Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Jak naprawić przyszłość?

Psychiatria. Już nie taka czarna owca medycyny

Kto to jest asystent zdrowienia? Na czym polega psychiatria środowiskowa? Jak powinna wyglądać ochrona zdrowia psychicznego w przyszłości? I jakie nowe zaburzenia psychiczne mogą nam doskwierać najbliższych dekadach? O tym wszystkim w dziesiątym odcinku podcastu „Jak naprawić przyszłość?” .
POSŁUCHAJ

Wracam do nagrywania podcastu po dłuższej przerwie związanej z pracą nad  Śledztwem Pisma i Śledztwem w liczbach. W najnowszym odcinku „Jak naprawić przyszłość?” kontynuuję temat podjęty w  reporterskim serialu o śmierci Nicoli, Julii i Kamili. Jestem przekonana, że tragediom dziewczyn i ich bliskich można byłoby zapobiec, gdyby system wsparcia psychicznego i emocjonalnego – nie tylko dzieci, ale też dorosłych – nie był tak dziurawy.

W tym odcinku systemowe braki są jednak pretekstem do tego, by poszukać światełka w tunelu, porozmawiać o reformie, dobrych wzorcach zza granicy i eksperymentach na różnych polach, które mogą przynieść pozytywne zmiany.

Moimi gościnami są:

 dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz, psycholożka, psychoterapeutka i socjoterapeutka z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersyetetu SWPS, Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przez wiele lat związana ze Szpitalem Psychiatrycznym w Toszku oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach.

✎ Katarzyna Szczerbowska, dziennikarka, członkini rady fundacji eFKropka, która pracuje w biurze ds pilotażu Narodowego Programu ds Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego i asystentka zdrowienia, w trakcie kursu. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Posłuchajcie!

Z panią Katarzyną rozmawiałam jeszcze w listopadzie, kiedy reforma Centrów Zdrowia Psychicznego była zagrożona. Po medialnej burzy udało się wywalczyć deklarację przedłużenie pilotażu, ale wciąż zbierane są podpisy pod petycją w sprawie przyszłości psychiatrii środowiskowej. Wszelkie informacje o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziecie pod adresem:  https://czp.org.pl

Tytuł podcastu nawiązuje do cytowanej przeze mnie książki Jeffreya A. Liebermana, zatytułowanej „Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii” w przekładzie Macieja Miłkowskiego, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.


Podcastu możecie słuchać także w swoich ulubionych aplikacjach.


Realizacja: Jakub Dowgird oraz Osorno
Grafiki: Patrycja Lewandowska i Karolina Mazurkiewicz


A poniżej publikuję listę telefonów i przydatnych adresów, gdzie szukać pomocy w kryzysie:

116 123 – bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych, dostępny codziennie od 14.00 do 22.00.

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc przez całą dobę.
Więcej informacji: 116111.pl/napisz

800 080 222 – Linia dzieciom. Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Z pomocy psychologów, pedagogów i prawników można skorzystać także za pośrednictwem czatu i e-maila.
Więcej informacji: liniadzieciom.pl

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty. Konsultanci udzielają także informacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Telefon dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00.
Więcej informacji: www.800100100.pl

800 280 900 – Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy, telefon świadczy pomoc osobom dorosłym.
Więcej informacji: www.zranieni.info

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Bezpłatna i całodobowa pomoc telefoniczna dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Więcej informacji: niebieskalinia.org

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury „Niebieskiej Karty”, np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30 (połączenie bezpłatne).

22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji. Telefon skierowany do osób chorujących na depresję oraz ich bliskich. Linię oraz forum internetowe dostępne na stronie obsługuje lekarz psychiatra.
Więcej informacji: forumprzeciwdepresji.pl

22 628 52 22 – Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich rodzin i bliskich, prowadzony przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-21:00. Pomoc online dostępna pod adresem: [email protected]

800 676 676 – Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich. Na Infolinii Obywatelskiej można uzyskać podstawowe informacje o prawach człowieka i kompetencjach RPO oraz dowiedzieć się wszystkiego o prawie antydyskryminacyjnym. Telefon jest czynny w poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 (połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych i komórkowych).

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”. Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

800 120 289 – Infolinia dla osób uzależnionych i ich rodzin. Pomoc psychologiczna, prawna, pedagogiczna dla osób borykających się z problemem uzależnień oraz ich bliskich. Infolinia działa w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00, połączenie jest bezpłatne.

801 889 880 – Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”. Z telefonu mogą korzystać wszystkie osoby, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Z konsultantami mogą porozmawiać również osoby bliskie osobom uzależnionym – rodzina, przyjaciele, znajomi. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach od 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.
Więcej informacji: uzaleznieniabehawioralne.pl

800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich. Telefon wsparcia działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Linia 800 108 108 adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie, zasięgnąć porady. Zadaniem dyżurujących psychologów jest podejmować interwencje w sytuacjach nagłych, a także pomagać w podejmowaniu decyzji o ewentualnej dalszej terapii.
Więcej informacji: naglesami.org.pl

800 111 123 – Tumbolinia. Pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków przeżywających stratę i żałobę, a także informacje dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00. Pomoc online dostępna jest też na stronie internetowej.
Więcej informacji: www.tumbopomaga.pl/

800 190 590 – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Bezpłatna infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00.

800 190 590 – całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Pod tym numerem NFZ oferuje też pomoc psychologiczną.

800 220 280 – Bezpłatny Telefon Zaufania dla osób dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Pomoc psychologiczna Fundacji Znajdź Pomoc dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-20:00.

Pomoc wsparciowa (1-3 spotkania) online w kontekście pandemii:
psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

Pomoc Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej w kontekście kryzysu epidemiologicznego:
ptpp.pl/terapeuci-oferujacy-wsparcie/

Pomoc Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej w kontekście pandemii:
ptppd.pl/wsparcie-dla-potrzebujacych/

Ośrodki Pomocy społecznej – wyszukiwarka kontaktów:
ops.pl/kategoria/baza-instytucji/

Ośrodki Interwencji Kryzysowej – wyszukiwarka kontaktów:
interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej

Pomoc prawna – wyszukiwarki kontaktów : darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/
waw.sa.gov.pl/wykaz-instytucji-i-punktow-udzielajacych-nieodplatnej-pomocy-prawnej

Polecane strony internetowe:

www.pokonackryzys.pl
www.samobójstwo.pl
www.pogotowieduchowe.pl
www.psychologia.edu.pl
www.116111.pl
www.800100100.pl
www.tumbopomaga.pl
www.liniadzieciom.pl
www.liniawsparcia.pl
www.forumprzeciwdepresji.pl
www.oik.org.pl
www.pogotowiekryzysowe.pl

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00