Wersja audio
Jak stawiać realne oczekiwania i jaką strategię przetrwania obrać na ciężkie czasy? Gdzie szukać nadziei w trudnych momentach, kiedy zewsząd spływają do nas negatywne wiadomości na temat pandemii, sytuacji na granicy i inflacji? Jak wejść w nowy rok, zmagając się z presją postanowień? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas styczniowej Premiery Pisma.
W dyskusji na temat racjonalnych oczekiwań wzięli udział Justyna Dąbrowska (psycholożka, psychoterapeutka, autorka wywiadów, między innymi z Andrzejem Lederem o nadziei. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej. Autorka książek: Matka młodej matki, Spojrzenie wstecz: rozmowy, Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami, Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami i Zawsze jest ciąg dalszy) oraz Piotr Stankiewicz (doktor filozofii, wykładowca, pisarz, twórca i nauczyciel reformowanego stoicyzmu, publikował między innymi w „Kwartalniku Przekrój” i „Tygodniku Powszechnym”). Debatę poprowadziła dziennikarka wiele lat związana z radiem, Justyna Dżbik-Kluge.
Piotr Stankiewicz zwraca uwagę na dwa ważne elementy, z których powinny się składać sensowne, realistyczne oczekiwania. Aby działać, musimy z jednej strony posiadać konkretny, sekwencyjny plan, z drugiej – potrzebne są nam ideały motywujące do dalszych dążeń. Balans pomiędzy tym twardym stąpaniem po ziemi a zatapianiem się w marzeniach jest właśnie tym, co według filozofa stanowi sztukę funkcjonowania.
Towarzyszącą wejściu w nowy rok potrzebę zmiany Justyna Dąbrowska proponuje wykorzystać na podróż w głąb siebie. Zamiast wymyślać tak rzadko spełniające się postanowienia, warto zastanowić się nad tym, czego aktualnie w życiu potrzebujemy. – Czego nam brakuje? Co nas frustruje? Co musi się wydarzyć, żeby moje życie stało się trochę bardziej satysfakcjonujące? – to pytania, na które, jak mówi Dąbrowska, dobrze jest szukać odpowiedzi.
Posłuchaj całej dyskusji i przekonaj się, o czym jeszcze rozmawiali nasi goście:
Całej dyskusji wysłuchasz także w Apple Podcast i Spotify. Subskrybuj nasz kanał „Pismo do słuchania”, gdzie znajdziesz wybrane teksty z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość? prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej, À propos i Dziś w książce Zuzanny Kowalczyk oraz Śledztwo Pisma.