Wersja audio
Temat zmian klimatu jest wszechobecny medialnie nie tylko ze względu na wagę tej kwestii i skalę związanych z nią, katastrofalnych scenariuszy, ale ze względu również na szerzącą się dezinformację i liczbę klimatycznych denialistów. Świat powoli, bo powoli, ale jednak doświadcza ekologicznego otrzeźwienia – coraz lepiej rozumiemy swój wpływ na ekosystem i system geologiczny Ziemi, tak jak coraz szerzej uświadamiamy sobie, jak wielkim wypaczeniem był mit ciągłego postępu, oparty na eksploatowaniu wyczerpywalnych zasobów planety. Uświadomienie to nie jest jednak łatwe. Prowadzi do stopniowego przeobrażania systemów energetycznych, gospodarczych, filozoficznych, a więc również mnożenia pytań, takich jak choćby: co w zamian? Jak powinniśmy działać w obliczu klimatycznego zagrożenia? Czy musimy pożegnać dotychczasowy komfort i przyzwyczajenia, żeby zapewnić przetrwanie kolejnym pokoleniom? Jak objąć swoją wyobraźnią tak rozległy i złożony problem, jakim są zmiany klimatu? Gdzie szukać naprawdę sprawdzonej wiedzy w tym zakresie? Dlaczego pomimo świadomości skali zagrożenia wciąż robimy w kwestii powstrzymania najgorszych scenariuszy tak niewiele? Jaki wpływ na powstrzymanie zmian klimatu mają jednostkowe decyzje? I w jaki sposób możemy przekuć apokaliptyczne poczucie beznadziei w nadzieję i poczucie sprawczości?
O tym wszystkim opowiadam w podcaście À propos zmian klimatu na podstawie takich rekomendacji, jak:
✎ książka „Nauka o klimacie” Marcina Popkiewicza, Aleksandry Kardaś i Szymona Malinowskiego
✎ dostępny na YouTubie film dokumentalny „Można panikować” (reż. Jonathan L. Ramsey)
✎ książka „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu” Ewy Bińczyk
✎ książka „Antropocień. Filozofia i estetyka po końcu świata” Andrzeja Marzeca
✎ książka „Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej” Dajra Jamaila
✎ książka „O czasie i wodzie” Andri Snaera Magnasona
✎ książka „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” Tomasza Markiewki
✎ inicjatywa „kobietydlaklimatu.pl”
✎ książka „Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu” Jonathana Safrana Foera
✎ podcast WWF Polska „Naturalnie z WWF”
Odcinek À propos zmian klimatu jest częścią projektu „Krok za naturą”, realizowanego przez Fundację Pismo. Zapraszamy Was na wystawę plenerową towarzyszącą materiałowi oraz do wysłuchania pozostałych podcastów, które przygotowaliśmy. Od 7 do 22 lipca wystawę będzie można obejrzeć na Bulwarze Pattona w Warszawie niedaleko Centrum Nauki Kopernik, a od 23 lipca do 16 sierpnia na Placu Wolnica w Krakowie. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Podcastu À propos, który jest rozwiniętą wersją felietonu, możesz słuchać w kanale „Pismo do słuchania”.Publikujemy tu wybrane nagrania tekstów z miesięcznika, poezję, podcasty z cyklu Premiera Pisma, Jak naprawić przyszłość?, prowadzony przez Barbarę Sowę, Wiersz na poniedziałek autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz Śledztwo Pisma.
Znajdziesz nas również w swoich ulubionych aplikacjach podcastowych:
⋅ Spotify
⋅ Lecton