Rozmowę z Oksaną Zabużko przeprowadziłam na krótko przed wybuchem wojny w Ukrainie. Zapytałam pisarkę, czy w obecnej sytuacji ma możliwość aktualizacji wywiadu. Odparła, że nie zdoła tego uczynić i nie jest to zresztą potrzebne. „Wszyscy piszą teraz o wojnie, a my rozmawiałyśmy o najważniejszych dla Ukrainy wartościach – napisała Zabużko. – O rzeczach, za które w tej wojnie walczymy”.
W Ukrainie cały czas walczycie. Od 2014 roku nad Dnieprem trwa albo rewolucja, albo wojna.
Przed 24 lutego na Zachodzie dużo się mówiło o możliwej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zagraniczne agencje wywiadu, analitycy wojskowi i publicyści nieprzerwanie alarmowali o zagrożeniu. A u nas panował spokój. Bo wojnę Rosja wypowiedziała nam już w 2014 roku i odtąd toczy się ona nieprzerwanie. Kiedy rosyjskie wojska były przerzucane na granicę, a służby specjalne przygotowywały prowokacje na terenie naszego kraju, mogliśmy zaobserwować pewien paradoks. W Kijowie życie toczyło się zwyczajnie. Nie wyczuwało się napięcia. Mieszkańcy stolicy chodzili na spacery z dziećmi, robili zakupy, umawiali się w kawiarniach. Zadajmy sobie pytanie: Dlaczego?
Oksana Zabużko
(ur. 1960), ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Największą sławę przyniosła jej powieść „ Badania terenowe nad ukraińskim seksem ” wydana w 1996 roku. Za książkę „ Muzeum porzuconych sekretów ” otrzymała Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”. W …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Małgorzata Nocuń –(ur. 1980), w latach 2004–2006 korespondentka „Tygodnika Powszechnego” w Ukrainie i na Białorusi, redaktorka „Nowej Europy Wschodniej”. Autorka książki Wczesne życie oraz – wraz z Andrzejem Brzezieckim – książek Białoruś. Kartofle i dżinsy, Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi, Armenia. Karawana śmierci. W 2019 roku ukazał się pod jej redakcją zbiór reportaży o Białorusi Ojczyzna dobrej jakości.
Rozmowa ukazała się w majowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” (5/2022) pod tytułem Odpowiedź dla akuszerki dziejów. .