1. Lublin: czy poeta to zawód?
Magdalena Kicińska, Redaktorka Naczelna, Wiceprezes Fundacji Pismo
O tym, kim dzisiaj jest poeta – i poetka – oraz jak wygląda ich praca twórcza dowiemy się z rozmowy Jerzego Sosnowskiego z Małgorzatą Lebdą i Antonim Pawlakiem w lubelskim Teatrze Starym. Podczas spotkania spróbują oni znaleźć odpowiedź na pytanie, czy pisanie poezji jest taką samą profesją jak inne, a może sposobem na życie, pasją, hobby lub misją? I czy w kraju, w którym tak niewiele osób czyta wiersze, można z tego żyć?
więcej: teatrstary.eu
2. Miriam Cahn nad Wisłą
Katarzyna Kazimierowska, Sekretarz Redakcji
Do końca lutego można oglądać w Warszawie wystawę Miriam Cahn: Ja, istota ludzka. To pierwsza w Polsce monograficzna wystawa szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku.
więcej: artmuseum.pl
3. Mistrzowie psychologii w Sopocie
Piotr Nesterowicz, Dyrektor Wydawniczy, Prezes Fundacji Pismo
W ramach cyklu spotkań z najwybitniejszymi psychologami i psycholożkami organizowanych w sopockiej księgarni Smak Słowa (przy tzw. Monciaku), wysłuchamy rozmowy Wiesława Łukaszewskiego z prof. Tomaszem Grzybem, współautorem (razem z Dariuszem Dolińskim) książki Posłuszni do bólu. Analizuje ona kwestię uległości wobec autorytetu sześćdziesiąt lat po słynnym eksperymencie Milgrama.
więcej: smakslowa.pl
4. Język a wykluczenie
Ewa Salamon, Specjalistka ds. Promocji
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poznańskie Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na debatę o roli języka jako narzędzia, które może wykluczać. Uczestnicy spotkania: prof. Ewa Kołodziejek, prof. Inga Iwasiów, prof. Danuta Krzyżyk, dr Margaret Amaka Ohia-Nowak i Jacek Denhel będą rozmawiać m.in. o językowych mechanizmach dyskryminacji i stereotypizacji. Współorganizatorami spotkania są: Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydent Miasta Poznania.
więcej: ckzamek.pl
5. Drzazga w Nowym Teatrze
Barbara Sowa, Szefowa Projektów Cyfrowych
W ramach cyklu spotkań literackich warszawskiego Nowego Teatru – Nowa Książka – pojawi się Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć Mirosława Tryczyka. To kolejne podejście do tematu, którym Tryczyk już się zajmował: dziedzictwa pokolenia sprawców i świadków Zagłady oraz tego, jaki mają do niego stosunek ich dzieci i wnuki – ci, którzy chcą pamiętać. W rozmowie wezmą udział Mirosław Tryczyk oraz redaktor książki, reporter Marcin Kącki. Prowadzenie Agnieszka Lichnerowicz.
więcej: nowyteatr.org