Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rozmowa

Prof. Modzelewski: Za rodaków wstydzi się tylko patriota

Wstyd jest objawem uczuć patriotycznych. Jeśli uwiera mnie coś, co uczynili Polacy, to znaczy, że łączy mnie z nimi więź – mówi prof. Karol Modzelewski w rozmowie z Kaliną Błażejowską.
rysunki Aleksandra Gołębiewska
POSŁUCHAJ

Jakie ma pan plany na 11 listopada?

Żadne, prawdę mówiąc.

Dostał pan zaproszenie na obchody?

Nic takiego nie dostałem.

A do Komitetu Obchodów pana zaproszono?

Nie. Kto jest w tym komitecie?

Prawie sto osób, głównie polityków i szefów rozmaitych związków. Jest też podgrupa „szczególnie zasłużeni dla Państwa Polskiego”.

To pewnie jacyś dziadkowie, którzy walczyli w Legionach. Może jeszcze żyją.

Musieliby mieć 120 lat… A więc państwo polskie w stulecie niepodległości w żaden sposób się o pana nie upomniało?

Jestem tak wychowany i tak doświadczony, że jak państwo się o mnie nie upomina, to ja się cieszę.

A gdyby pan dostał zaproszenie na oficjalne uroczystości, toby pan poszedł?

Nie mam pojęcia, nie rozważałem takiej możliwości. Zresztą zakładałem, że nie dostanę.

Dlaczego?

Bo nigdy nie dostawałem. Otrzymałem tylko – przez pośrednika – propozycję udziału w Narodowej Radzie Rozwoju, z której nie skorzystałem.

Za czasów prezydenta Dudy?

Oczywiście, przedtem ciała o nazwie Rada Rozwoju nie było. Zapytałem: „Rozwoju czego?”, ale nie dostałem odpowiedzi.

prof. Karol Modzelewski

(ur. 1937), historyk mediewista, działacz opozycji demokratycznej, dysydent i więzień polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Autor nagrodzonej „Nike” autobiografiiZajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca.

Pytam, bo istnieje dylemat, czy z obecną władzą powinno się cokolwiek świętować. Niektórzy demonstracyjnie nie przychodzą na państwowe uroczystości, inni demonstracyjnie z nich wychodzą.

Jeśli mam być szczery: dziękuję organizatorom, że mnie nie zaprosili. Nie musiałem się nad tym zastanawiać.

Niektórzy odmawiają też przyjmowania odznaczeń. Na stulecie niepodległości prezydent ma przyznać dwudziestu pięciu osobom pośmiertnie Ordery Orła Białego: Żeromskiemu, Reymontowi, Skłodowskiej-Curie… Są w tej komfortowej sytuacji, że nie mogą odmówić.

A ja jestem w tej komfortowej sytuacji, że nie można mi tego orderu po raz drugi przypiąć. Dostałem jeszcze od Kwaśniewskiego. Cóż, miło mi, że panią Skłodowską-Curie będę mieć wśród towarzyszy.

Może coś innego zwróciło pana uwagę w tych obchodach?

Wie pani, trochę wypadłem z obiegu, jeśli chodzi o informowanie się o różnych pikanteriach. Ostatnio miałem trzeci udar mózgu. Wprawdzie trafiło mnie – jak poprzednio – w miejsce, które nie rządzi mową i motoryką, więc mógłbym śledzić te informacje… Ale nie bardzo miałem czas, siłę i chęć.

Pierwszy rząd Niepodległej był rządem lewicowym, więc jeśli ktoś ma prawo do tego święta, to socjaliści. Tylko gdzie pani ma tych socjalistów?

Myślę natomiast, i tu już mówię całkiem serio, że trzeba wreszcie odebrać to święto organizacjom faszyzującym i faszystowskim. To aberracja, horrendalne kłamstwo, od którego każdemu historykowi powinny włosy na głowie stanąć dęba i osiwieć. Przypomnę, że 11 listopada, czyli dzień powrotu Piłsudskiego z Magdeburga, było świętem sanacji, nie endecji.1I w żadnym wypadku nie przedwojennego ONR, który został przez Piłsudskiego zdelegalizowany.

Pierwszy rząd Niepodległej był rządem lewicowym, więc jeśli ktoś ma prawo do tego święta, to socjaliści. Tylko gdzie pani ma tych socjalistów? Właściwie to ja powinienem ich reprezentować, ale czuję się trochę samotnie w tej roli.

Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, przed wojną obchodzono je tylko dwa razy.

I oczywiście endecja mówiła, że to jest obrzydliwe, żeby czcić tego szczęśliwie zmarłego sukinsyna Piłsudskiego. Nie chcę zresztą nic ujmować międzywojennym endekom – było tam bardzo wielu przyzwoitych ludzi. Za to w ONR było ich bardzo niewielu, jeżeli w ogóle jacyś. Nie wolno tolerować tego, że polscy pogrobowcy faszyzmu sięgają po tradycję, z którą nie mają nic wspólnego.

Mieli być we wspomnianym komitecie honorowym. Prezydent obiecał zaprosić organizatorów Marszu Niepodległości, ale potem się z tego wycofał.

Rozumiem, że był obok niego ktoś, kto się znał na historii. Bo Andrzej Duda powinien się znać na prawie, nie na historii.

Różnie z tym bywa.

Myślę, że się zna, tylko się nie przejmuje.

Kiedy zawetował dwie z trzech ustaw sądowych, wydawało mi się, że jednak postanowił się przeciwstawić temu demontażowi prawa i praworządności w Polsce. Ale później wszczęto z nim rozmowy, chytrze obarczono go napisaniem poprawek, potem zaczęto te poprawki zmieniać… Krótko mówiąc: zręcznie sprowadzono go do parteru. On to przyjął do wiadomości i w tym parterze dalej działa. Więcej nie powiem. To jest prezydent mojego państwa, a ja jestem przyzwyczajony, żeby o tym urzędzie mówić …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online
  1. Aktualizacja: 09.11.2018. Piłsudski wrócił do Warszawy dzień wcześniej, 10 a nie 11 listopada 1918 roku,  jak podaje prof. Modzelewski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk, w tym samym dniu Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące Wielką Wojnę. 

Wywiad ukazał się w listopadowym wydaniu miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (11/2018) pod tytułem "To nie jest kwestia hematologii". 5 grudnia 2019 tekst ten został nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii: najlepszy materiał dziennikarski. Nominację otrzymał również Mirosław Wlekły za reportaż "Siedemnaście śmierci na minutę".

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00