Napisz do mnie, tak jak się mówi czasem do księżyca. Raz w miesiącu wybiorę list, na który odpowiedź może przydać się nam wszystkim. Nie musi być poważny, nie musi być głęboki – ale może też być niezwykle istotny i prawdziwy. Zawsze chciałam to robić: słuchać i myśleć o tym, co usłyszałam.
Droga K.,
mieszkam w Anglii. Obracam się w postępowym środowisku, mam fajnych znajomych… i chyba zaraz ich wszystkich stracę.
Chodzi o szczepienia. Pewnie już myślisz sobie: jakaś wariatka, antyszczepionkowiec […] Rozczaruję cię, mam wszystkie normalne szczepienia (…). Ale bardzo długo nie chciałam się zaszczepić na koronawirusa. Teraz jestem już zapisana (…). I boję się. Tak, naoglądałam się filmów na YouTubie, gdzie ludzie opisywali efekty uboczne. (…) Kto śledzi angielską politykę, to wie, że ekipa Johnsona do najbardziej godnych zaufania nie należy. Wątpliwości mam więcej (…) I, ponieważ najwyraźniej jestem głupia, dzieliłam się wątpliwościami z moimi znajomymi, którzy teraz uważają mnie za zacofaną płaskoziemczynię. Jedna dobra koleżanka przestała odbierać ode mnie telefony. Inni uprzedzają, że nie chcą ze mną o tym rozmawiać. (…)
Nie piszę do ciebie po to, żebyś mi powiedziała, czy warto się szczepić. (…) Piszę, bo denerwuje mnie, że są tezy, których nie wolno …
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Wykup dostęp online
Karolina Lewestam -(ur. 1979), dziennikarka i redaktorka, członkini redakcji „Pisma”. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Publicystyka”. W 2021 roku ukazał się jej debiut prozatorski Mała Księżniczka, a w 2022 roku wydała zbiór esejów Pasterze smoków.
Felieton ukazał się w październikowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (10/2021) pod tytułem Antyszczepionkowiec.