Najnowsze filmy Wima Wendersa, wystawy Patryka Różyckiego, dubbingi i muzyka na żywo do klasyków kina niemego, a także uważny spacer nad jeziorem Rusałka i teatr dla dzieci w podwórku. To nasze propozycje na najbliższe dni. Zabieramy Was na wydarzenia w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach i we Wrocławiu.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Tydzień Filmu Niemieckiego
przegląd filmów w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, 26 stycznia – 8 lutego
Nieważne, czy po ogłoszeniu oscarowych nominacji czekacie na marcową galę, czy jesteście jednak grupą osób, która takie kino lubi omijać szerokim łukiem, mamy do Was mały apel: od dziś przez najbliższe dwa tygodnie oglądamy głównie filmy niemieckie! Wasze ulubione kina wspólnie z Domem Norymberskim w Krakowie, Instytutem Goethego oraz Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu jak co roku przygotowały pokazy niemieckich filmów. Zobaczymy między innymi Miarę człowieka (reż. Lars Kraume) z wątkiem kolonialnym, portret Tokio w Perfect Days (reż. Wim Wenders), wielokulturowe społeczeństwo w Pokoju nauczycielskim (reż. İlker Çatak), a także obraz dorastania w Kiedy znowu będzie tak, jak nigdy nie było (reż. Sonja Heiss).
Niewątpliwą gratką będzie drugi film mistrza Wendersa – dokument Anselm, poświęcony artyście Anselmowi Kieferowi. Obraz został przygotowany w technologii 3D, dlatego obejrzycie go jedynie w niektórych kinach. Niestety w tym roku organizatorzy nie zdecydowali się na odsłonę online tego wydarzenia, ale może to i dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy szukają pretekstu do wyjścia z domu i spędzenia czasu z innymi miłośnikami bardziej ambitnych filmów.
Przed seansami lub po powrocie z kina polecamy Wam również lekturę fragmentów niemieckiej prozy, której wybór przygotowaliśmy dla Was w zeszłym roku.
więcej na: tydzien-filmu-niemieckiego.pl
Niemy Movie
koncert w Hashtag Lab w Warszawie, 2 lutego
O wydarzeniach w otwartej w zeszłym roku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab na warszawskiej Ochocie mówiliśmy już kilka razy. Tym razem zapraszamy na wieczór z dźwiękami do filmów niemych, i to na dodatek znowu z niemieckim akcentem. Świadomie piszemy o dźwiękach, a nie tylko o muzyce granej na żywo, ponieważ oprócz niej usłyszymy aktorów dubbingujących sceny z wybranych obrazów (wśród lektorów będzie Maciej Więckowski, znany Wam zapewne jako jeden z głosów „Pisma”). Zobaczymy i usłyszymy takie filmy jak Gabinet doktora Caligari, Zaginiony świat, Upiór w operze i Nosferatu. Wypatrujcie kolejnych koncertów kolektywu Niemy Movie również w innych lokalizacjach (wiemy, że 3 lutego pojawią się w Piasecznie).
więcej na: goingapp.pl
Patryk Różycki
wystawy w Warszawie, do 31 stycznia oraz w Gdańsku, 2 lutego – 28 kwietnia
Syn maluje nasze życie i Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together to tytuły wystaw Patryka Różyckiego, które prawie „na zakładkę” możemy oglądać w Warszawie i w Gdańsku. Kończąca się właśnie ekspozycja w stolicy (w nowej przestrzeni galeryjnej Polana Institute) to cykl nowych obrazów artysty (wszystkie pochodzą z 2023 roku). Zobaczymy portrety rodziny twórcy (Tata wracający Kolejami Wielkopolskimi z Poznania z badań w klinice), sceny z ważnych uroczystości (Ślub moich rodziców), ale również codzienność (Tata wyciągający wiaderkiem szambo).
W Gdańskiej Galerii Miejskiej zobaczymy większą ekspozycję: murale oraz obrazy na płótnie. Różycki opowiada o tym, co przewija się przez jego twórczość przez ostatnie lata, czyli o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i awansie społecznym. Jak pisze kuratorka Katie Zazenski: „wystawa jest hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu”.
Przed odwiedzeniem wystaw polecamy Wam również jedną z odsłon naszego cyklu W ramach Pisma, w której Zofia Płoska-Czartoryska pochyla się nad twórczością Różyckiego przy okazji dzieła Plująca rodzina pod Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
więcej na: polana.institute oraz: ggm.gda.pl
Uważne bycie w terenie
spacer w Poznaniu, 27 stycznia
Uważność w naturze, wędrowanie, mikrowyprawy to bardzo bliskie nam tematy, o których pisaliśmy na łamach „Pisma” wielokrotnie i najpewniej jeszcze nieraz pojawią się w naszych tekstach (część z nich w maju, ale na razie za wiele nie możemy o tym mówić). Jak piszą organizatorzy (Kobalt Migrating wraz z artystką Martą Węglińską) poznańskiego wydarzenia, które czeka nas w najbliższą sobotę 27 stycznia, spacerownik to „warsztat alternatywnego poznawania przestrzeni naturalnej przy pomocy różnych zmysłów […]. Będziemy zadawać dość nietypowe pytania, chodzić z zamkniętymi oczami, sprawdzać najróżniejsze struktury i powierzchnie. Podczas warsztatu sporo czasu spędzimy w ciszy, sam na sam z naturą; ale też na rozmowach i interakcjach”.
Pamiętajcie, żeby chęć udziału zgłosić tu: [email protected]. Na spacer możecie zabrać całą rodzinę, a wyprawa startuje obok tamy bobrów niedaleko jeziora Rusałka. W poniedziałek 29 stycznia warto natomiast wybrać się na podsumowanie całego projektu prowadzonego przez Węglińską: Eko-romantyzm. Walden – czyli życie w lesie, którego spacer był częścią.
więcej na: facebook.com
Królowa. Baśń Podwórkowa
spektakl dla dzieci w Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, 2, 3, 4, 9 i 10 lutego
Tydzień temu zaproponowaliśmy Wam sposoby na kulturalne spędzanie ferii zimowych z dziećmi. Staraliśmy się wybrać wydarzenia w różnych miejscach w kraju. Oczywiście poza tym czasem również zachęcamy do odwiedzania galerii, kin i teatrów z najmłodszymi. We Wrocławiu mamy dla Was propozycję w Teatrze Pantomimy (który dla dorosłych widzów w lutym przygotowuje także bardzo ciekawe spektakle, w tym Symfonię alpejską, czyli thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa), a tak naprawdę na zimowej scenie w podwórku teatru. Warto ubrać siebie i dzieci (można zabrać nawet takie w wieku czterech lat) w ciepłe kurtki i wyruszyć w podróż do świata Królowej Śniegu.
więcej na: pantomima.wroc.pl
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?