantuję, że Hessel ucieszy zarówno znawców tematu, jak i laików.

Przeczytaj też: A gdyby Picasso urodził się dziewczynką? Fragment książki „Dlaczego nie było wielkich artystek” Lindy Nochlin

Wiele śmierci Laili Starr, scenariusz Ram V, rysunki Filipe Andrade, tłum. Arek Wróblewski

wydawnictwo Mucha Comics 2023

Marcin Czajkowski: Pewnego dnia w Bombaju rodzi się chłopiec, któremu pisane jest odkrycie antidotum na śmierć. A skoro ludzie przestaną umierać, Śmierć zostaje zwolniona z pracy, po czym trafia na Ziemię jako zwykła śmiertelniczka. Choć to Śmierć jest główną bohaterką komiksu indyjskiego scenarzysty i portugalskiego grafika, ich dzieło opowiada o życiu: o naszych przewodnikach z czasów dzieciństwa, o znaczeniu przyjaźni, o złamanym sercu, o bilansie, którego dokonujemy na starość.

Czule, ale bez czułostkowości. To jeden z najpiękniejszych komiksów – także od strony wizualnej – jakie czytałem. 

Hałas, Małgorzata Halber

wydawnictwo Cyranka 2024

Magdalena Kicińska: Zbiór esejów filozofki, pisarki, ilustratorki i animatorki kultury. Halber pisze o tym, co nam kradnie uwagę i co ta grabież nam robi. Jak nie stracić z oczu tego, co ważne, kiedy z każdego kąta dobiega rwetes, a kapitalizm chce zmonetyzować każdą sferę naszego życia. Autorka szuka sposobów na nieuleganie temu i uwolnienie się od wszechobecnej kakofonii. Myślisz, że to problemy pierwszego świata? A w którym przyszło ci żyć?

Kos, kos, jeżyna, Tamta Melaszwili, tłum. Magdalena Nowakowska

wydawnictwo Filtry 2024

Anna Ostrowska: Tak daleko, tak blisko. Tak daleko było mi do bohaterki książki, tak bliska mi się stała w trakcie lektury. I to jest jedna z cech dobrej powieści, która pozwala żyć życiem wielokrotnym, a przeczytane historie przeżywać tak, jak się przeżywa te opowiadane przez przyjaciółkę. Poza tym ta książka przypomina cebulę, ma warstwy. Można się w nie wgryzać i smakować jak kawałki tortu, takiego najlepszego, bo nie za słodkiego.

Bywa też zabawnie, gdy poznajemy zapis monologu wewnętrznego głównej bohaterki, a później dowiadujemy się, co faktycznie decyduje się powiedzieć. Zajrzyjcie więc do sklepu z chemią przemysłową w niewielkiej gruzińskiej miejscowości, nieopodal Terdżoli, prowadzi go 48-letnia Etero. 

49 idzie pod młotek, Thomas Pynchon, tłum. Piotr Siemion

wydawnictwo Art Rage 2024

Paweł Cybulski:

Jeśli ktoś jeszcze przykłada jakąś wagę do literackiego Nobla i zapytałby mnie, kto powinien go dostać, miałbym jedną odpowiedź: Thomas Pynchon. Uwielbiam jego nieoczywiste poczucie humoru, talent do sensownego gmatwania opowieści i to, że kompletnie nie zależy mu na popularności. Wszak ostatnie (i wciąż nieoficjalne) zdjęcie Pynchona pochodzi z lat sześćdziesiątych!

Gdy polecam jego twórczość, zawsze sugeruję rozpoczęcie od 49 idzie pod młotek. To idealny przykład pynchonowskiego postmodernizmu, szalonych postaci i próbka szczególnego humoru. Podążając za losami Edypy Maas, co chwila jesteśmy prowokowani do kwestionowania jej poczytalności, a tym samym własnej zdolności logicznego myślenia. W dzisiejszych czasach jak znalazł.

In memoriam, Alice Winn, tłum. Anna Halbersztat

Wydawnictwo Poznańskie 2024

Mateusz Roesler: In memoriam to opowieść o dorastaniu na froncie Wielkiej Wojny, opowieść o długo skrywanych uczuciach, które rozkwitają dopiero w sytuacji bez wyjścia, gdy śmierć może nadejść w każdej chwili. Czy da się jeszcze kochać, mając za sobą lata spędzone w okopach? Debiut prozatorski Alice Winn jest jak emocjonalny szrapnel – odłamki zostają w sercu na długo. 

Ciała niebieskie, Jokha Alharthi, tłum. Hanna Jankowska

wydawnictwo Art Rage 2024

Ewa Pluta: Powieść pierwszej arabskiej laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera. Pisarka i akademiczka Jokha Alharthi przedstawia losy kilku pokoleń omańskiej rodziny. Majja, London, Abd Allah, Zarifa, Azzan – to między innymi poprzez ich prywatne historie autorka pokazuje Oman w trakcie wielkich przemian społecznych i politycznych. Bohaterowie i bohaterki porzucają tradycyjne zajęcia, rodzinne strony, dotychczasowe role społeczne.

Modernizujący się w błyskawicznym tempie kraj budzi w nich odwagę, ambicję, ale też lęk i opór. Ciała niebieskie nie są klasyczną sagą rodzinną. To fragmentaryczna, nielinearna, zbudowana z impresji powieść, która od czytelników i czytelniczek wymaga pełnego skupienia i zaangażowania.

The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę, Michał Choiński 

wydawnictwo Znak

Marta Szymczyk: Książka o fenomenie dziennikarskiego świata. Autor opowiada o wybitnych dziennikarzach i dziennikarkach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. Pisząc tę książkę, Choiński rozmawiał z ponad 50 redaktorami, redaktorkami, dziennikarzami i dziennikarkami pisma, zgromadził setki nagrań, szperał w bibliotekach i archiwach, między innymi w słynnej The New York Public Library.

Magazyn „The New Yorker” wyrósł z miłości do Nowego Jorku, ale dziś to marka globalna i czytana na całym świecie. Oczywiście książka Choińskiego to nie tylko opowieść o zadrukowanych stronach, bo gdy czyta się tę pozycję, czuć wyjątkowy klimat Nowego Jorku, miasta marzeń, aspiracji, ale też porażek, prób i błędów. Z taką książką można, nawet nie ruszając się z fotela, wybrać się na spacer po mieście, które nigdy nie zasypia.

Przeczytaj też: Religia faktów. Fragment książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” Michała Choińskiego

Nadal nie wiesz, jaką książkę wybrać na prezent? Przeczytaj fragmenty powieści i reportaży:

Najgorsze randki świata i kilka udanych, Agata Romaniuk

Szymon ma pośrodku szóstkę. Najgorzej. Bo ta szóstka jest częścią składową trzech cyfr, które skutecznie utrudniają mu randkowanie. Szymon ma 163 centymetry wzrostu. Jest niski. Za niski na randki.

Przeczytaj fragment

Wczoraj byłaś zła na zielono, Eliza Kącka

Bałam się tego dnia, bo znałam jego wynik. Znałam, ale nie chciałam uznać. Bo choćby się wiedziało, że przegrana jest przesądzona, wierzy się w odmianę losu, póki nie usłyszy się sędziowskiego gwizdka. 

Przeczytaj fragment

Magiczna rana, Dorota Masłowska

Bałam się tego dnia, bo znałam jego wynik. Znałam, ale nie chciałam uznać. Bo choćby się wiedziało, że przegrana jest przesądzona, wierzy się w odmianę losu, póki nie usłyszy się sędziowskiego gwizdka.

Przeczytaj fragment

Okładka książki "Magiczna rana" Doroty Masłowskiej przedstawiająca puste tło obrzeżone roślinnością.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00