Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne w czerwcu

Świat objęty pandemią ulega stopniowemu „odmrażaniu”. Choć odwołano wiele festiwali i wydarzeń, to część z nich przeniosła się do sieci, część zmieniła termin, ale są też takie, które przekształciły się w całkowicie nowe przedsięwzięcia. A ponieważ wsparcie dla kultury jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, polecamy nasz subiektywny przegląd najciekawszych inicjatyw kulturalnych w czerwcu.

Akcja Książka na telefon

Z powodu epidemii nawet czterdzieści procent małych księgarni może zbankrutować. Większość z nich działa bez zmian. Akcja „Książka na telefon” skupia lokalne księgarnie w całej Polsce i umożliwia bezpośredni kontakt z księgarzami, dzięki czemu (niemal) wszystkie uroki osobistych odwiedzin pomiędzy regałami – indywidualna porada, rekomendacja, a nawet kupowanie oczami (niektóre księgarnie oferują transmisję live swoich półek) – dostępne są z domowej kanapy. Wszystkie biorące udział w akcji księgarnie realizują wysyłkę na terenie całego kraju.

więcej: ksiazkanatelefon.pl

We Are One: A Global Film Festival

Do 7 czerwca, dzięki współpracy YouTube’a oraz Tribeci Enterprises, potrwa globalny festiwal We Are One, zorganizowany przez największe imprezy filmowe na świecie. Program, przygotowany przez organizatorów festiwali w Cannes, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Nowym Jorku, San Sebastian, Marrakeszu, Sarajewie oraz Londynie, będzie różnorodny gatunkowo (wyświetlone zostaną zarówno fabuły, jak i dokumenty, krótkie metraże czy teledyski) i uzupełniony o spotkania online oraz panele dyskusyjne. Oprócz pokazów premierowych udostęp- nione zostaną też filmy, które znalazły się na wspomnianych festiwalach, ale z różnych względów nie doczekały się szerokiej dystrybucji. Dostęp jest bezpłatny, a seanse pozbawione reklam – wszystko po to, aby zachęcić widzów do przekazywania datków na Światową Organizację Zdrowia.

więcej: We Are One – YouTube

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza… 

Znaki Apokalipsy: Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej to monumentalna wystawa pod kuratelą Mirosławy i Kazimierza Rocheckich. Na ekspozycję składa się 177 dzieł 93 twórców z Polski, Danii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Francji i Brazylii. Zaproszeni do udziału artyści w ciągu dwóch lat realizowali swoje interdyscyplinarne wizje do otrzymanych fragmentów Apokalipsy Świętego Jana. Trudno nie myśleć o znaczącym momencie otwarcia wystawy na temat końca świata, bo jak piszą sami organizatorzy, „niewątpliwie przygotowywana od trzech lat wystawa Znaki Apokalipsy finalizuje się w najgorętszym momencie, w którym świadomość kruchości ludzkiego życia, a także zawodność dotychczas ustalonych na świecie porządku i hierarchii wartości tak bardzo się unaoczniły i spędzają nam sen z powiek”.

więcej: csw.torun.pl

… podobnie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie…

Katastroficzny klimat zapewni też MSN w Warszawie. Na stronie internetowej instytucji znajdziecie nie tylko przegląd prac zgromadzonych na wystawie Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany pod kuratelą Sebastiana Cichockiego i Jagny Lewandowskiej, ale również ułożoną z nich na wzór fizycznej wystawy opowieść, uzupełnioną o tekst oraz audioprzewodnik. Na ekspozycję składają się prace z ostatnich pięciu dekad nawiązujące do nieodwracalnych przemian na powierzchni Ziemi oraz wynikających z katastrofy klimatycznej nowych form solidarności i empatii. Dla tych, którzy zechcą obejrzeć wystawę stacjonarnie, MSN otworzy swój nadwiślański pawilon w połowie czerwca.

więcej: wiekpolcienia.artmuseum.pl

… i krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

W krakowskim MOCAK-u zobaczycie aż dziewięć wystaw, w tym cztery nowe ekspozycje. Szczególnie polecamy Współczesne modele realizmu pod kuratelą Moniki Kozioł, w ramach której zobaczycie m.in. prace Wilhelma Sasnala czy duetu artystycznego Markus Muntean i Adi Rosenblum. Dla tych, którzy wolą jednak pozostać w domu, MOCAK działa też online – na stronie muzeum możecie odbyć wirtualny spacer po ekspozycji, a aktualny spis wydarzeń znajdziecie na facebookowej grupie #MOCAKonline! Jesteśmy tu!

więcej: mocak.pl

Wideo-Wykłady Stan czuwania oraz Typorozmowy 

Działania online rozpoczęła też między innymi Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wraz z galerią Rondo Sztuki, które zapraszają na cykle wykładów udostępniane co tydzień na youtubowym kanale katowickiego ASP. Organizatorzy zaprosili w roli prelegentów „ludzi, którzy swoją postawą życiową i twórczą dają nadzieję, że aktualnie żyjemy w stanie przejściowym, a pewne wartości, idee mają wartość ponadczasową i uniwersalną”. W serii Stan czuwania udostępniane co czwartek wykłady wygłoszą filozofka Katarzyna Kasia, dominikanin Tomasz Golonka OP, historyk sztuki i literatury Piotr Rypson oraz socjolog i kulturoznawca Jan Sowa. Cykl Typorozmowy będzie z kolei dotyczył projektowania pisma oraz jego wpływu na rzeczywistość, w perspektywie dizajnu, sztuki oraz codzienności. Punktem wyjścia do rozmów z projektantami, artystami, aktywistami i naukowcami będzie książka „Typohistorie” wydana przez ASP we Wrocławiu.

więcej: ASP Katowice – YouTube

Spotkania online z pisarkami i pisarzami

A trzymając się tematu rozmów w sieci, online działają też bez zmian literaci. Ponieważ dla wielu pisarek i pisarzy odwołanie spotkań autorskich łączy się z utratą znacznej części dochodu, przez cały czas trwania kwarantanny w mediach społecznościowych odbywają się prowadzone na żywo transmisje około-literackich monologów i rozmów. Po wielkim sukcesie cyklu Unii Literackiej Ul z książkami oraz cyklu agencji autorskiej „Opowieści” Opowieści w czasach zarazy, na Facebooku agencji ruszył nowy cykl transmisji – Premiera z wydawnictwem…. Śledźcie też stronę Instytutu Reportażu, który ruszył z rozmowami z reporterkami i reportażystami pod nazwą Instytut Reportażu nadaje. Wszystkich organizatorów dostępnych bezpłatnie wydarzeń literackich online można też wesprzeć finansowo w ramach prowadzonych w internecie zbiórek. Zachęcamy do słuchania, oglądania i… wspierania!

więcej: facebook.com/unia.literacka, facebook.com/agencjaopowiesci, instytutr.pl

Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniliśmy Ci w ramach promocji „Pisma”. Nie działamy dla zysku i świadomie zrezygnowaliśmy z modelu funkcjonowania opartego na przychodach reklamowych. Odkryj pozostałe treści z naszego magazynu, także te w wersji audio – kup dostęp online.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00