Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Dlaczego dzieci odnoszą sukces?

Geny, charakter czy ciężka praca? A może dużo miłości? Co najpewniej pomoże naszym dzieciom osiągnąć sukces życiowy? I czy na pewno tego sukcesu chcemy?
rysunek Tymek Jezierski
POSŁUCHAJ

Obserwowanie mojej trzyletniej córki Matyldy jest dla mnie czasem jak nieustanna teleportacja między alternatywnymi wszechświatami przyszłości. Ona powie kilka słów po angielsku – bum, ja już jestem na ceremonii rozdania dyplomów na Harvardzie i wstaję, gdy wyczytują jej imię. Brawo, Matylda! Ona złamaną kredką produkuje bazgroł, który przy dużej dozie dobrej woli można uznać za coś (ryba? pingwin?) – ja, ni stąd, ni zowąd, znajduję się dwadzieścia lat później i podnoszę kieliszek szampana na jej wernisażu w Zachęcie. A niech tylko wciągnie na pękate stópki różowe baletki i krzycząc „Łabądź jestem! Łabądź!” wykopyrtnie się na próbie piruetu, ja momentalnie jestem matką drugiej Misty Copeland. 

Owe nagłe podróże w czasie i przestrzeni nie byłyby pewnie nieprzyjemne, gdyby nie związane z nimi głębokie poczucie winy. Bo jeśli istnieją jakieś psychologiczne prawdy, które zdołały skutecznie przeciec z podręczników do umysłów ludu, to na pewno są nimi: „Nie miej zbyt wygórowanych oczekiwań w stosunku do swoich dzieci” i „Staraj się nie leczyć swoich porażek ich zwycięstwami”. Wiemy też, że rodzicielskie rozczarowanie, nieunikniony produkt pozornie niewinnych rojeń o Harvardzie, może stać się toksyną, która na zawsze zatruje relację: rodzic – dziecko. 

Mimo to owa nerwowość podróżującej wyobraźni, te samopiszące się w naszych głowach scenariusze potencjalnych sukcesów dzieci, sny na jawie kompensujące lęk, że potomstwo nie osiągnie niczego wielkiego i zmarnuje istniejący – bądź nie – potencjał, uporczywie pozostają nieodłączną częścią nawet najbardziej świadomego rodzicielstwa. Jedni owe nadzieje ukrywają lepiej, inni gorzej, niektórzy nie zdają sobie z nich sprawy, ale tkwią one w nas wszystkich. Rozgrzeszona przez uniwersalność tych dylematów (jeśliśmy wszyscy winni, to trochę tak jakby winny nie był nikt), postanowiłam więc chwilowo zdławić w sobie wyrzuty sumienia i spróbować się dowiedzieć, jakie też Matylda ma realne szanse na wielkość – i co ja mogę zrobić, by je zwiększyć. 

Pytanie zatem brzmi: jak dzieci odnoszą sukces?

 


zanim człowiek zajmie sięwychowaniem dziecka do sukcesu, musi poznać zakres swoich mocy. Nikt nie mógł wychować Edypa tak, by uniknął ojcobójstwa i kazirodztwa; przepowiednia spełniłaby się mimo wszelkiej ludzkiej interwencji. Nic mi nie wiadomo, żeby była jakaś przepowiednia o Matyldzie, ale być może istnieją inne moce, które determinują jej los – na przykład genetyka. Tak sugerowałaby jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich dziesięcioleci,The Bell CurveCharlesa Murraya i Richarda Herrnsteina. 

Autorzy twierdzą, że istnieje coś takiego, jak ogólna inteligencja i ludzie różnią się co do jej poziomu. Duża jej część jest dziedziczona (wybacz, Matyldo), raz na zawsze zapisana w genach. Choć niektórzy są w tej kwestii sceptyczni, można ją całkiem nieźle zmierzyć (dokładniej – dobrymi testami IQ, mniej precyzyjnie – na przykład standardowymi testami dla kandydatów do amerykańskich college’ów SAT), w dodatku niezależnie od różnic kulturowych i klasowych. I właśnie to mierzalne IQ jest, dowodzą Murray i Herrnstein, rodzajem przepowiedni, która determinuje ludzki los. Wysoka inteligencja? Społecznie akceptowany będziesz, nie porzucisz szkoły i może nawet na Harvard pójdziesz; pracę lepszą mieć będziesz i przed ołtarzem rychło staniesz, nie rozwiedziesz się, w większym zdrowiu żyć będziesz i później umrzesz, głosować będziesz w wyborach jak przykładny obywatel – oczywiście statystycznie rzecz ujmując. IQ jest bowiem pozytywnie skorelowane z całą masą okoliczności życiowych, jak lepsza edukacja, wyższe zarobki czy nawet długość życia. Nie są to korelacje …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Esej ukazał się w dziewiątym numerze 9/2018 miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" pod tytułem "Jak wygrać Matyldę, czyli o przyczynach sukcesu dzieci". KLIKNIJ TUTAJ>>>  aby posłuchać rozmowy z Karoliną Lewestam na antenie www.chillizet.pl

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00