Dyktatorzy często upadają niespodziewanie. Jednego dnia ich władza wydaje się niepodzielna, aparat represji trzymają mocno w garści, a społeczeństwo jest apatyczne i zastraszone. Następnego – autokraci uciekają w popłochu za granicę lub wściekły tłum wyciąga ich z rządowych rezydencji na ulicę, ich pomniki są obalane, pałace plądrowane, a wojsko i policja nie kwapią się do obrony walącego się starego porządku, który jeszcze do niedawna wydawał się nienaruszalny i wieczny.
Czytasz felieton z cyklu „Pismo ze świata” . Zamiast szukać nowego ujęcia patrzenia na „Innego”, Paweł Marczewski spróbuje spojrzeć oczami owego „Innego” na nas samych. Teksty komentujące wybrane przez …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Paweł Marczewski –(ur. 1982), socjolog, historyk idei, publicysta. Szef działu Obywatele w forumIdei, think tanku Fundacji Batorego. Jest członkiem Carnegie Civic Research Network, międzynarodowej grupy badaczek i badaczy analizujących globalne przemiany społeczeństwa obywatelskiego.