Wersja audio
Mija rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polską granicę przekroczyło od tego czasu ponad 9 milionów uchodźców szukających bezpiecznego domu. Wielu znalazło go w naszym kraju. Zaatakowanego przez Rosję sąsiada wspierają najważniejsze urzędy i siły polityczne w Polsce, pomoc płynie też pozarządowymi kanałami.Tak bliskich relacji między Warszawą i Kijowem nie było w całej historii współistnienia obu narodów. Ponad 80 procent Ukraińców deklaruje ciepłe uczucia dla Polaków. Problemy, które w dwustronnych relacjach jeszcze do niedawna wydawały się nie do przezwyciężenia, czasowo odłożono na bok.
Ale masowy zryw z początku rosyjskiej agresji, który pokazał siłę empatii i skalę sąsiedzkiej pomocy, nad Wisłą dawno już osłabł. Entuzjazm przygasł w obliczu problemów z organizacją i finansowaniem pomocy Ukraińcom i Ukrainkom, zapewnieniem im godnego życia, pracy i edukacji w Polsce. A także z powodu problemów ekonomicznych, jak niedobór surowców energetycznych i galopująca inflacja, które też – w mniejszym lub większym stopniu – są związane z wojną toczącą się za naszą granicą.
Czy po wojnie uda się utrzymać bliskie relacje? Czy odżyją historyczne animozje? Jak się ustrzec przed powstawaniem nowych punktów zapalnych we wzajemnych relacjach? Czy wspólny wróg wystarczy, abyśmy pozostali solidarni?
W spotkaniu wzięli udział:
Michał Szczęch – na co dzień dziennikarz lokalny, związany z prasą lubuską. Autor Soczewki Pisma, którą publikujemy w lutowym numerze miesięcznika. Jego artykuły ukazywały się też m.in. w „Dużym Formacie” i „Polityce”.
Łukasz Jasina – rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historyk, dziennikarz, prawnik, filmoznawca, analityk, komentator radiowy i telewizyjny. Ukończył prawo (2004), historię (2005) i dziennikarstwo (2005) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Collegium Invisibile (2006). Był pracownikiem m.in. Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Myroslava Keryk – historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, współzałożycielka Ukraińskiego Domu w Warszawie. Łączy projektowanie i realizację działań integracyjnych skierowanych do migrantów i uchodźców w Polsce z projektami badawczymi z zakresu studiów migracyjnych. Była członkinią Komisji ds. Migracji działającej pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP. Otrzymała nagrodę „Złote Wachlarze” za działania na rzecz integracji imigrantów oraz nagrodę metropolity lubelskiego Memoria Iustorum za działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, a w 2020 roku otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. W 2022 roku była nominowana do tytułu „Warszawianki roku”.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka od wielu lat związana z radiem.