Wersja audio
Wyciek danych ponad połowy miliarda osób. Oskarżenia o brak reakcji na rosyjskie manipulacje amerykańską opinią publiczną przy wyborach prezydenckich w USA. Przekaz ludobójczej agitacji przeciwko mniejszości etnicznej w Mjanmie (dawnej Birmie). Rekordowa grzywna pięciu miliardów dolarów za nieprawidłowości przy obsłudze danych użytkowników. To tylko część licznych problemów Facebooka związanych z cyberbezpieczeństwem w ostatnich trzech latach, przez które firma staje się obiektem coraz większego zainteresowania polityków i instytucji prawnych. W tej sytuacji odzyskanie zaufania oraz udowodnienie, że Facebook wciąż może być ostoją wolności słowa i debaty publicznej, wydaje się prawie nierealne. Wielu dziwiło się więc, gdy szanowany ekspert, były dyrektor cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA, rozpoczął współpracę z firmą będącą obiektem niemal nieustannej krytyki związanej z wyciekami danych. W styczniu 2018 roku Nathaniel Gleicher przyjął stanowisko szefa do spraw polityki cyberbezpieczeństwa Facebooka.
świat stawia dziś przed nami wiele wyzwań, wobec których jestem bezradny, a moja wiedza bezużyteczna. Ale w obszarze ochrony debaty publicznej w XXI wieku wiem, co i jak należy zrobić. Nie znam przy tym miejsca, w którym mógłbym zdziałać więcej dobrego niż w firmie w oczywisty sposób odpowiedzialnej za kształt tej debaty – powiedział mi Gleicher.
Kiedy zaczął pracę w Facebooku, w hierarchii był nad nim Alex Stamos, który jednak odszedł w sierpniu 2018 roku wskutek konfliktu po wybuchu afery z wpływem Rosji na wybory w USA. Ani przedstawiciele Facebooka, ani Stamos nie wypowiadali się publicznie na ten temat, ale według nieoficjalnych doniesień mediów były szef bezpieczeństwa miał stanowczo sprzeciwiać się komentowaniu przez Facebooka rosyjskiej akcji dezinformacyjnej. Stamos uważał podobno, że Facebook zbyt wolno przyznawał się do błędów i skali problemu. To on powiadomił radę nadzorczą firmy o działaniach Rosjan, co – według „The New York Timesa” – spotkało …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Tekst ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (11/2019) pod tytułem Z Pismem u Nathaniela Gleichera, szefa Facebooka do spraw cyberbezpieczeństwa.