Wersja audio
Wiecie, co to jest „dieta MŻ”? Moja dzisiejsza rozmówczyni taki skrót usłyszała od lekarza internisty. Jeszcze wtedy nie wiedziała, że ma problemy z tarczycą, a nadprogramowe kilogramy to efekt choroby oraz stresu. Była na początku swojej walki o zdrowie i diagnozę. „Mniej żreć” – wyjaśnił jej lekarz, gdy z niedowierzaniem dopytywała, o co mu chodzi. Kolejni nie byli lepsi. „Jak tyje, to niech nie je i więcej się rusza” – słyszała w gabinetach. A waga rosła. Potem były różne kuracje odchudzające, wyniszczające i kosztowne diety, szpital, rozwód, utrata pracy. Hormon stresu hulał w organizmie w najlepsze. Rozmiar skoczył o 10 „oczek”. Moja gościni przyznaje, że w pewnym momencie jej własna matka nie potrafiła ukryć zażenowania nadprogramowymi kilogramami córki. Ale ostatecznie to, co miało być nieszczęściem, bo niosło ze sobą poczucie wstydu i domniemanej winy, potraktowała przewrotnie, jako dar od losu. Została „grubą”. I tak właśnie tytuł – Gruba. Reportaże o wadze i uprzedzeniach – ma jej najnowsza książka.
Czym jest fatfobia i dlaczego grubas to dziś chłopiec do bicia? Posłuchajcie mojej rozmowy z Marią Mamczur, dziennikarką, socjolożką i malarką.
Dla słuchaczy podcastu Jak naprawić przyszłość? mam niespodziankę, czyli kod na zniżkową prenumeratę „Pisma”. Po wpisaniu hasła JNP2050 na stronie magazynpismo.pl/prenumerata dostaniecie 10 procent zniżki na roczną prenumeratę papierową naszego miesięcznika.
Poniżej linki do tekstów, o których mówiłam w tym odcinku:
✎ Artykuł Pawła Walewskiego z „Polityki” poświęcony tirzepatydowi znajdziecie TUTAJ.
✎ A TUTAJ przeczytacie wywiad Jakuba Kapiszewskiego z Onetu z Gilesem Yeo.
Grafika powstała w oparciu o materiały z bazy Unsplash.
Montaż: Jakub Dowgird
Podcastu Jak naprawić przyszłość? możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach:
Spotify
Apple Podcast
Google Podcast
Soundcloud
Lecton
Audioteka
Mecenasem podcastu jest Accenture