Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Redakcja poleca wydarzenia kulturalne we wrześniu

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych – wystaw, filmów, koncertów, seriali, wykładów i atrakcyjnych miejsc, które zespół Pisma poleca Czytelnikom magazynu we wrześniu.

 

Festiwal Millennium Docs Against Gravity

 

Największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce w tym roku w wyjątkowej odsłonie. 17. edycja organizowana pod hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie” odbędzie się między 4 a 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy, a w Gdyni – między 9 a 18 września. Po seansach w kinach część filmów będzie można zobaczyć online. W październiku zaś ruszy projekt Podłącz się, w ramach którego kilkanaście dokumentów zostanie udostępnionych w sieci za darmo.

więcej: mdag.pl

 

 

Ethno Port w Poznaniu

 

Tegoroczną edycję festiwalu muzyki folkowej Ethno Port, planowaną na 4 i 5 września zorganizowano w formule hybrydowej. W Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędą się koncerty, a w sieci równolegle wydarzenia online. Jak co roku festiwal zaprezentuje bogate spektrum muzyki etnicznej, choć tym razem, z powodu pandemii, głównie w rodzimym wydaniu.

więcej: ethnoport.pl

 

 

Festiwal Łódź Czterech Kultur

 

Na początku miesiąca, między 3 a 6 września, wypatrujcie też interdyscyplinarnego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. W przestrzeni miejskiej odbędą się koncerty, spektakle i projekcje pod hasłem Przyszłość bez powrotu. W planach między innymi premiera kooperatywy artystycznej Teatru Żydowskiego i Mariusza Szczygła na kanwie jego książki Nie ma.

więcej: 4kultury.pl

 

 

Festiwal Tyrmanda w Stalowej Woli

 

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli po raz pierwszy organizuje Festiwal Tyrmanda – święto literatury, jazzu i architektury. Między 11 a 13 września odbędą się między innymi koncerty muzyki jazzowej, spotkania z Beatą Chomątowską, Pawłem Sołtysem i Filipem Springerem, a także spacery architektoniczne oraz wystawy poświęcone życiu autora Złego.

więcej: mdkstalowawola.pl

 

 

Wystawa Strach w Galerii Arsenał elektrownia

 

Do 18 października w galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku potrwa wystawa poświęcona emocji, która od pewnego czasu najtrafniej określa naszą rzeczywistość: strachowi. Zaprezentowane tam prace artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej mierzą się z pytaniami o globalny i lokalny charakter strachu oraz jego polityczność. Zarówno wystawa, jak i program towarzyszący, realizowane są w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar 2020.

więcej: galeria-arsenal.pl

 

 

Spektakl Jedzonko w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie

 

Pamiętacie reportaż Mniej żreć! Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego oraz fotoreportaż Życie w czasach przesytu Bartka Barczyka z lutowego numeru „Pisma”? Jeśli tak, to nie trzeba Was chyba zachęcać do spektaklu Jedzonko w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Ale może trzeba przypomnieć datę premiery – z powodu pandemii przesuniętą z kwietnia na 11 września. „Naszym zadaniem jest przerzucenie scenicznego mostu między codziennością aktów konsumpcji a globalnymi procesami; ukazanie nieoczywistych linii, które łączą wizytę w supermarkecie i selfie z modnej restauracji; zakupy na ekologicznym bazarku i cyklony pustoszące wybrzeża odległego kraju; twoją niewielką lodówkę i największą hodowlę drobiu w Europie” – piszą twórcy. A my serdecznie Was na ten most zapraszamy.

więcej: teatrwkrakowie.pl

 

 

10. edycja Warsaw Gallery Weekend 

 

Jubileuszowa edycja największego cyklicznego przeglądu nowej sztuki w Polsce – Warsaw Gallery Weekend – w tym roku z powodu pandemii potrwa aż cztery dni, między 1 a 4 października. W wydłużonym weekendzie wspólnych wernisaży weźmie udział aż trzydzieści galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic. Po raz kolejny zostanie również przyznana Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING.

więcej: warsawgalleryweekend.pl

 

 

Targi Rzeczy Ładnych w Warszawie

 

Między 5 a 6 września wpadajcie do Centrum Praskiego Koneser, w którym odbędzie się konsumpcyjna uczta dla fanek i fanów wyjątkowego rzemiosła i odpowiedzialnego dizajnu – Targi Rzeczy Ładnych. W wydarzeniu tym jak zawsze wezmą udział czołowi polscy projektanci ze swoimi nietuzinkowymi wyrobami, od mebli i ubrań, po plakaty i ceramikę. 

więcej: targirzeczyladnych.pl

 

 

Festiwal Ephemera w Warszawie

 

Twórcy festiwalu Unsound zapraszają na nowe wydarzenie na mapie Warszawy – festiwal Ephemera, będący wynikiem współpracy takich instytucji kultury, jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Nowy Teatr, TR Warszawa czy Teatr Powszechny. Pierwsza edycja festiwalu, łączącego różne dziedziny sztuki, miejsca i inicjatywy, odbędzie się w dwa weekendy: 12-13 września oraz 14-15 listopada. W programie koncerty, wystawy i performanse, między innymi polska premiera „Untitled (Holding Horizon)” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa w Nowym Teatrze (performansu pokazywanego na zeszłorocznym Biennale w Wenecji), czy koncerty Lyry Pramuk i Antoniny Nowackiej będące częścią weekendu zamykającego wystawę „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

więcej: unsound.pl

 

 

Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli masz prenumeratę lub dostęp online – zaloguj się, jeśli nie – zarejestruj się i wykup dostęp.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00