Świat objęty pandemią ulega stopniowemu „odmrażaniu”. Choć odwołano wiele festiwali i wydarzeń, to część z nich przeniosła się do sieci, część zmieniła termin, ale są też takie, które przekształciły się w całkowicie nowe przedsięwzięcia. A ponieważ wsparcie dla kultury jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, polecamy nasz subiektywny przegląd najciekawszych inicjatyw kulturalnych w czerwcu.
Akcja „Książka na telefon”
Z powodu epidemii nawet czterdzieści procent małych księgarni może zbankrutować. Większość z nich działa bez zmian. Akcja „Książka na telefon” skupia lokalne księgarnie w całej Polsce i umożliwia bezpośredni kontakt z księgarzami, dzięki czemu (niemal) wszystkie uroki osobistych odwiedzin pomiędzy regałami – indywidualna porada, rekomendacja, a nawet kupowanie oczami (niektóre księgarnie oferują transmisję live swoich półek) – dostępne są z domowej kanapy. Wszystkie biorące udział w akcji księgarnie realizują wysyłkę na terenie całego kraju.
więcej: ksiazkanatelefon.pl
We Are One: A Global Film Festival
Do 7 czerwca, dzięki współpracy YouTube’a oraz Tribeci Enterprises, potrwa globalny festiwal We Are One, zorganizowany przez największe imprezy filmowe na świecie. Program, przygotowany przez organizatorów festiwali w Cannes, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Nowym Jorku, San Sebastian, Marrakeszu, Sarajewie oraz Londynie, będzie różnorodny gatunkowo (wyświetlone zostaną zarówno fabuły, jak i dokumenty, krótkie metraże czy teledyski) i uzupełniony o spotkania online oraz panele dyskusyjne. Oprócz pokazów premierowych udostęp- nione zostaną też filmy, które znalazły się na wspomnianych festiwalach, ale z różnych względów nie doczekały się szerokiej dystrybucji. Dostęp jest bezpłatny, a seanse pozbawione reklam – wszystko po to, aby zachęcić widzów do przekazywania datków na Światową Organizację Zdrowia.
więcej: We Are One – YouTube
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza…
Znaki Apokalipsy: Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej to monumentalna wystawa pod kuratelą Mirosławy i Kazimierza Rocheckich. Na ekspozycję składa się 177 dzieł 93 twórców z Polski, Danii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Francji i Brazylii. Zaproszeni do udziału artyści w ciągu dwóch lat realizowali swoje interdyscyplinarne wizje do otrzymanych fragmentów Apokalipsy Świętego Jana. Trudno nie myśleć o znaczącym momencie otwarcia wystawy na temat końca świata, bo jak piszą sami organizatorzy, „niewątpliwie przygotowywana od trzech lat wystawa Znaki Apokalipsy finalizuje się w najgorętszym momencie, w którym świadomość kruchości ludzkiego życia, a także zawodność dotychczas ustalonych na świecie porządku i hierarchii wartości tak bardzo się unaoczniły i spędzają nam sen z powiek”.
więcej: csw.torun.pl
… podobnie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie…
Katastroficzny klimat zapewni też MSN w Warszawie. Na stronie internetowej instytucji znajdziecie nie tylko przegląd prac zgromadzonych na wystawie Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany pod kuratelą Sebastiana Cichockiego i Jagny Lewandowskiej, ale również ułożoną z nich na wzór fizycznej wystawy opowieść, uzupełnioną o tekst oraz audioprzewodnik. Na ekspozycję składają się prace z ostatnich pięciu dekad nawiązujące do nieodwracalnych przemian na powierzchni Ziemi oraz wynikających z katastrofy klimatycznej nowych form solidarności i empatii. Dla tych, którzy zechcą obejrzeć wystawę stacjonarnie, MSN otworzy swój nadwiślański pawilon w połowie czerwca.
więcej: wiekpolcienia.artmuseum.pl
… i krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
W krakowskim MOCAK-u zobaczycie aż dziewięć wystaw, w tym cztery nowe ekspozycje. Szczególnie polecamy Współczesne modele realizmu pod kuratelą Moniki Kozioł, w ramach której zobaczycie m.in. prace Wilhelma Sasnala czy duetu artystycznego Markus Muntean i Adi Rosenblum. Dla tych, którzy wolą jednak pozostać w domu, MOCAK działa też online – na stronie muzeum możecie odbyć wirtualny spacer po ekspozycji, a aktualny spis wydarzeń znajdziecie na facebookowej grupie #MOCAKonline! Jesteśmy tu!
więcej: mocak.pl
Wideo-Wykłady Stan czuwania oraz Typorozmowy
Działania online rozpoczęła też między innymi Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wraz z galerią Rondo Sztuki, które zapraszają na cykle wykładów udostępniane co tydzień na youtubowym kanale katowickiego ASP. Organizatorzy zaprosili w roli prelegentów „ludzi, którzy swoją postawą życiową i twórczą dają nadzieję, że aktualnie żyjemy w stanie przejściowym, a pewne wartości, idee mają wartość ponadczasową i uniwersalną”. W serii Stan czuwania udostępniane co czwartek wykłady wygłoszą filozofka Katarzyna Kasia, dominikanin Tomasz Golonka OP, historyk sztuki i literatury Piotr Rypson oraz socjolog i kulturoznawca Jan Sowa. Cykl Typorozmowy będzie z kolei dotyczył projektowania pisma oraz jego wpływu na rzeczywistość, w perspektywie dizajnu, sztuki oraz codzienności. Punktem wyjścia do rozmów z projektantami, artystami, aktywistami i naukowcami będzie książka „Typohistorie” wydana przez ASP we Wrocławiu.
więcej: ASP Katowice – YouTube
Spotkania online z pisarkami i pisarzami
A trzymając się tematu rozmów w sieci, online działają też bez zmian literaci. Ponieważ dla wielu pisarek i pisarzy odwołanie spotkań autorskich łączy się z utratą znacznej części dochodu, przez cały czas trwania kwarantanny w mediach społecznościowych odbywają się prowadzone na żywo transmisje około-literackich monologów i rozmów. Po wielkim sukcesie cyklu Unii Literackiej Ul z książkami oraz cyklu agencji autorskiej „Opowieści” Opowieści w czasach zarazy, na Facebooku agencji ruszył nowy cykl transmisji – Premiera z wydawnictwem…. Śledźcie też stronę Instytutu Reportażu, który ruszył z rozmowami z reporterkami i reportażystami pod nazwą Instytut Reportażu nadaje. Wszystkich organizatorów dostępnych bezpłatnie wydarzeń literackich online można też wesprzeć finansowo w ramach prowadzonych w internecie zbiórek. Zachęcamy do słuchania, oglądania i… wspierania!
więcej: facebook.com/unia.literacka, facebook.com/agencjaopowiesci, instytutr.pl
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniliśmy Ci w ramach promocji „Pisma”. Nie działamy dla zysku i świadomie zrezygnowaliśmy z modelu funkcjonowania opartego na przychodach reklamowych. Odkryj pozostałe treści z naszego magazynu, także te w wersji audio – kup dostęp online.