Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rozmowa

Ewa Lipska: Mogłabym być nieślubnym dzieckiem Batmana

O wolność stale walczymy i stale mamy z nią kłopoty. Walka jest nam bliższa niż korzystanie z wolności.
rysunki Katarzyna Gajewska
POSŁUCHAJ

Znów gości Pani na łamach „Pisma”. Jakie było to, które Pani współtworzyła?

Nasze „Pismo” zaczęło wychodzić w 1981 roku w Krakowie. Redaktorem naczelnym był Jan Pieszczachowicz, a w zespole redakcyjnym pracowali między innymi Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Jerzy Kwiatkowski, Marta Wyka, Tadeusz Nyczek i Henryk Markiewicz. Szymborska pisała wtedy: „Drodzy czytelnicy, oto pierwszy numer «Pisma». Trzeba od razu powiedzieć, że tytuł kiepski…”. 

Ewa Lipska

(ur. w 1945), poetka, felietonistka, współzałożycielka Związku Literatów Polskich. Autorka kilkudziesięciu nagradzanych i tłumaczonych na różne języki tomików poetyckich oraz powieści Sefer.

I ucieszyła się noblistka, że kołyska periodyku „nie została przerobiona z niczyjej trumienki”.

Wkrótce samo stało się trumienką. 

Dlaczego?

Jan Pieszczachowicz został wezwany do Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie sekretarz KC powiedział mu, że „Pismo” popełniło wiele „przestępstw”, między innymi drukując wiersze księdza Jana Twardowskiego. Kiedy nasz naczelny został odwołany ze stanowiska, cała redakcja podała się do dymisji. „Pismo” zostało zamknięte tuż przed likwidacją Związku Literatów Polskich, w 1983 roku.

Pisała tam Pani felietony? 

Nie, po prostu byłam w zespole redakcyjnym, publikowałam swoje wiersze. Felietony piszę od kilku lat do pisma „Kraków”. To takie surrealistyczno-polityczne nowelki.

(Pokazuję nowy numer „Krakowa”). O, proszę. Jest Pani na okładce. I w środku obszerny artykuł. A podobno niechętnie Pani opowiada o sobie…

Nie lubię. Czasem mnie ktoś namówi, jak pani. Nie jestem celebrytką. Nie przepadam za wywiadami, a życie osobiste należy wyłącznie do mnie. Żyjemy w czasach, w których sprzedaje się wszystko i jeszcze więcej. W nasze globalne życie wpisana jest tandeta kultury masowej, mile widziany ekshibicjonizm peryferyjnych gwiazdek. Najlepiej wymyślić swoją biografię i sprzedawać ją na bazarze. 

I co by Pani wymyśliła o sobie, żeby się wypromować, gdyby Panią zmuszono?

Mogłabym wymyślić, że jestem nieślubnym dzieckiem Batmana albo Supermana, to już wszystko jedno.

Dzisiaj to bywa dobrym pomysłem na karierę i nazywa się kreowaniem wizerunku. Niektórzy czasem korzystają z takich legend.

Pewnie tak, tylko po co? Szkoda czasu. A jeżeli zabawa, to kunsztowna, finezyjna. Przypominam sobie nasze dowcipy sprzed lat, które lubiła Wisława Szymborska,homo ludensnaszego towarzystwa, kiedy to pisaliśmy epitafia na swoje nagrobki albo układaliśmy wiersze związane z konkretną sytuacją. 

Szymborska pisała wtedy: „Drodzy czytelnicy, oto pierwszy numer «Pisma». Trzeba od razu powiedzieć, że tytuł kiepski…”.

Na przykład?

Pamiętam wieczór poświęcony Leszkowi Balcerowiczowi połączony z wydaniem książeczkiApologia Balceroviciana, z wyklejankami Wisławy. Wszystko to działo się w Nowej Prowincji, ówczesnej kawiarni Turnauów, „pod dyrekcją” Maryny Turnau. Oczywiście obecny był bohater wieczoru z małżonką. Albo książeczka wydana na osiemdziesiąte urodziny Wisełki –Sobie a guzom.

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Wiersz ukazał się w lutowym wydaniu miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" 2/2019 pod tytułem Jesteśmy przelotnymi faktami.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00