Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Esej

Kowalscy kupują sztukę

Rynek sztuki, czuły jak sejsmograf, rejestruje zmiany naszego smaku artystycznego. Dokonał epokowych odkryć i wypromował twórców, którzy debiutowali po 1989 roku, a już są uznawani za klasyków.
Pochodzący z 1973 roku wczesny obraz Edwarda Dwurnika pt. "Antabus". Katalog wystawy "Edward Dwurnik. Wielki malarz treści, Muzeum Regionalne w Wągrowcu 2015/ Zdzisław Orłowski.
POSŁUCHAJ

Każdy Polak zna historię naszej sztuki współczesnej. W tramwajach i w podmiejskich pociągach wracający z pracy oglądają na iPhone’ach prowadzone na żywo relacje z krajowych aukcji i głośno komentują rekordowe ceny. Tego samego wieczora największe telewizje zachłystują się sensacyjnymi wynikami licytacji. Każdy wie, że największy malarz to Wojciech Fangor, że Henryk Stażewski po swojemu pomalował pantofle wpływowej krytyczki sztuki Andy Rottenberg, a kiedy Roman Opałka tworzył swojeobrazy liczone, to najpierw każdą liczbę wypowiadał półgłosem po polsku (choć biegle znał francuski)… 

Niestety, jeszcze niemało dzieli nas od chwili, w której polska sztuka współczesna zawita pod strzechy. Niemniej przez ostatnie trzydzieści lat nasz rynek sztuki przeobraził się radykalnie, choć pod pewnymi względami wciąż przypomina ten z nakręconej w 1966 roku komediiMałżeństwo z rozsądku. Stanisław Bareja pokazał w niej prekursora wolnego rynku sztuki w Polsce: handlarza z warszawskiego bazaru Różyckiego, który nie mógł oficjalnie udokumentować swoich nielegalnych zysków z handlu ciuchami, więc wymyślił fikcyjne, reżyserowane sprzedaże obrazów. Ów człowiek znalazł zięcia, artystę malarza, którego grał Daniel Olbrychski. Powiedział do niego: „My te twoje obrazki puścimy jeszcze raz w kurs, wykupimy przez podstawionych ludzi. Znowu wypuścimy w kurs, niech na ciebie pracują, niby że masz takie powodzenie”.

Do dziś, mimo że minęło niemal dziewięćdziesiąt lat od jego śmierci, liderem rankingów jest Jacek Malczewski . 

Pieniądze uporządkowały fakty artystyczne. Najlepsze powojenne dzieła, rozproszone na świecie, odnaleziono i sprowadzono nad Wisłę, bo tylko tu polonika uzyskują wysokie ceny. Rynek dokonał epokowych odkryć i wypromował twórców, którzy debiutowali po 1989 roku, a już są uznawani za klasyków.

 


nie od razu doceniliśmypowojenną sztukę. Ujawnia to ranking „TOP 1000” portalu o rynku sztuki Artinfo.pl, który zestawia najdrożej sprzedane dzieła na aukcjach po 1989 roku. O naszym guście artystycznym wiele mówi tabela wyliczająca dwudziestu artystów z największą liczbą prac w rankingu. Do dziś, mimo że minęło niemal dziewięćdziesiąt lat od jego śmierci, liderem jest Jacek Malczewski (osiemdziesiąt trzy prace). Drugie i trzecie miejsce zajmująex aequoAlfred Wierusz-Kowalski i Jerzy Nowosielski (pięćdziesiąt cztery), a czwarte Wojciech Fangor (czterdzieści dziewięć). To zestawienie obowiązkowo porównujemy z podsumowaniem …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Więcej na ten temat możesz posłuchać we wtorek 7 sierpnia od godz. 14:00 na antenie www.chillizet.pl

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00