Katarzyna Kazimierowska rozmawia z Ewą Jarczewską-Gerc, trenerką biznesu i psycholożką motywacyjną z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, o tym, czy rzeczywiście poraziło nas wypalenie zawodowe.
Końcówka roku, wbrew pozorom, nie jest dobrym momentem na podsumowania zawodowe, życiowe i wszelkie inne. Ale w ramach świątecznego odpoczynku, trochę dla żartu, zrobiliśmy ze znajomymi testy „Czy jesteś wypalona/y zawodowo”. W sieci jest ich trochę.
Można oczywiście łatwo przewidzieć pytania, przygotować się na odpowiedzi. Mimo luźnej atmosfery postanowiłam odpowiadać rzetelnie i rzadko decydowałam się na wybór odpowiedzi z dwóch krańców skali. Podejrzewając, że wyjdzie mi tzw. średnia, w myślach godziłam się, że moja postawa ma więcej wspólnego z naszą narodową skłonnością do narzekania niż z realnym problemem. Wynik mnie zaskoczył: osiem punktów na dziesięć możliwych, wysoki poziom wypalenia zawodowego.
Znajoma psycholożka skomentowała, że w ogóle jej to nie zaskakuje, zważywszy na okoliczności: koniec roku, zmęczenie, zima, brak słońca etc. Ale też przyznała, że od początku pandemii jej pacjenci skarżą się na brak sił, przepracowanie, problemy ze snem i koncentracją. I że chyba nie tylko o nasze osobiste trudności chodzi, ale także te systemowe. Jak donosił Business Insider w listopadzie 2021 roku, Polacy obok Węgrów pracują najwięcej w całej Unii Europejskiej. Liczba przepracowanych godzin przekłada się …
Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.
Wykup dostęp online
Katarzyna Kazimierowska –Dziennikarka i redaktorka. Sekretarzyni Redakcji „Pisma”. Szefowa Działu Kultura. Redaktorka prowadząca wydań specjalnych. Autorka cyklu „Strategie Przetrwania”. Finalistka konkursu European Journalist Award on Diversity 2016.