Wersja audio
Jaka jest w tej sytuacji rola i odpowiedzialność środowiska lekarskiego? Dlaczego lekarze i lekarki nie są sojusznikami kobiet? Na te pytania (i wiele innych) staraliśmy się odpowiedzieć 6 listopada podczas listopadowej Premiery Pisma.
TUTAJ możesz obejrzeć transmisję na pełnym ekranie.
– W tekście pojawia się hipoteza, zgodnie z którą lekarze się boją. Czytając go, zaczęłam się zastanawiać, czy na pewno chodzi o strach – stwierdziła podczas wydarzenia Justyna Dąbrowska, psycholożka i psychoterapeutka. – Bliżej mi do tezy, że chodzi o konformizm, niechęć do tego, by ryzykować i się wychylać*. Dr Jowita Radzińska, socjolożka i etyczka zauważała z kolei, że to właśnie konformizm w największym stopniu decyduje o postawach lekarzy wobec aborcji. Tymczasem lekarz ginekolog Dominik Przeszlakowski nie umiał jednoznacznie ocenić postawy swoich koleżanek i kolegów. Postawy „po prostu nieprzyzwoitej” – podsumowuje spotkanie Piotr Nesterowicz.
„Choć w Polsce wciąż legalne jest przerywanie ciąży, to wyegzekwowanie tego prawa okazuje się często utrudnione albo wręcz niemożliwe. W teorii, jeśli ciąża zagraża zdrowiu (fizycznemu lub psychicznemu), kobieta powinna dostać zaświadczenie od lekarza, innego niż ten, który rozpoznał ciążę, potwierdzające wskazanie do aborcji. A jeżeli ciąża pochodzi z czynu zabronionego, powinna otrzymać potwierdzenie z prokuratury.
Wraz z pisemną zgodą na terminację i skierowaniem do szpitala zgłasza się do wybranej placówki (rejonizacja w przypadku aborcji nie obowiązuje). W każdym, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), może skorzystać z prawa do aborcji jako świadczenia medycznego.
W praktyce na każdym etapie tej drogi pojawiają się problemy. Mówią o nich działaczki organizacji kobiecych i same pacjentki” – tak z kolei w swoim studium Legalna aborcja nie dla Polek – opisuje ten problem Magdalena Kicińska, redaktor naczelna magazynu „Pismo”.
W rozmowie wzięli udział:
Justyna Dąbrowska — psycholożka, psychoterapeutka okołoporodowa, redaktorka, wywiadowczyni. Opublikowała cztery tomy rozmów o tym, co się widzi, myśli i czuje gdy jest się na ostatnim odcinku drogi życiowej. Rozmowa z drugim człowiekiem to jej zawód, pasja i sposób na przekraczanie samotności. W maju 2023 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się jej najnowsza książka Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu.
Dr Jowita Radzińska — socjolożka i filozofka, etyczka; naukowo zajmuje się solidarnością, siostrzeństwem i współpracą. Jako badaczka jakościowa prowadzi projekty naukowe, społeczne i biznesowe, związana z Młodzi w Centrum Lab SWPS. Współtworzy fundację gerlsy.
Lek. med. Dominik Przeszlakowski — lekarz specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Przez ponad 24 lata pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, obecnie szpitala Ujastek. Współtwórca inicjatywy „O tym się nie mówi”, współpracownik FEDERY – Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.
*18 listopada 2023 roku treść wypowiedzi została uaktualniona po dokładnej weryfikacji nagrania.