Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Rzecz gustu

Festiwalowe lato: czas start!

Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór letnich festiwali, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu. Wydarzenia muzyczne, filmowe, teatralne, literackie na lipiec i sierpień 2023.

Festiwalowe lato to nie tylko wielkie festiwale muzyczne i filmowe, ale również wydarzenia związane z literaturą, teatrem i takie, które łączą ze sobą wiele atrakcji kulturalnych. Chcemy Was zabrać na trzydzieści wydarzeń – od tych najbardziej znanych, które istnieją na festiwalowej, wakacyjnej mapie od dwudziestu lat, po te, o których wiedzą tylko nieliczni.

Zapraszamy Was na turystykę festiwalową, oczywiście odpowiedzialną – do większości z tych miejsc na pewno dotrzecie komunikacją zbiorową.

To wydanie specjalne naszego cyklu cotygodniowych rekomendacji kulturalnych. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które, mamy nadzieję, będzie Wam służyło jako podpowiedź przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów przez całe lato.

Do zobaczenia podczas festiwalowego lata!

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.

Muzycznie

Zacznijmy od muzyki. Przygotowaliśmy dla Was prawdziwy miks gatunków i miejsc.

Na początek zabieramy Was na mokradła! Festiwal Rock na Bagnie (30.06–1.07) pozwala doświadczyć klimatu jak podczas najlepszych festiwali w latach osiemdziesiątych: w Jarocinie i Róbrege w Warszawie. Warto wpisać do kalendarza kilka koncertowych cykli: Good Vibe Festival, czyli pozytywne dźwięki w Koszalinie, Songwriter Festival Sopot (5.06–31.07), podczas którego usłyszycie kameralne występy pieśniarzy i pieśniarek w parku niedaleko sopockiej plaży, a także warszawski inkluzywny festiwal muzyki alternatywnej, czyli Lado w Mieście (6.07–28.08). Jarocin Festiwal (13–16.07) czy międzykulturowa Globaltica w Gdyni (20–22.07) to kultowe festiwale, przyciągające już kilka pokoleń fanów muzyki. W sierpniu proponujemy Wam Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku (11–13.08), które łączy ze sobą muzykę, ekologię dźwięku, architekturę, naturę i medycynę. Zachęcamy również do poznania madrygałów, czyli świeckich, wielogłosowych, barokowych utworów wokalnych wykonywanych podczas wrocławskiego Forum Musicum (11–26.08). A osoby, które preferują muzykę bardziej współczesną, zapraszamy na festiwal odbywający się w zabytkowej Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku (18–20.08).

Literacko

Wakacje sprzyjają czytaniu. To też dobry czas na spotkania z autorami i autorkami ulubionych książek oraz na rozmowy o literaturze pod patronatem największych sław polskiej literatury.

Pierwszy lipcowy tydzień zarezerwowany jest dla Czesława Miłosza. Podczas Miłosz Festival (5–9.07) w Krakowie usłyszymy jednak nie tylko poezję. Hasło tegorocznej edycji to Piosenki o końcu świata. W zbliżonym czasie zapraszamy do miejsc, które pokochali Witkacy, Kasprowicz czy Żeromski. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego (7–9.07) to CzytajMY. Sierpień to aż cztery ważne wydarzenia literackie, wszystkie zrzeszone w Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Pierwsze z nich to Festiwal Stolica Języka Polskiego (30.07–5.08), który odbywa się w Szczebrzeszynie. W tym roku patronem wydarzenia jest Sławomir Mrożek. Następnie warto wybrać się na Suwalszczyznę, do Budy Ruskiej, na festiwal poświęcony literaturze Europy Wschodniej, czyli Patrząc na wschód (10–14.08). W połowie sierpnia można zawitać nad morze, gdzie odbędzie się Literacki Sopot (17–20.08). Co roku głównym motywem wydarzenia jest jeden kraj lub język – tym razem będzie to literatura niemieckojęzyczna. A na koniec wakacji – objazdowy festiwal Miedzianka Po Drodze (27.08–2.09), dzięki któremu będziemy mogli lepiej poznać Śląsk i Zagłębie.

Filmowo

Filmowe maratony, plenerowe projekcje, retrospektywy mistrzów, a także odkrywanie młodych talentów.

To wszystko, i wiele innych atrakcji, oferują letnie festiwale filmowe. Zacznijmy od najbardziej znanego i co roku wyczekiwanego święta światowego kina z najwyższej półki. Nowe Horyzonty odbędą się w tym roku stacjonarnie w dniach 20–30.07, a edycja online potrwa o jeden tydzień dłużej. Prosto z Wrocławia polecamy udać się do Kazimierza Dolnego na festiwal Dwa Brzegi (29.07–6.08), a stamtąd na Roztocze, do Zwierzyńca na Letnią Akademię Filmową (7–15.08), lub do Gdańska na Octopus Film Festival (8–13.08), czyli święto kina gatunkowego, które odbywa się w wyjątkowych miejscach (m.in. w halach postoczniowych). Ostatnie dwa tygodnie wakacji to łączący w sobie ekologiczne wątki krakowski Green Film Festival (13–20.08) (tu również przewidziana jest odsłona online) oraz pięćdziesiąta edycja Ińskiego Lata Filmowego (11–20.08), która koncentruje się na kinematografii Europy Wschodniej. 

Teatralnie i performatywnie

Latem większość teatrów przygotowuje się do kolejnego sezonu artystycznego. Część instytucji po prostu się zamyka, niektóre przygotowują przeglądy najpopularniejszych spektakli mijającego sezonu, aktorzy i aktorki wychodzą na ulice.

W Gdańsku będziemy mogli ich zobaczyć podczas dwudziestej piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta (7–9.07). Większość wydarzeń odbędzie się w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana i prawie wszystkie są bezpłatnie. Pod koniec lipca zapraszamy do Lublina na Carnaval Sztukmistrzów (27–30.07), czyli popisy gwiazd cyrków z całego świata. W Płocku czeka na nas Festiwal Sztuk Performatywnych (19–22.07), który odbywa się pod hasłem „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” (drugi człon hasła jest zaczerpnięty z opowiadania Stefana Themersona Hau! Hau! czyli kto zabił Ryszarda Wagnera?. Na przełomie lipca i sierpnia warto wrócić do Gdańska na prawdziwe święto Szekspira, czyli Festiwal Szekspirowski (26.07–6.08), odbywający się w Teatrze Szekspirowskim, na którym będziemy mogli oglądać spektakle oparte na dramatach angielskiego poety i dramaturga z całego świata. 

Różnorodnie

Na festiwalowej mapie są również wydarzenia, które łączą w sobie wiele kulturalnych doświadczeń, wpisują się w klimat konkretnego miejsca, stają się okazją do spotkań i rozmów.

Na początku lipca mamy dla Was aż trzy takie propozycje – każda zupełnie inna. Pierwsza z nich to lubelski festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6–9.07). W programie: muzyka, sztuka filmowa, literatura i sztuki wizualne. Druga to Kolonie dla dorosłych (czyli letnia edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, 6–9.07), które odbywają się w stanicy harcerskiej w Polewiczu nad Wilgą. Z kolei trzecia, Prawo pustyni (8–9.07), to festiwal odbywający się w niezwykłej scenerii Pustyni Błędowskiej, podczas którego porozmawiacie o pustyni jako pamiątce po wodzie, weźmiecie udział w pustynnej jodze i koncertach o zachodzie słońca. A koniec wakacji możecie spędzić w kajaku. FLIS: Wędrowny Pół-festiwal krajoznawczy (24–27.08) to spływ Wisłą od Warszawy do Płocka, w miejscu, w którym mógłby powstać Park Narodowy Wisła. Przez prawie całe lato zapraszamy mieszkańców Warszawy (ale również turystów) na osiedle domków fińskich na festiwal Otwarty Jazdów (1.07–11.08). Z ukochaną osobą, dziećmi, psem i kotem możemy spędzić lato w zielonej oazie w centrum miasta.

Fot.: materiały prasowe

Co na temat „Pisma” mówi Sylwia Chutnik? – dowiedz się więcej.

Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00