Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Wiosenne trasy koncertowe, premiery teatralne i święto filmowej klasyki

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór filmów i wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu na marzec i kwiecień 2024.

Niech przewodnikami po marcowych i kwietniowych premierach, koncertach i spotkaniach będą bohaterowie i bohaterki cyklu Apteczka. Nasz redakcyjny kolega, Mateusz Roesler pyta co miesiąc o kulturalne niezbędniki złożone z najważniejszych książek, reprodukcji obrazów, filmów i płyt, a także o wspomnienia, miejsca i formujące doświadczenia. Jego rozmówcy i rozmówczynie mówią o tym, co przynosi im spokój, napędza do działania i ratuje w momentach kryzysu. Dziś zachęcamy Was do wzięcia udziału w wydarzeniach, na których poznacie te osoby i ich twórczość.


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Film

Zacznijmy od wątków filmowych. W lutym mieliśmy okazję poznać inspiracje Kasi Smutniak. W rozmowie z Mateuszem wspominała również o pracy nad swoim przejmującym dokumentem Mur. Póki nie wejdzie on do szerokiej dystrybucji, zostaje nam udział w pokazach specjalnych (najpewniej większość z nich będzie organizowana podczas festiwali filmowych). Jednak już 9 marca będzie okazja do zobaczenia filmu i zadania pytań twórczyni w jej rodzinnym mieście, czyli w Pile. Na spotkanie zaprasza Regionalne Centrum Kultury. 

W marcu, po długim oczekiwaniu, zobaczymy w końcu w kinach film Orlando – moja polityczna biografia (premiera: 29 marca). To debiut reżyserski Paula B. Preciado. Jak sam powiedział, wyreżyserowanie tego obrazu było jego powrotem do aktywizmu. Znajdziemy tu oczywiste nawiązania do Orlanda Virginii Woolf, którego Preciado traktuje jak zapis własnej biografii. „Nakręciłem ten dokument z myślą o młodych. Przez ostatnie lata zajmowałem się przede wszystkim pisaniem, więc nie zdawałem sobie sprawy, że w wieku pięćdziesięciu lat łatwiej mi będzie dogadać się z nastolatkami niż z moimi rówieśnikami. Dla nich świat też jest niebinarny. Mam nadzieję, że dzięki takiej postawie coraz więcej osób będzie czuć, że może gdzieś przynależeć. Tak właśnie wygląda moja wymarzona droga do emancypacji”.

Za dystrybucję Orlanda odpowiada Gutek Film założony przez Romana Gutka, który również był jednym z bohaterów Apteczek. Jak wiemy, stoi on za wieloma filmowymi projektami, a przede wszystkim za ukochanymi przez wielu z nas festiwalami takimi jak Nowe Horyzonty, Młode Horyzonty, czy American Film Festival. Do listy wydarzeń poświęconych sztuce filmowej dołącza w tym roku Timeless Film Festival (8–15 kwietnia w Warszawie). Jak piszą organizatorzy: „Festiwal powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina, która w ostatnich latach z jednej strony została zepchnięta do domowych seansów, a z drugiej zaczęła odzyskiwać swój dawny blask”. Co zobaczymy podczas wydarzenia? Przede wszystkim trzy sekcje filmowe: „Michael Powell & Emeric Pressburger: Zaklinacze koloru”, „Luchino Visconti: W kostiumie”, „Elaine May: Geniuszka komedii”. Będziemy mieli również okazję do wysłuchania muzyki filmowej w wyjątkowych wykonaniach: wiolonczelistka Dobrawa Czocher zagra do surrealistycznych filmów Germaine Dulac, a film Amadeus Miloša Formana zobaczymy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej z muzyką symfoniczną i chórem na żywo – a to tylko niektóre z propozycji. 

Wśród filmowych gości Mateusza był również reżyser Damian Kocur – jego Chleb i sól możecie zobaczyć w serwisie VOD Nowych Horyzontów, ale już teraz czekamy, aż do dystrybucji trafi najnowszy obraz twórcy Jak to było.

Muzyka

Mamy dla Was kilka koncertowych propozycji. Przede wszystkim sprawdźcie jubileuszową (z okazji 20-lecia istnienia) trasę zespołu Mikromusic (z Natalią Grosiak). Poznań (25 lutego), Katowice (2 marca), Warszawa (4 marca), Łódź (8 marca), Bielsko-Biała (10 marca) – zespół zagra w największych i najważniejszych salach koncertowych tych miast. 

Warto wybrać się również na koncerty Natalii Przybysz w ramach jej najnowszej trasy. Przed nami występy we Wrocławiu (18 marca), Warszawie (20 kwietnia) i w Gdańsku (24 kwietnia). W marcu zagra również Wojtek Mazolewski – 16 marca w Gdańsku odbędzie się jedyny w tym roku koncert z trasy Wojtek Mazolewski Quintet + Goście, a wśród nich Fisz, Artur Rojek i Błażej Król. 24 marca we Wrocławiu usłyszymy natomiast projekt Yugen

Początek kwietnia, a konkretnie 5 kwietnia, warto zarezerwować już teraz na warszawski koncert Bartka Wąsika Radiohead Through The Glass. Usłyszymy tu muzykę kultowej brytyjskiej formacji przenikającą się z minimalizmem Philipa Glassa. Oprócz kompozycji, które muzyk wykonywał już wcześniej (na debiutanckiej płycie Daydreamer czy na koncertach), usłyszymy nowe aranżacje. A to wszystko w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. 

22 lutego poznaliśmy osoby nominowane do tegorocznych Fryderyków. Wśród nich znajdziecie kilka nazwisk znanych z naszego cyklu: Hania Rani, Mery Spolsky, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Grosiak (z Mikromusic) oraz Katarzyna i Jacek Sienkiewiczowie (z Kwiatu Jabłoni). Laureatów i laureatki poznamy 22 marca podczas uroczystej gali. Do tego czasu polecamy wsłuchać się w muzykę nominowanych.

Teatr

Czy byliście w Teatrze Współczesnym w Szczecinie? Tam funkcję dyrektora artystycznego pełni Jakub Skrzywanek. Zobaczcie najnowsze spektakle w tym miejscu. Jeszcze w lutym będzie okazja do obejrzenia Opowieści babć szeptanych córkom przez matki w reżyserii i dramaturgii Gianiny Cărbunariu. Znajdziemy tu wątek międzypokoleniowej podróży, czasy rumuńskiej dyktatury, Polskę przełomu lat 80. i 90., a także współczesność. Natomiast 9 marca czeka nas premiera Dobrego pieska. Wbrew pozorom nie jest to opowieść dla dzieci, lecz próba przyjrzenia się relacjom człowiek–pies, która prowadzi do refleksji „czy w psiaństwie nie żyłoby się nam lepiej?”.

Sam Skrzywanek będzie miał premierę spektaklu w swojej reżyserii w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 23 marca zapraszamy na Człowieka z papieru. Antyoperę na kredyt. Będzie to spektakl pełen odwołań do Opery za trzy grosze Bertolta Brechta i cyklu filmów Andrzeja Wajdy. Twórcy szukają odpowiedzi na pytania: Co dziś stałoby się z Agnieszką, bohaterką Człowieka z marmuru? Czy dalej walczyłaby o wykluczonych, czy korzystałaby z tego, co przyniosła jej transformacja? Czy nadal reżyserowałaby filmy? Za kostiumy odpowiada kolejny bohater Apteczki – Tomasz Armada, a będzie tu pełno blichtru, blasku i sztucznych cyrkonii.

Zapraszamy również na najnowszy spektakl w warszawskiej STUDIO teatrgalerii – Piękny początek (premiera 8 marca) w reżyserii Roba Wasiewicza (znanego z wielu charakterystycznych ról w spektaklach STUDIO). Tu również zobaczymy kostiumy zaprojektowane przez Armadę. Tym razem historia będzie oparta o wątki z filmowych superprodukcji takich jak Armageddon, Titanic, Twister, Interstellar. Spojrzymy bliżej na ich ikonicznych bohaterów i bohaterki, którzy znaleźli się w obliczu katastrofy. Poznamy historie miłości, heroizmu oraz tajemnice, które ujawniają się w najmroczniejszych chwilach.

A jeśli lubicie kostiumy Tomasza Armady, sprawdźcie, czy w jego sklepie nie znalazły się wzory, które przypadną Wam do gustu – można tu kupić artystyczne ubrania i dodatki. 

Mateusz Roesler rozmawiał również z tancerzem Danilem Vitkowskim. Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach przez niego prowadzonych lub zobaczyć go w rywalizacji na jednym z bali, śledźcie jego profile w mediach społecznościowych (szczególnie konto na Instagramie), tam najszybciej znajdziecie informacje o tego typu wydarzeniach. Najbliższe to warsztaty w Gdańsku (24 marca), podczas których będzie okazja do poznania najstarszego stylu tanecznego voguingu oraz najbardziej kobiecego stylu, czyli vogue femme. 1 marca odbędą się (najpewniej w Warszawie) warsztaty w stylu old way (zapisy w wiadomości prywatnej na Instagramie). W sobotę 2 marca warto wybrać się na Bal u Bożeny połączony z premierą kompilacji CHARITY UA Synergy Cult, która została wydana jako hołd dla Ukrainy w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji. 

Zdjęcia: materiały prasowe

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00