Wersja audio
My, mieszkańcy Zachodu, jesteśmy w miarę zdrowi i w większości mamy co jeść – a i tak jesteśmy zaskakująco nieszczęśliwi – pisze Karolina Lewestam w swoim najnowszym eseju, który publikujemy w sierpniowym numerze miesięcznika. Jak zauważa autorka, chroniczny brak szczęścia to nasza choroba cywilizacyjna. Z czego wynika ten stan? Dlaczego nie potrafimy czerpać satysfakcji z bycia tu i teraz? Co sprawia, że ciągle chcemy więcej? Wciąż czekamy na szczęście, stawiamy sobie kolejne cele. Czy jeśli nie uda nam się osiągnąć wyznaczonych celów, to jesteśmy skazani na wieczne niespełnienie?
W rozmowie o poszukiwaniu szczęścia wzięli udział:
Karolina Lewestam – dziennikarka i redaktorka, członkini redakcji „Pisma”. Obroniła doktorat z filozofii na Uniwersytecie Bostońskim. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Publicystyka”. W 2021 roku ukazał się jej debiut prozatorski Mała Księżniczka, a w 2022 roku wydała zbiór esejów Pasterze smoków.
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowych książek Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013), Co robić przed końcem świata (2021), Ucieczka od bezradności (2021) i Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii (2022) oraz dwóch zbiorów wierszy Nie ma takiego imienia (1999) i Rzecz ciemna (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge związana obecnie z Radiem 357.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Partnerem wydarzenia jest kancelaria CMS.
Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata
Całej dyskusji wysłuchasz także w Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, À propos i Dziś w książce Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.