Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Historia osobista

Pearl Jam. W trasie na drugą stronę księżyca

Policzyłem kiedyś, że każdy koncert Pearl Jam kosztuje mnie tysiąc przejechanych kilometrów.
rysunekAndrzej Wieteszka
POSŁUCHAJ

Wtorek, 18 sierpnia 2009 roku. Jeff Ament, czterdziestosześcioletni basista Pearl Jam, kończył właśnie z kolegami ostatni tego roku koncert w Europie. O2 Arena w Londynie wypełniona była po sufit. W świetle reflektorów, które według od dawna przyjętego zwyczaju włączano na czas ostatniego utworu, Ament widział tysiące twarzy. Niektóre rozpoznawał, bo pojawiały się w pierwszym rzędzie co koncert. Przyglądał się flagom – rozwieszonym na barierce, jakby to był mundial, a nie koncert: Włochy, Portugalia, Chorwacja i jeszcze parę innych. Ludzie piszczeli i krzyczeli, klaskali i tupali, machali i salutowali. Euforia tłumu udzieliła się i zespołowi – Ament i piątka jego kolegów kłaniali się bez końca. Mieli już schodzić ze sceny, gdy w morzu falujących rąk basista zobaczył nieduży aparat fotograficzny. Właściciel uchwycił jego spojrzenie i jednoznacznym gestem dał do zrozumienia, że za chwilę rzuci aparat na scenę. Muzyk nie był specjalnie zdziwiony – w swojej karierze łapał już piłkę do koszykówki, dziesiątki t-shirtów czy buty. Plastikowa jednorazówka Kodaka wydawała się w tym zestawie czymś zupełnie normalnym. Ament zrobił dwa kroki do przodu i skinął głową, aparat poleciał w jego wyciągnięte ręce. Rzut był jednak za słaby, kodak odbił się od krawędzi sceny i spadł do fosy pod nogi pierwszego rzędu. Zaraz jednak poleciał na scenę ponownie, tym razem lądując w rękach basisty, który chwycił go, wycelował obiektyw przed siebie, po czym wcisnął migawkę. Nic. Trzema ruchami kciuka przewinął więc kliszę, wcisnął jeszcze raz. Tym razem lampa błysnęła. Zadowolony spojrzał ostatni raz w tłum, odnalazł właściwe ręce, odrzucił aparat i zszedł ze sceny. 

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

Gdyby jakimś cudem miał okazję kilka dni później zobaczyć wywołane zdjęcie, pewnie parsknąłby śmiechem. Było ciemne i niewyraźne. Dwie trzecie kadru wypełniała biała kratownica okrągłego wentylatora, który tamtego wieczoru stał na scenie. Najwyraźniej gdy aparat uderzył o podłogę, migawka wyzwoliła się samoistnie. Zza wentylatora wyłaniało się kilkanaście ledwie widocznych twarzy – rozpoznać można było tylko Caro, dwudziestoparoletnią Chilijkę. Ament na pewno kojarzył tamtego sierpnia jej twarz, choć pewnie nie znał dziewczyny z imienia i nazwiska. Caro przyleciała do Europy studiować enologię i zwiedzać śródziemnomorskie winnice, by za kilka lat przejąć rodzinne gospodarstwo położone dwieście kilometrów na południe od Santiago, stolicy Chile. Z koncertami Pearl Jam wyszło przypadkiem. Skoro znalazła się już na tym samym kontynencie co jej ulubiony zespół, głupio byłoby nie wpaść na chwilę tam, gdzie od wina wolą podlejsze trunki. 

Nie pamiętam, czy spotkaliśmy się już w Rotterdamie, czy dopiero w Niemczech. Dość, że we wschodnim Berlinie wznieśliśmy kilka polsko-chilijskich toastów zimnym …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Tekst ukazał się w 6/2018 numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" pod tytułem "Wszystkie dni wczorajsze".

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00