Od trzydziestu lat stolica Austrii jest w awangardzie gender mainstreamingu, czyli włączania zasady równości szans kobiet i mężczyzn w główny nurt polityki i wszystkie dziedziny życia społecznego. W jaki sposób Wiedeń wysunął się tak daleko na prowadzenie i czy grozi mu zaprzepaszczenie tych osiągnięć?
Teren wiedeńskiej dzielnicy Aspern, rozciągający się na obszarze 240 hektarów, jest jednym z największych w Europie projektów zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Do czasu zaplanowanego ukończenia w 2028 roku ma stać się domem dla dwudziestu tysięcy mieszkanek i mieszkańców, a także miejscem pracy dla kolejnych dwudziestu tysięcy osób, wszystko z zastosowaniem projektowania wyraźnie zorientowanego na potrzeby rodzin. W sercu dzielnicy znajduje się sztuczne jezioro, a połowę jej powierzchni przeznaczono na przestrzenie publiczne, dzięki czemu Aspern może się reklamować jako „Wiedeński Miejski Kurort”: modelowe miasto w mieście, które uważa się za jedno z miejsc, gdzie żyje się najlepiej na świecie.
Kiedy cztery lata temu Christina Atta przeprowadziła się do Aspern, należała do nielicznych singielek w okolicy. – Mieszkałam tylko z moimi kotami, a wokół wszyscy mieli dzieci – mówi. Teraz, oczekując drugiego dziecka, trzydziestopięcioletnia Atta potrafi bardziej docenić projekt tej dzielnicy. Jej jedyne zastrzeżenie dotyczy tego, że autobus do centrum miasta nie jest dostosowany do tak dużej …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Elle Hunt –(ur. 1991), dziennikarka freelancerka, przez lata związana z brytyjskim magazynem „The Guardian”, gdzie pracowała jako redaktorka. Współpracuje z „The Observer”, „New Scientist” i „Tortoise Magazine”
Artykuł ukazał się 14 maja 2019 roku na theguardian.com. Copyright Guardian News & Media Ltd 2021.