Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Reportaż

Reforma edukacji zabrała nam dzieciństwo

rysunki Justyna Frąckiewicz
Czasem mam wrażenie, że pracownicy korporacji tak się ze sobą ścigają, jak dzieci w polskiej podstawówce.
POSŁUCHAJ

Julia wstaje codziennie o szóstej. Do szkoły wychodzi godzinę później, bo lekcje zaczynają się wpół do ósmej. Jej szkoła jest dwuzmianowa, ale dyrekcja, żeby odciążyć ostatnie klasy, przydzieliła im pierwsze zmiany. Gdyby Julia chodziła na drugą zmianę, kończyłaby zajęcia przed dwudziestą – tygodniowo ma trzydzieści sześć godzin lekcyjnych. Do domu wraca między piętnastą a szesnastą, bo każdego dnia bierze udział w dodatkowych zajęciach w szkole: wolontariacie (szkoła płaci za niego bonusowymi punktami na świadectwie) albo nadprogramowych lekcjach polskiego i matematyki (organizuje je szkoła, bo nauczyciele nie nadążają z programem). Na tych lekcjach uczniowie powtarzają cały materiał do egzaminu ósmoklasisty. Julia często słyszała od nauczycieli, że to najważniejszy egzamin w jej życiu, że przesądzi o jej całej karierze. A ma dopiero piętnaście lat. 

 


agnieszka kalita,psycholog dziecięcy, psychoterapeutka i terapeutka rodzinna, od kilku lat pracuje z dziećmi. W tym roku wielu jej pacjentów to ósmoklasiści i gimnazjaliści, którzy przestali sobie radzić ze stresem wywołanym nadmiarem obowiązków. – Przez zmiany w systemie doszło do kuriozalnej sytuacji: ludzie muszą podejmować ważne życiowe wybory w bardzo młodym wieku – mówi. – Mają po czternaście lat, a już decydują, na jakie studia pójdą. Dzieci bardzo ze sobą rywalizują. Nie ma w nich radości życia, podczas przerw często rozmawiają tylko o szkole i nauce: czego kto się nauczył, w jakim wystartował konkursie. Czasem mam wrażenie, że ludzie w korporacjach tak się ze sobą nie ścigają, jak dzieci w polskiej podstawówce.

 


trudno, żeby było inaczej:według danych Systemu Informacji Oświatowej, na które powołuje się minister edukacji narodowej Anna Zalewska, w tym roku o przyjęcie do szkół będzie się ubiegać 359 tysięcy uczniów i uczennic z obecnych trzecich klas gimnazjów i 372 tysiące uczniów i uczennic klas ósmych szkół podstawowych. To młodzież z roczników: 2003, 2004 i 2005. W sumie jest tych nastolatków 731 tysięcy, czyli nieco ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej i rok później. 

W całym kraju brakuje miejsc w bursach, klas, sal gimnastycznych, nauczycieli niektórych przedmiotów. Odpowiedzialność za poradzenie sobie ze skutkami reformy przerzucono na samorządy, które – jak pisze Anton Ambroziak z OKO.Press – wywiązują się z tego zadania, wprowadzając w szkołach system zmianowy. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) czytamy, że „z danych, którymi dysponuje MEN, wynika jednoznacznie, że zmianowość nie powinna być istotnym problemem nawet w dużych miastach na prawach powiatu”. Niektóre placówki będą też pracować do dziewiętnastej, może dłużej. A zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywać na korytarzach albo na zewnątrz. 

W napisanym w sierpniu ubiegłego roku …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00