Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych – wystaw, filmów, koncertów, seriali, wykładów i atrakcyjnych miejsc, które zespół Pisma poleca Czytelnikom magazynu w kwietniu.
1. Akcja Żonkile w Warszawie
Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile – symbol pamięci. W tym roku przypada stulecie urodzin i dziesiąta rocznica śmierci Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania.
więcej: polin.pl
2. Filmy w Zakopanem
Piotr Nesterowicz, prezes Zarządu Fundacji Pismo
W dniach 10–14 kwietnia w Kinie Miejsce w Zakopanem odbędzie się 22. Przegląd Filmów o Sztuce. W jego ramach będzie można obejrzeć biorące udział w konkursie filmy dokumentalne, fabularne i animowane poświęcone różnym dziedzinom sztuk pięknych. Oprócz tego Zakopiańskie Centrum Kultury przygotowało specjalne projekcje połączone ze spotkaniami z twórcami (między innymi filmu Jeszcze dzień życia opartego na reportażu Ryszarda Kapuścińskiego z ogarniętej wojną domową Angoli) oraz warsztaty filmowe dla młodzieży.
więcej: festiwale.zakopane.pl
3. Kultura selfie inaczej
Barbara Sowa, redaktorka Wydania Cyfrowego
Marina Abramović, Agata Bogacka, Katarzyna Kozyra, Ewa Partum, Julita Wójcik to tylko niektóre z niemal pięćdziesięciu artystek, których prace można zobaczyć w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Od początku swojej działalności Natalia Lach-Lachowicz posługiwała się własnym wizerunkiem, wykorzystując w pracach przedstawienia swojej twarzy i ciała. Na wystawie jej dorobek został zestawiony z pracami artystek z Polski i państw byłego bloku wschodniego. Tematyka ta sama – obiektyw kierowany na siebie, próba definicji tożsamości, kobiecości i roli artystki- kobiety w społeczeństwie. Poprzez swoje prace – dziś dzieła w większości kanoniczne – i twórcze działania artystki podejmują tematy seksualizacji i uprzedmiotowienia kobiecego ciała w kulturze wizualnej, ale także emancypacji i możliwości stworzenia własnej opowieści o społecznej i politycznej roli kobiet – zarówno tej publicznej, jak i prywatnej.
Stany skupienia, Muzeum Współczesne, Wrocław, 15.03–20.05.2019.
więcej: muzeumwspolczesne.pl/mww/
4. Panny z Wilka Glińskiej
Katarzyna Kazimierowska, redaktorka działu „Idee”
W Starym Teatrze w Krakowie oglądać można Panny z Wilka Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej (opracowanie tekstu i adaptacja wespół z Martą Konarzewską). Twórczynie oddają głos kobiecym bohaterkom opowiadania, które w oryginale były tylko fantazmatami ze wspomnień Wiktora, głównego bohatera. Tu zyskują własną tożsamość i tak jak on konfrontują się z pamięcią i przemijaniem.
więcej: stary.pl
5. Serial w czasach katastrofy klimatycznej
Ewa Salamon, specjalistka ds. promocji
Nasza planeta to ośmioodcinkowy serial przyrodniczy Netflixa, już zapowiadany, jako dokumentalne wydarzenie. Nic dziwnego: zdjęcia powstawały przez cztery lata, były kręcone w pięćdziesięciu krajach, a przy projekcie pracowała sześciusetosobowa ekipa. Wszystko po to, by stworzyć widowiskową opowieść o tym, jak piękna, ale przede wszystkim krucha jest nasza przyroda: od arktycznego pustkowia po głębię oceanów i dżungle Ameryki Południowej. Serial powstał we współpracy z WWF, a jego narratorem został sir David Attenborough.
więcej: www.netflix.pl
6. Plastyczność planety
Karol Tyczyński, dyrektor artystyczny
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na projekt „Plastyczność planety”. W ramach tego wydarzenia będzie można zobaczyć wystawy: „Bezludzka Ziemia” i „Centrum Natury Współczesnej” oraz wziąć udział między innymi w projekcjach filmowych. Osią projektu jest próba skonfrontowania się z nieodwracalnymi zniszczeniami, które są dokonywane w środowisku naturalnym. Wystawy potrwają do 22 września.
więcej: u-jazdowski.pl