Wersja audio
Jeszcze zanim nowa kopalnia stała się głównym tematem rozmów we wsi, João Cassote, czterdziestoczteroletni hodowca bydła, myślał o zmianie. Życie z tego, co się wyhoduje w górzystej części północnej Portugalii, oznaczało harówkę. Spośród jego najbliższych przyjaciół z dzieciństwa tylko on jeden nie wyruszył za granicę w poszukiwaniu pracy. Dlatego gdy w 2017 roku usłyszał o brytyjskiej firmie poszukującej litu w regionie Trás-os-Montes, zadzwonił do banku i poprosił o pożyczkę w wysokości dwustu tysięcy euro. Kupił za nią traktor firmy John Deere, koparkę i przenośny zbiornik na wodę.
Zespół eksploracyjny brytyjskiej firmy wydobywczej Savannah Resources spędził miesiące na analizie map geologicznych i badań wzgórz, które spływają fałdami z gospodarstwa Cassote’a. Wstępne kalkulacje zakładały, że mogą one zawierać ponad 280 tysięcy ton litu, srebrno-białego metalu alkalicznego – wystarczającą ilość na dziesięć lat wydobycia. Cassote skontaktował się z miejscowym biurem Savannah, gdzie zaproponowano mu uczciwy kontrakt na dostarczanie wody do miejsca próbnych odwiertów. Zwrot z jego inwestycji był natychmiastowy. Jako podwykonawca w mniej niż dwanaście miesięcy Cassote zarobił tyle, ile normalnie przyniosłoby mu pięć–sześć lat pracy w gospodarstwie.
Savannah jest tylko jedną z kilku firm wydobywczych, które miały na oku bogate złoża litu w środkowej i północnej Portugalii. Nagła ekscytacja petróleo branco (białą ropą) jest związana z wynalazkiem rzadko widywanym w tych stronach – samochodem elektrycznym. Lit to niezbędna substancja czynna w akumulatorach, które zasilają takie pojazdy. W skałach i glinie przybiera on postać minerału, zaś w solance występuje w formie płynnej. Swą popularność wśród producentów akumulatorów zawdzięcza temu, że jako metal o najniższej gęstości magazynuje bardzo dużo energii w stosunku do swojej wagi.
Elektryfikacja transportu stała się jednym z priorytetów przy dążeniu do redukcji użycia węgla w przyszłości. Podróże samochodem odpowiadają za około 12 procent całej emisji dwutlenku węgla w Europie. Aby dotrzymać ustaleń porozumienia paryskiego, do …