Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelnikom magazynu w lipcu.
xyz
Plan Tysiącletni w muzeum nad Wisłą
W warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej od 2 lipca można zobaczyć najnowszą pracę Agnieszki Polskiej Plan Tysiącletni. Wystawa składa się z potężnej instalacji wideo oraz szeregu wydarzeń towarzyszących. Praca artystki opowiada o procesie elektryfikacji polskiej wsi tuż po drugiej wojnie światowej od strony modernizacji i emancypacji, ale też niepokojów związanych z przełomem technologicznym.
więcej: artmuseum.pl
Wystawy Sztuka karmi sztukę oraz Artysta jest obecny w MOCAK-u
Dwudziestego piątego czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) otwarto dwie interesujące wystawy, skompletowane z kolekcji Muzeum z okazji dziesiątej rocznicy jego założenia. Sztuka karmi sztukę to spojrzenie na prace twórców inspirowane osiągnięciami innych artystów na przestrzeni dziejów, w kontekście dzisiejszej reinterpretacji, cytatu i pastiszu. Z kolei wystawaArtysta jest obecny to opowieść o strategiach twórczych, które polegają na użyciu własnego ciała, głównie w obrębie malarstwa, fotografii, performansu i wideo-artu. Obie wystawy można oglądać do 20 marca 2022 roku.
więcej: mocak.pl
Festiwal Góry Literatury
Tegoroczna edycja festiwalu literatury, sztuki, muzyki i tańca Góry Literatury odbędzie się między 16 a 24 lipca, jak co roku w Nowej Rudzie u podnóża Gór Sowich. W programie kino plenerowe, zabawy, warsztaty, koncerty, pikniki, wycieczki oraz rozmowy, debaty i seminaria wokół takich tematów, jak feminizm, ekologia, sytuacja na Białorusi czy odkrywana dziś na nowo historia ludowa.
więcej: festiwalgoryliteratury.pl
Gdynia Design Days
Nadbałtycki festiwal dizajnu, łączący branżę projektową z biznesem, jak co roku zaprasza na wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje wokół tematu nowych technologii, ekologii, wzornictwa, mody, architektury, rozwoju miast i rzemiosła. Hasłem tegorocznej edycji Gdynia Design Days są „Solidarni”. Festiwal poruszy kwestie związane z globalnymi wyzwaniami w skali lokalnej, etycznym projektowaniem oraz dizajnem uwzględniającym nasząwspólną przyszłość.
więcej: 2021.gdyniadesigndays.eu
Wystawa …daj nam dzisiaj w Galerii Arsenał w Białymstoku
W Białymstoku w Galerii Arsenał trwa wystawa …daj nam dzisiaj. Jej twórcy opowiadają o roli pożywienia we współczesnym świecie, wykorzystując przy tym produkty spożywcze nie tylko jako przedmioty refleksji, lecz także jako materiały i medium swojej sztuki. Wystawa koncentruje się na wpływie sposobów produkcji i konsumpcji żywności na życie społeczne oraz środowisko naturalne. Potrwa do 25 lipca.
więcej: galeria-arsenal.pl
Wystawa Wilhelma Sasnala Taki pejzaż w Muzeum POLIN
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie trwa od czerwca wystawa obrazów i rysunków jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych artystów, Wilhelma Sasnala. Taki pejzaż jest zbiorem prac, stanowiących punkt wyjścia do refleksji o polityce historycznej i krajobrazie po Zagładzie. Wystawie towarzyszy publikacja, będąca Przewodnikiem po ekspozycji z rysunkami Sasnala i tekstem kuratora, Adama Szymczyka.
więcej: polin.pl
Wystawa Krok za naturą
W lipcu zapraszamy na wystawę podsumowującą projekt Fundacji Pismo Krok za naturą. Od 7 do 22 lipca będzie można ją obejrzeć na Bulwarze Pattona w Warszawie a od 23 lipca do 16 sierpnia na Placu Wolnica w Krakowie. Na wystawie zobaczyć będzie można portrety dziesięciu kobiet – lokalnych liderek z Małopolski – autorstwa Macieja Moskwy. Zdjęciom towarzyszy opowieść bohaterek o zmianie klimatu widzianej z pozamiejskiej perspektywy. Wysłuchała ich Magdalena Kicińska.
więcej: magazynpismo.pl/krok-za-natura
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty – zarejestruj się i wykup dostęp.