Dwa duże festiwale literackie, jedno wydarzenie objazdowe, noc literatury, święto wolności i solidarności, jubileuszowe edycje i oddolne inicjatywy. Spotkania w dużych miastach i małych miasteczkach. Tego wszystkiego doświadczycie na festiwalowym szlaku na koniec sierpnia tego roku.
Przygotowaliśmy też dla Was wybór wystaw, które właśnie się kończą. Koniecznie wybierzcie się do muzeów i galerii, by zobaczyć te ekspozycje.
Znajdziecie tu wydarzenia w Warszawie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni, we Wrocławiu, ale także w Jastarni, Śremie, Pleszewie i Sokołowsku.
Czy sprawdzaliście już naszą listę książek, które warto, naszym zdaniem, zabrać do wakacyjnej torby?
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Festiwale w Trójmieście i okolicach
Literacki Sopot, Region bałtycki, 22–25 sierpnia, Sopot
To właśnie podczas tego wydarzenia będziecie mieli okazję spotkać się z Anną Dudzińską, autorką najnowszego Audioserialu Pisma Saamowie. Wyrzut sumienia Skandynawii. Poprowadzi ona audycję Ptasie radio, zaprezentuje przedpremierowo fragment naszej produkcji audio, a także weźmie udział w rozmowie z saamską autorką Tiną Harnesk.
Zachęcamy Was również do udziału w innych spotkaniach z autorami i autorkami literatury z krajów regionu bałtyckiego, spacerach i oczywiście targach książki. Ciekawe zapowiadają się wydarzenia, w których wezmą udział nasi rodzimi twórcy – polecamy na przykład spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk na temat jej książki Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia oraz rozmowę Honor czy honorarium? Z czego mają żyć pisarze i pisarki?, którą poprowadzi Aleksandra Boćkowska. W programie, jak co roku, czeka nas naprawdę wiele atrakcji, na przykład wydarzenia odbywające się na plaży.
Miasto Słowa, 28 sierpnia – 1 września, Gdynia
Jak co roku wręczeniu jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce – Nagrody Literackiej GDYNIA – towarzyszy festiwal Miasto Słowa. W „Piśmie” od kilku miesięcy publikujemy teksty laureatów i laureatek poprzednich edycji nagrody, a w sierpniu wspólnie z gośćmi festiwalu Ryszardem Koziołkiem i Dorotą Kozicką zastanawialiśmy się na łamach magazynu, kto i dlaczego mówi nam, co czytać. Chyba w każdej festiwalowej sekcji znalazły się wydarzenia z udziałem autorów i autorek, których teksty pojawiały się w „Piśmie”: Elizy Kąckiej, Doroty Masłowskiej, Małgosi Lebdy, Rafała Siderskiego, Piotra Tarczyńskiego, Renaty Lis, Jacka Dehnela.
16. Gdański Festiwal Tańca, 23 sierpnia – 1 września
O Gdańskim Festiwalu Tańca piszemy już od początku lata, kiedy zapowiadaliśmy letnie wydarzenia. Mamy nadzieję, że już wtedy kupiliście bilety, bo większość została wyprzedana. Możecie jednak jeszcze zobaczyć występy w ramach Solo Dance Contest – podczas czterech dni zobaczymy tancerki i tancerzy z dwunastu krajów i czterech kontynentów, w tym sześcioro z Polski.
All Inclusive Film Festival, Kino Żeglarz, Jastarnia, 23–25 sierpnia
AIFF to festiwal prawdziwej różnorodności. Jego organizatorzy i organizatorzy chcą mówić o doświadczeniu wykluczenia, ale jednocześnie dobrze się bawić, rozmawiać, brać udział w warsztatach i oczywiście oglądać filmy, które opowiadają wyraziste historie: są tu osoby z niepełnosprawnościami, żyjące z HIV, ludzie różnego pochodzenia, wyznania, wyglądu i płci.
Festiwal Luksfery, 31 sierpnia – 1 września, Gdynia
Jak mówią organizatorzy tej oddolnej inicjatywy: „Festiwal Luksfery powstał z miłości do eksperymentów formalnych i estetycznych oraz ekscytacji modernistyczną przestrzenią budynku IMKA w Gdyni”.
zakończenie obchodów Święta Wolności i Solidarności, 24, 25, 30 i 31 sierpnia, Gdańsk
Ostatnie dni Święta Wolności i Solidarności to możliwość wzięcia udziału w spacerach po wystawie w Europejskim Centrum Solidarności, spotkania bohaterek i bohaterów Sierpnia ’80. Będziemy mogli również zjeść międzykulturowe śniadanie, którego bohaterem będzie chleb, a także zobaczyć rytuał wspólnotowego otwarcia Bramy nr 2 z udziałem sygnatariuszy i bohaterów Sierpnia ’80. Towarzyszyć mu będzie spektakl teatru tańca.
Festiwal w Lublinie
Re:tradycja, Jarmark Jagielloński, 23–25 sierpnia, Lublin
Podczas wydarzenia usłyszymy mistrzów i mistrzynie muzyki tradycyjnej oraz artystów i artystki inspirujących się muzycznym dziedzictwem swoich krajów i regionów. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Saamka, Katarina Barruk, której towarzyszyć będą norwescy muzycy: Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Koniecznie sprawdźcie cały program festiwalu oraz towarzyszącego mu Jarmarku Jagiellońskiego.
Festiwal w Wielkopolsce
Festiwal po Drodze pod hasłem „Inteligencja, Wiedza, Mądrość”, 24–31 sierpnia, Wielkopolska
Znany Wam zapewne festiwal Miedzianka przeobraził się w Miedziankę po Drodze, by ostatecznie stać się Festiwalem po Drodze. Tym razem objazdowe wydarzenie odwiedzi między innymi Mosina, Śrem, Konin oraz Pleszew (o którym pisał ostatnio Andrzej Andrysiak w swoim felietonie na temat transportu publicznego). Koniecznie sprawdźcie program – znajdziecie tu mnóstwo atrakcji i spotkań z osobami związanymi z Instytutem Reportażu (i nie tylko). Większość wydarzeń będzie transmitowana na żywo. Wystarczy wejść na festiwalową stronę w serwisie Patronite albo skorzystać z aplikacji Patronite Audio i znaleźć tam w wyszukiwarce Festiwal po Drodze.
Festiwale we Wrocławiu i okolicach
Europejska Noc literatury, 24 sierpnia, Wrocław
Kuratorem tegorocznej, trzynastej już edycji jest Łukasz Orbitowski. Program wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Wojna światów”. Na terenie osiedla Szczepin w dziesięciu niedostępnych na co dzień miejscach dziesięć znakomitości polskiej kultury czyta dziesięć fragmentów najlepszej prozy.
Hommage à Kieślowski, festiwal filmowy, 23–25 sierpnia, Sokołowsko
Te wystawy niedługo się skończą
Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, do 25 sierpnia
Rzeczy przysposobione, Muzeum Etnograficzne, Wrocław, do 25 sierpnia
Koniec tytułów. Oskar Dawicki, Galeria EL, Elbląg, do 1 września
Sztuka kobiet. II, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, do 1 września
Łzy szczęścia, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, do 15 września [EDIT: wystawa przedłużona do 29 września!]
Wolne żarty. Humor lat 90., Muzeum Karykatury w Warszawie, do 1 września
Kongalika, wystawa Richarda Onyango z Kenii, TRAFO w Szczecinie, do 8 września
SEN MASZYNY, Teatr Słowackiego oraz MOS w Krakowie, do 31 sierpnia
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?