Wersja audio
Gorąco było nie tylko na zewnątrz, ale i we foyer STUDIO Teatrgalerii, na naszej Premierze Pisma. Bo tytułowe pytanie – jak chronić rzeki? – nie pozostawiało obojętnymi naszych panelistek i autora lipcowej Soczewki Pisma o tym, co wydarzyło się po zeszłorocznej katastrofie na Odrze. Już odpowiedzi na najprostsze wydawałoby się pytanie – o faktyczny stan polskich rzek – pokazują, że w tym temacie nic nie jest łatwe ani jednoznaczne. Trochę jak w stanowisku, które Bartek Sabela dostał od jednej z instytucji państwa powołanej do ochrony środowiska: „suma odpowiedzi prostych nie zawsze składa się na odpowiedź prostą” – podsumowuje lipcową Premierę Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.
Latem ubiegłego roku na Odrze wydarzyło się coś, czego – jak mówią eksperci i ekspertki oraz jak pokazują raporty i fakty – można było uniknąć. Gdyby prawo było bardziej precyzyjne i odpowiadało na wyzwania rzeczywistości, zwłaszcza pod kątem zmiany klimatycznej… Gdyby egzekwowano przepisy w metodyczny, skrupulatny sposób… Gdyby instytucje i urzędy powołane do ochrony środowiska działały w koordynacji… Gdyby to wszystko zaczęło się nie tuż przed katastrofą, a wiele lat wcześniej… Gdyby słuchano wniosków z badań naukowych i raportów organizacji pozarządowych… Wtedy z dużym prawdopodobieństwem udałoby się uchronić Odrę przed ubiegłoroczną kumulacją negatywnych wypadków, które złożyły się na tamten dramat. Znalazłaby się wtedy również odpowiedź na pytanie, co robić, by inne rzeki nie podzieliły losu Odry. Dlaczego więc tak się nie dzieje? I co możemy zrobić, by „gdybanie” przekuć w realne działania – rozmawialiśmy o tym podczas lipcowej Premiery Pisma.
W rozmowie wzięli udział:
Bartek Sabela – podróżnik, fotograf, reporter, autor książek, związany z wydawnictwem Czarne. Laureat nagrody „Bursztynowy Motyl”, za reportaż literacki Wszystkie ziarna piasku nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Autor lipcowej Soczewki Pisma.
Dr hab. Agnieszka Kolada – biolożka, ekolożka, hydrobotaniczka. Od 20 lat związana z Zakładem Ochrony Wód (dawniej Zakładem Metod Oceny i Monitoringu Wód) Instytutu Ochrony Środowiska – PIB w Warszawie, gdzie prowadzi prace związane z rozwojem i wdrażaniem do praktyki biologicznych metod oceny stanu ekologicznego wód. Autorka kilkudziesięciu publikacji m.in. na temat ekologii makrofitów.
Barbara Dąbek – dyrektorka Działu Partnerstw Strategicznych WWF Polska, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju. Od ponad 6 lat rozwija współpracę WWF z biznesem w Polsce w modelach: filantropijnym, edukacyjnym i transformacyjnym. Odpowiada za projekty WWF z markami: Millennium Bank, IKEA, Lidl, Żubr, H&M, Velux, Rio Mare, Air Wick Botanica i innymi. Od 20 lat związana zawodowo z organizacjami pozarządowymi i organizacjami międzynarodowymi tj. UNEP, UNDP. Coach i mentor w WWF’s Mentoring Programme.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Soczewka Pisma autorstwa Bartka Sabeli powstała dzięki Stypendium Dziennikarskiemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zobacz relację wideo z wydarzenia
TUTAJ możesz obejrzeć transmisję na pełnym ekranie.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W listopadzie wróciliśmy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy też transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.