Esej

Zmiana klimatu zabija więcej ludzi niż terroryzm

  • autor
  • Rebecca Solnit
Czy w tym zdewastowanym świecie zostało jeszcze cokolwiek, co daje podstawy do nadziei? 
rysunek Magdalena Pelc

Na Wyspie Ellesmere’a, w samym sercu Nunavut, topnieją śniegi. Niedźwiedzie polarne mają ogromne problemy, ponieważ ich polowania zależą od letniego lodu, a na dodatek skażenie chemiczne zamienia część tych zwierząt w hermafrodytów. W językach rdzennych ludów nie ma nazw dla nowych ptaków, które pojawiają się na coraz cieplejszej dalekiej Północy, a Innuici przygotowują pozew przeciwko najważniejszym sprawcom zmian klimatycznych. Fragmenty arktycznej pokrywy lodowej, dorównujące wielkością mniejszym państwom europejskim, spadają do morza, którego poziom wzrasta na tyle, że zagroziło to istnieniu niektórych mniejszych wysp na całym świecie i ich kultur. Zmiana klimatu zabija o wiele więcej ludzi niż terroryzm. Koszmar staje się codziennością, a ja nie zamierzam temu zaprzeczać. Czy zatem w tym zdewastowanym świecie zostało jeszcze cokolwiek, co daje podstawy do nadziei? 

Stany Zjednoczone, którymi rządzi najbardziej bezmyślna administracja [esej opublikowano w 2004 roku – przyp. red.], są w nieproporcjonalnie dużym stopniu odpowiedzialne za zmiany klimatyczne. Ten kraj często wydaje się pędzącą ku katastrofie lokomotywą, ciągnącą za sobą łatwowiernych, apolitycznych obywateli – nietrudno odwrócić ich uwagę, faszerując polityczną papką i odrażającą wizją ludzkiego życia. Dodajmy do tego niekontrolowany wzrost konsumpcji, interwencje zbrojne w różnych częściach świata, zajadłość lokalnego fundamentalizmu, rozkład demokracji, a także zwiększającą się liczbę osadzonych w więzieniach, ludzi żyjących w ubóstwie i chorych psychicznie – i tak dalej, i tym podobne. Bardzo trudno dostrzec w Stanach Zjednoczonych radykalne zmiany, łatwiej zaś konieczność ich wprowadzenia. Często zdarza mi się patrzeć na mój kraj z przerażeniem.

Zarejestruj się, by przez miesiąc czytać Pismo bez ograniczeń.

Liczba artykułów dostępnych w całości bez logowania się w naszym serwisie: 0 z 0

Zarejestruj się

Rozdział Wątpliwość pochodzi z książki Rebekki Solnit Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości, w przekładzie Anny Dzierzgowskiej i Sławomira Królaka, która ukaże się nakładem wydawnictwa Karakter 6 czerwca 2019 roku. Esej ukazał się w majowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (05/2019) pod tytułem Wątpliwość.

Czytaj także

FreshMail.pl