Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelniczkom i Czytelnikom magazynu w grudniu 2022 roku.
Od nowego roku nasze polecenia kulturalne znajdziecie tylko online, ale w wersji rozszerzonej i co tydzień aktualizowanej. Szukajcie ich tu.
Wystawa 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu w Gdyni (17.11-18.12)
Od 17 listopada w galerii PPNT Gdynia można oglądać wystawę poświęconą relacji architektury i ekologii. Na ekspozycji zatytułowanej 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu
zaprezentowano różne przykłady podejścia do zrównoważonego budownictwa w Europie. Wystawa potrwa do 18 grudnia.
Festiwal Puls Literatury Wielka migracja w Łodzi (26.11-4.12)
Warto wybrać się do Łodzi na Festiwal Puls Literatury. Będzie można spotkać tam młodych poetów i poetki, ale również wziąć udział w spotkaniach autorskich cenionych twórców. Panele dyskusyjne, koncerty i rozstrzygnięcia Nagrody Tuwima oraz konkursu im. Jacka Bierezina. To wszystko pod hasłem „Wielka migracja”, które jest nawiązaniem do mitu romantycznej Polski, ale również dzisiejszej sytuacji uchodźczej.
więcej na: pulsliteratury.pl
Festiwal Filmowy Watch Docs w Warszawie i online (02-11.12)
Dwudziesta druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs odbędzie się w formule hybrydowej – w warszawskich kinach oraz online. W programie znalazło się ponad pięćdziesiąt filmów dokumentalnych, podejmujących temat praw człowieka – od zagrożeń związanych z propagandą i ograniczaniem wolności słowa, po te związane z kryzysem klimatycznym czy przejawami dyskryminacji mniejszości.
więcej na: watchdocs.pl
Autorskie oprowadzania po wystawie Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. w Muzeum Warszawy (4, 11 i 18.12)
Wystawie Błysk, mat, kolor,poświęconej fotografiom Warszawy z lat 90., towarzyszy program oprowadzań, debat, spacerów, warsztatów i pokazów filmowych w Kinie Syrena. W grudniu szczególnie mocno polecamy niedzielne oprowadzania autorskie po wystawie w Muzeum Warszawy – 4 grudnia z Moniką Borys, 11 grudnia z edukatorką lub edukatorem w ramach oprowadzania międzypokoleniowego, a 18 grudnia z Błażejem Brzostkiem.
więcej na: muzeumwarszawy.pl
Wystawa Sin Sin w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach (30.10-31.12)
W Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” w Kielcach do końca grudnia można oglądać wystawę malarstwa Borysa Fiodorowicza zatytułowaną Sin Sin. W zaprezentowanych pracach artysta konfrontuje się z pojęciem grzechu, nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii i najbardziej palących współczesnych wyzwań cywilizacyjnych.
więcej na: dompraczki.pl
Wystawa Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910 w Muzeum Narodowym w Warszawie (18.11-05.03)
Dzięki współpracy z Muzeum Sztuki w Goteborgu Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę zatytułowaną Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910. Jest to pierwsza w tej części Europy tak przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku, prezentująca dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii.
więcej na: mnw.art.pl
Wystawa Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta w Muzeum Sztuki w Łodzi (28.10-12.02)
Do 12 lutego Muzeum Sztuki w Łodzi można obejrzeć wystawę Ziemia otworzy usta. Ekspozycja prac polskiej artystki o żydowskich korzeniach Erny Rosenstein i pochodzącego z Gujany Brytyjskiej (choć mocno związanego z Londynem) Aubrey’ego Williamsa sprowadza się do malarskiego dialogu wokół tematu przemocy w latach 50. i 60., czyli w czasie dekolonizacji i wyłaniającej się publicznej pamięci o Zagładzie.
więcej na: msl.org.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA (07-11.12)
Między 7 a 11 grudnia w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. W ramach szesnastej edycji festiwalu czekają na uczestników najciekawsze filmy krótkometrażowe polskich i zagranicznych twórców oraz towarzyszące seansom wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne.
więcej na: zubroffka.pl
Duża wojna. Portrety uchodźczyń (do 14.12)
Do 14 grudnia w warszawskim Faktycznym Domu Kultury oglądać można wystawę zdjęć Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej Duża wojna. To portrety uchodźczyń, które w wyniku rosyjskiej inwazji mieszkają w Polsce. Powstały w ramach Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Momenty.
więcej na: instytutr.pl