Brak dofinansowania, ludzi, i sprzętu już widać, ale czekam na paski w TVP o lekarzach, którzy nie chcą przyjmować chorych. Bo w takiej sytuacji trzeba znaleźć kozła ofiarnego. I dziś są nim właśnie lekarze – mówi Jakub Sieczko, lekarz w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską w ramach cyklu „Strategie przetrwania”.
Niedawno napisał pan, że wobec działań rządu w sprawie koronawirusa był pan już w fazie zaprzeczenia i gniewu, a teraz jest faza akceptacji.
Jakub Sieczko: A co mamy robić? Nie chcę mówić o polityce…
Ale trochę nie ma wyjścia. Rząd szuka kozła ofiarnego i zaczyna nagonkę na lekarzy, a tymczasem wy szukacie sposobów, żeby zapewnić w najbliższej przyszłości więcej miejsc dla chorych. To jakieś nieporozumienie.
Powiedzmy tak, że rząd się do tej pandemii raczej nie przygotował. Na potrzeby naszej rozmowy zebrałem kilka wypowiedzi prominentnych polityków z obozu władzy i one są wszystkie skrajnie nieprawdziwe.
Bo jeżeli minister mówi, że jesteśmy kilka kroków przed pandemią to ja mówię: „Nie, nie jesteśmy. Jesteśmy kilka kroków za nią”.
Jeżeli premier Mateusz Morawiecki mówi, że mamy do czynienia z niegroźnym wirusem, że nie trzeba się go bać, to ja wiem, że jest dokładnie odwrotnie. Mamy do czynienia z wirusem, którego trzeba się bać z wielu powodów.
Jakub Sieczko , lekarz w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, socjolog. Pracuje w jednym z warszawskich szpitali i w zespołach ratownictwa medycznego.
Jeżeli wiceminister zdrowia Waldemar …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Katarzyna Kazimierowska –(ur. 1979), dziennikarka. Redaktorka prowadząca i sekretarzyni redakcji „Pisma”. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu Strategie przetrwania, a także książek Życie. Strategie przetrwania oraz Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy typu 1.