Temat relacji Wschodu i Zachodu można sprowadzić do poziomu różnic kulturowych oraz dwóch najprostszych odpowiedzi na pytanie, co z tych różnic wynika: ujednolicanie się lub coraz bardziej wyraźne podkreślanie odrębności odmiennych kultur. Ale można też spojrzeć głębiej i dalej, a zatem zadać sobie pytanie, z czego te różnice wynikają, na czym się opierają i czy istnieje jakaś trzecia droga dla ich wzajemnego oddziaływania, która mogłaby łagodzić konflikty zamiast je wywołać i zaogniać. Pytania te wydają się szczególnie aktualne i istotne dziś, w dobie wzmożonej globalizacji, radykalnych przetasowań na arenie międzynarodowej, powszechnie dostępnych i tanich podróży oraz coraz częściej wymuszanych migracji (które będą tylko przybierać na sile wraz z postępującą katastrofą klimatyczną).
Dlaczego zatem ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Jak to, w jaki sposób mówimy i myślimy, wpływa na to, jak ustawiamy relacje pomiędzy Wschodem a Zachodem? Na ile kultury Wschodu i Zachodu się dziś przenikają, czerpiąc z siebie nawzajem, a na ile się przecinają i ze sobą walczą? Czy odmienne kultury i wynikające z nich systemy wartości są w stanie ze sobą koegzystować? Na ile świat, w którym żyjemy, jest zglobalizowany i ujednolicony, a na ile różnorodny i oparty na rozbieżnościach? Odpowiedzi na te pytania poszukam w podcaście À propos relacji Wschodu i Zachodu, polecając czytanie, oglądanie i słuchanie takich tekstów kultury, jak:
✎ książka Między Zachodem a Wschodem. To samo i inne Beaty Szymańskiej
✎ książka Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? Richarda Nisbetta
✎ film Wędrówka na Zachód Tsai Ming-Lianga
✎ Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
✎ podcast Azja kręci. Podcast filmowy
✎ książka Układ(a)ne Aoko Matsudy
✎ podcast Podcast o Azji. Tajfunowe przypisy
Partnerem tego odcinka jest Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków, którego czternasta edycja rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 6 grudnia. Wydarzenie odbędzie się online. W podcaście opowiadam o sposobie, w jaki można zdobyć trzy bilety na dowolne seanse w ramach festiwalu – do czego bardzo mocno zachęcam! Odpowiedzi na pytanie wysyłajcie na adres: [email protected], czekamy na nie do 24 listopada do północy.
Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”. Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton