Jury najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce nominowało trzeci sezon Śledztwa Pisma autorstwa Igi Dzieciuchowicz do nagrody Grand Press w kategorii Reportaż audio.
Reporterski serial podcastowy wyprodukowany przez Fundację Pismo powalczy o nagrodę główną z sześcioma innymi wyróżnionymi materiałami. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 7 grudnia.
– Ta historia była dla mnie ogromną lekcją dziennikarskiego warsztatu, pokory i opanowania – przyznaje Iga Dzieciuchowicz. – Również dlatego, że część mojej pracy opierała się na reportażu wcieleniowym, byłam przez chwilę pacjentką doktora.
– Cieszymy się, że trzeci sezon, podobnie jak dwa poprzednie, otrzymał nominację do nagrody Grand Press – mówi Piotr Nesterowicz, producent Śledztwa Pisma. – To wyróżnienie utwierdza nas w przekonaniu, że w Polsce wciąż jest zapotrzebowanie na pogłębione treści tworzone przez doświadczonych dziennikarzy, ze starannością, wnikliwością i otwartością, również w formatach audio, na które w „Piśmie” stawiamy nacisk od początku jego istnienia. Intensywnie myślimy już o następnych sezonach reporterskiego serialu. Właśnie zaczęliśmy poszukiwania tematu i autora lub autorki kolejnej serii.
Pierwszy sezon autorstwa Mirosława Wlekłego był nominowany do Grand Press Digital 2019. Barbara Sowa, autorka drugiego sezonu, otrzymała Grand Press 2020 w kategorii Reportaż radiowy. Trzeci sezon miał premierę 15 czerwca 2021 roku. Wszystkich odcinków można słuchać na magazynpismo.pl i w aplikacji Audioteki, która jest Partnerem tego sezonu. W 2022 roku udostępniliśmy je także na wszystkich platformach podcastowych i streamingowych.
Do tej pory odcinki wszystkich historii zostały odsłuchane ponad milion dwieście tysięcy razy przez ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy słuchaczek i słuchaczy.
Intymne problemy Polaków. Wątpliwe terapie. Głośne sprawy kryminalne. I on – autorytet polskiej seksuologii. Dobry czy zły doktor? Iga Dzieciuchowicz rusza śladem kontrowersyjnego lekarza. W swoim śledztwie dotyka między innymi kwestii oziębłości seksualnej, niezgodności płci, molestowania, granic oskarżeń o pedofilię czy przemocy w relacjach. Opowiada o tym, jak zmieniała się polska seksuologia, sprawdza, jak wygląda przygotowanie do zawodu i jaką funkcję pełnią seksuolodzy w procesach o gwałt, pedofilię czy molestowanie.
Posłuchaj całego sezonu:
Producentami trzeciego sezonu są Piotr Nesterowicz i Barbara Sowa. Koordynacja projektu: Mateusz Roesler. Weryfikacja faktów: Marcin Czajkowski. Ilustracje do wszystkich odcinków stworzyła Dorota Piechocińska. Realizacja dźwięku: Maciej Zych i Wojciech Pątkiewicz. Nagrania rozmówców wstępnie opracował Stanisław Dec. Lektorami są Agata Turkot i Miłogost Reczek. Autorem muzyki jest Wojciech „Wojtall” Wierzba, część materiałów pochodzi również z zasóbów biblioteki AudioNetwork.
Partnerem strategicznym trzeciego sezonu jest Audioteka. Nagrań dokonano w studiu Osorno należącym do Krzysztofa Czeczota.
* Zdjęcie Agnieszka Wanat