Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Portret

Aung San Suu Kyi. Upadła ikona

Co się stało z symbolem walki o prawa człowieka w Mjanmie? Czystki etniczne Rohingjów wskazują, że świat nie rozumiał Aung San Suu Kyi.
Bartek Arobal Kociemba
POSŁUCHAJ

Kiedy w 2010 roku generałowie rządzący Mjanmą postanowili uwolnić Aung San Suu Kyi z aresztu domowego, od niemal dwóch dekad była najsłynniejszą więźniarką polityczną na świecie. Kilka tygodni później zadzwonił do niej z gratulacjami inny legendarny polityk, który w przeszłości odsiadywał wyroki: Václav Havel, czeski dramaturg i dysydent, pierwszy postkomunistyczny przywódca swojego kraju. Rozmawiali wówczas pierwszy i ostatni raz, lecz pozostawali w kontakcie przez niemal cały okres jej uwięzienia.

W 1991 roku, między innymi dzięki staraniom Havla, od dwóch lat piastującego urząd prezydenta Czechosłowacji, Suu Kyi, jako przywódczyni birmańskiego ruchu na rzecz demokracji, przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Niedługo później ukazał się zbiór jej esejów. Havel napisał we wstępie: „ona mówi w imieniu wszystkich nas, szukających sprawiedliwości”.

Ruchy wolnościowe nie zawsze triumfowały – masakra chińskich studentów na placu Tian’anmen jest tego ponurym dowodem – lecz w ostatnich trzech dekadach poprzedniego stulecia liczba państw demokratycznych wzrosła z trzydziestu jeden do osiemdziesięciu jeden.

Oboje należeli do licznego grona dysydentów z całego świata, którzy od połowy lat 80. do wczesnych lat 90. stali się symbolami wolności. Część z nich odniosła zwycięstwo nad opresyjnymi ustrojami. Nelson Mandela, po prawie trzydziestu latach w więzieniu, wynegocjował zakończenie apartheidu i został prezydentem Afryki Południowej. Stoczniowiec Lech Wałęsa i Solidarność odsunęli komunistów od władzy. Dyktatura Ferdinanda Marcosa na Filipinach upadła, gdy Corazon Aquino, wdowa po zamordowanym opozycjoniście, podjęła dzieło męża. Ruchy wolnościowe nie zawsze triumfowały – masakra chińskich studentów na placu Tian’anmen jest tego ponurym dowodem – lecz w ostatnich trzech dekadach poprzedniego stulecia liczba państw demokratycznych wzrosła z trzydziestu jeden do osiemdziesięciu jeden.

Losy reformatorów potoczyły się różnie. Havel i Mandela poradzili sobie z kompromisami, nierozerwalnie związanymi ze sprawowaniem władzy, i zachowali reputację, podczas gdy Wałęsa okazał się kapryśnym i nieobliczalnym prezydentem. Żaden z nich jednak nie przeszedł tak niespodziewanej i niepokojącej przemiany jak Aung San Suu Kyi. Jasny przekaz moralny i postawa pełna godności uczyniły z niej żywą ikonę praw człowieka i pokojowej walki politycznej (w 2011 roku Luc Besson nakręcił o niej film biograficzny). Odkąd jednak w 2016 roku została faktyczną przywódczynią kraju, pozostaje bierna w obliczu różnych naruszeń praw człowieka, zwłaszcza okrutnych prześladowań Rohingjów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej żyjącej na zachodzie kraju, blisko granicy z Bangladeszem.

Mjanma to mozaika 135 oficjalnie uznanych grup etnicznych. Dominują, stanowiący sześćdziesiąt osiem procent populacji, Birmańczycy. Właśnie z tej grupy wywodzi się większa część elity władzy. Konflikty zbrojne między birmańskimi rządami i rozmaitymi mniejszościami etnicznymi ciągnęły się przez wiele dziesięcioleci. W roku 1947 ojciec Suu Kyi, bamarski generał Aung San, uznawany za twórcę współczesnej Birmy, zdołał nakłonić przywódców rozmaitych grup, by zapomnieli o podziałach i zjednoczyli się przeciwko brytyjskim kolonizatorom. Birma odzyskała niepodległość w styczniu następnego roku, ale Aung San został zamordowany tuż przed tym i w młodym państwie znów odezwały się konflikty etniczne.

Wojny domowe dostarczyły armii pretekstu do przejęcia władzy, co stało się w roku 1962 (później zmieniono nazwę kraju z Birmy na Mjanmę, …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Artykuł ukazał się w wydaniu „The New Yorker” z 2 października 2017 roku. Copyright 2017 Hannah Beech/The New Yorker © Conde Nast.  

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00