Wersja audio
Katarzyna Kazimierowska: Polskie Centrum Praw Kobiet szacuje, że w Polsce z rąk mężczyzn ginie rocznie 400–500 kobiet. Według danych policji 1,5 tysiąca kobiet każdego roku pada ofiarą gwałtów, ale z szacunków fundacji pomocowych wynika, że liczba ta może być dziesięć razy większa. Jak podaje European Union Agency for Fundamental Rights, co trzecia kobieta w Unii Europejskiej doświadczyła przemocy – od fizycznej po seksualną – lub jej realnej groźby w domu, miejscu pracy czy przestrzeni publicznej. Jedynie co czwarta z ofiar zgłasza przemoc. Zwracasz uwagę na to, że często to, co przytrafia się kobietom w realu, zaczyna się już w internecie, w języku nienawiści wobec kobiet, którego używa coraz większa manosfera.
Laura Bates: Część problemu polega na tym, że w naszym społeczeństwie tak bardzo boimy się urazić białych mężczyzn, że omijamy takie niewygodne tematy, jak przemoc wobec kobiet. To oznacza, że stworzyliśmy status quo , w którym każdy, kto odważy się mówić o tych kwestiach i wskaże, że jest to problem systemowy, że nie są to odosobnione incydenty, wywoła szok i dyskomfort.
Laura Bates
(ur. 1986), brytyjska pisarka, mówczyni i działaczka feministyczna. Założycielka strony Everyday Sexism Project. Współzałożycielka nowojorskiej organizacji Women Under Siege. Autorka książek, m.in.: Everyday Sexism , Fix the System, not the Women , Spalona , O mężczyznach , którzy nienawidzą kobiet .
Reakcje zawsze są pełne oburzenia. We wrześniu 2024 roku opublikowaliśmy w magazynie esej naszej autorki, Karoliny Lewestam, w którym próbuje ona zrozumieć, dlaczego starsi mężczyźni tak chętnie sypiają z bardzo młodymi kobietami . Od razu pojawiły się głosy, że to pojedyncze przypadki i nie wszyscy mężczyźni tacy są, choć nigdzie – ani w tekście, ani w komentarzach od czytelniczek – nie padło, że dotyczy to wszystkich mężczyzn.
Kiedy słyszę o starszych mężczyznach, którzy uwodzą młode kobiety, od razu przychodzi mi na myśl klasyka – Lolita , najsłynniejsze kulturowe odniesienie do tematu napisane przez mężczyznę. Zresztą przez tyle stuleci jedyna perspektywa, jaką mogliśmy poznać w kwestii związków między starszymi mężczyznami a młodymi kobietami, była męska.
I rozumiem, co masz na myśli, bo przecież nikt nie mówi, że wszyscy mężczyźni są odpowiedzialni za przemoc wobec kobiet. Jest to zresztą mocno ironiczne, bo jednym z najpopularniejszych akronimów w manosferze jest AWALT – All Women Are Like This („wszystkie kobiety takie są”). Ludzie chętnie przyjmują stereotypowe spojrzenie na kobiety, ale kiedy chodzi o mężczyzn, pojawia się gwałtowna reakcja obronna, zwłaszcza z ich strony – mężczyźni …