Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Wokół książek

Cały ten kram życia

Aby przeglądać po latach swoje kalendarze, trzeba najpierw pieczołowicie je przechować. I to mimo faktu, iż życie, jak w przypadku Zbigniewa Herberta, upłynęło nam w ciągłym ruchu.
Dominik Nawrocki
POSŁUCHAJ

Na pulpicie mojego komputera trzymam od dawna zdjęcie przedstawiające stronę kieszonkowego kalendarzyka. Z opisami w języku francuskim, tak więc przy dacie szóstego stycznia, który w roku 1959 przypadał na wtorek, znajdziemy słowoÉpiphanie.

Polska tradycja, jak wiemy, dobrze brzmiącą w uchu literaturoznawcy „epifanię”, czyli objawienie, zastąpiła niestety cokolwiek baśniowym terminem „Trzech Króli”. Dobę wcześniej – przypomina kalendarz – przypadał dzień świętej Amelii; przy dacie tej znajdziemy ołówkowy wpis: „12.00 – Ambasada”. Nazwa placówki pisana jest wielką literą, jakby Zbigniew Herbert, właściciel kalendarzyka, podświadomie oddawał kafkowską tonację, która musiała mu towarzyszyć, gdy zmierzał do gmachu przy paryskiej rue de Talleyrand, by kolejny raz prosić o przedłużenie PRL-owskiego paszportu i tłumaczyć, dlaczego właściwie nie wraca do ludowej ojczyzny.

Dostęp online

Zapewnij sobie dostęp online do wszystkich tekstów, nagrań audio i wersji na czytniki.

Skorzystaj z oferty

Na stronie kalendarza leży czarna żyletka marki – nomen omen – Gillette. Płaski dowcip kazałby powiedzieć, że przygotowana na ewentualność, gdyby powrót nad Wisłę stawał się nieuchronny, gdyby już teraz trzeba było na nowo – jak to poeta nazwie w znacznie późniejszym wierszu Pan Cogito – powrót– odnaleźć się „w skarbcu wszystkich nieszczęść”. Dlaczego jednak tak naprawdę tam trafiła? Może elegancki, zamykany na zatrzask i oprawiony w czerwoną skórę z wytłoczonym napisem „Air France” kalendarzyk, który trzydziestopięcioletni autorStruny światładostał od Raymondy van Elsen, swej francuskiej kochanki, miał być po prostu schowkiem dla deficytowego męskiego utensylium? Dzięki temu wysokiej jakości ostrze mogłoby bezpiecznie trafić do buraczanego kraju niedoborów, rządzonego przez sekretarza komunistycznej partii nazwiskiem Gomułka. Ofiarodawczyni kalendarza, a może i żyletki, kobieta dojrzała i mądra, była pełna oddania, zapewne i miłości, ale poeta zapomni o niej natychmiast po powrocie do Polski.

Przypominająca z rzadka o sobie „Francuzica” – jak będzie zgryźliwie mówił – stanie się dlań tylko ciężarem. Z pierwszego dwuletniego pobytu na Zachodzie Herbert przywiezie jeśli nie początki poważnej depresji, to przynajmniej zamiłowanie do alkoholu, leczone w otwockim sanatorium kłopoty z wątrobą, trudny do wypełnienia i odwlekany kontrakt naBarbarzyńcę w ogrodzie. A przede wszystkim przekonanie, iż – jakkolwiek artystowsko to zabrzmi – jego prawdziwą kochanką jest poezja i burzliwemu związkowi z nią nie może stanąć na przeszkodzie żadna realna kobieta. Ostatecznie ożeni się, mając dopiero lat czterdzieści i cztery, a i wtedy na jego decyzję wpłynie lęk przed samotnością człowieka walczącego z chorobą psychiczną, z czego zresztą żona będzie zdawała sobie sprawę.

Moglibyśmy ten nostalgicznypassusdopełnić cytatem z wierszaKalendarze Pana Cogito, gdzie bohater przegląda książeczki o pożółkłym nieco papierze, czując się, „jakby spotkał / kogoś dawno zmarłego / lub niedyskretnie czytał / cudze pamiętniki”. W chwili, gdy odnajduje pieczołowicie zakreślone imię jednej z przelotnych towarzyszek życia, dzięki …

Chcesz przeczytać do końca? Wykup dostęp online

Zapewnij sobie dostęp do ulubionych tekstów, nagrań audio, a także miesięcznika w wersji na czytniki.

Wykup dostęp online

Kraków–Warszawa, 1 grudnia 2017

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00