Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Z Pismem u...

Lidia Morawska. Fizyczka na froncie walki z pandemią

To opowieść o tym, jak polska fizyczka, która od lat zajmowała się smogiem, zrewolucjonizowała nasze myślenie o COVID-19 i wpłynęła na przebieg pandemii na całym świecie.
POSŁUCHAJ

Tamtego dnia profesorka fizyki jądrowej Lidia Morawska obudziła się wcześniej niż zwykle. Był 3 września 2021 roku. Ciągle ciemno, ale jak zwykle w Brisbane w Australii ciepło. Przyjemne 17 stopni Celsjusza. Kolejny dzień, w którym media donosiły o liczbie zaszczepionych, zakażonych koronawirusem – oficjalne dane wskazywały, że od początku pandemii w Australii zachorowało ponad 58 tysięcy osób – oraz o lokalnych obostrzeniach. Profesorka Morawska nie miała jednak czasu na przeglądanie prasy i statystyk. Musiała przygotować się na ważne spotkanie odbywające się na Zoomie o siódmej rano. Jak większość osób w tamtym czasie pracowała z domu.

Chwilę po przebudzeniu odruchowo włączyła skrzynkę mejlową i wśród wielu powiadomień znalazła wiadomość od magazynu „Time”. W treści znajdowały się gratulacje i informacja, że znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata w 2021 roku. Poniżej prośba, aby do 15 września, czyli do czasu wydania magazynu, informacja ta pozostała poufna. Było to coś tak nieoczekiwanego, że Morawska wzięła wiadomość za spam. Zamknęła skrzynkę i z tą myślą dołączyła do zaplanowanego spotkania. Kilka godzin później przyszedł jednak kolejny mejl. Tym razem z Uniwersytetu Technologicznego w Queensland, w którym Morawska jest profesorką od trzydziestu lat. Fotoedytor „Time’a” wysłał do działu mediów uniwersytetu prośbę o pomoc w zorganizowaniu sesji zdjęciowej. – Dopiero wtedy do mnie dotarło, że to naprawdę się dzieje. Że to nie żart – wspomina Morawska.

Lidia Morawska (ur. 1952), fizyczka, profesorka Uniwersytetu Technologicznego w Queensland i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia.

Dwanaście dni po otwarciu mejla sylwetka profesorki Lidii Morawskiej ukazała się na łamach magazynu „Time”. Uznano ją za jedną z największych innowatorek 2021 roku. Na zdjęciu stoi na tle budynku uniwersyteckiego w Brisbane, w klasycznej czarnej sukience, z czerwonymi koralami i charakterystycznym, ciepłym uśmiechem.

Choć w środowisku naukowym znana jest od lat, daleko jej do statusu celebrytki. W przeciwieństwie do wyróżnionych oprócz niej Elona Muska, księcia Harry’ego czy gimnastyczki Simone Biles, Lidii Morawskiej bliżej do świateł laboratorium niż reflektorów. Dla Scotta Gottlieba, byłego komisarza amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA), jej kandydatura do tego tytułu była jednak oczywista. W tekście wyjaśniającym, dlaczego właśnie jej przyznano to wyróżnienie, napisał: „W próbach spowolnienia …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł ukazał się w czerwcowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (6/2022) pod tytułem Z Pismem u... profesorki od powietrza.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00