Rzecz gustu, czyli subiektywny wybór wydarzeń kulturalnych, które zespół „Pisma” poleca Czytelnikom magazynu w styczniu 2022 roku.
xyz
Wystawa Kto napisze historię łez w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Do 13 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet. Głównym tematem prac jest walka o prawa reprodukcyjne kobiet oraz kwestia podmiotowości kobiecego ciała we współczesnej kulturze, z naciskiem na obecny krajobraz społeczno-polityczny.
więcej: artmuseum.pl
Wystawa Niewidoczne w Muzeum Warszawy
W Muzeum Warszawy można obejrzeć wystawę poświęconą zapomnianej historii warszawianek oraz roli pracy fizycznej w życiu społecznym. Niewidoczne. Historie warszawskich służących to wpisująca się w nurt herstorii opowieść o marginalizowanym wymiarze pracy, którą na przełomie XIX i XX wieku wykonywało jakieś dwadzieścia procent wszystkich osób zarabiających na życie w Warszawie.
więcej: muzeumwarszawy.pl
Wystawa 935 ruchów w nieskończonej linii Wacława Szpakowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
Tylko do 9 stycznia można jeszcze oglądać wystawę 935 ruchów w nieskończonej linii Wacława Szpakowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Kuratorzy zaprosili do udziału artystów, którzy za pośrednictwem różnych mediów (filmu, instalacji dźwiękowej, obrazu) wchodzą z wystawionymi rysunkami Szpakowskiego w dialog z pogranicza sztuk wizualnych, nauki i muzyki.
więcej: laznia.pl
Wirtualna wystawa Solidarność i sprawstwo
Odpowiadając na wprowadzane i znoszone restrykcje pandemiczne, Galeria Arsenał w Białymstoku zorganizowała wirtualną wystawę. Solidarność i sprawstwo to projekt, w którym artyści i artystki zaprezentowali w sieci prace poświęcone tematowi praktykowania solidarności, podtrzymywania wiary w przyszłość i podkreślania sprawczości każdego człowieka.
więcej: solidarityandagency.online
Wykłady i rozmowy – Ludowe życie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Rusza nowy projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – cykl wykładów popularnonaukowych i rozmów online Ludowe życie. Prelekcje na temat przemian codzienności chłopskiej w perspektywie historycznej, relacji miasta i wsi oraz zadań współczesnej antropologii wygłaszać będą specjaliści i specjalistki rozmaitych dziedzin, między innymi profesor Waldemar Kulig i nasz autor, doktor habilitowany Kacper Pobłocki.
więcej: ethnomuseum.pl
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty – zarejestruj się i wykup dostęp.